Zatímco čekáte na načtení dalšího filtru, abyste viděla, jak by vám slušely tmavé oční stíny, všímáte si drobných vrásek kolem očí a nedokonalých rtů. Pane jo! Vážně mi to sekne, pomyslíte si ve chvíli, kdy před sebou v selfie kameře spatříte ty dokonalé kouřovky. Filtr vás samozřejmě i nepatrně vylepšil. Jenom tak nenápadně. Vyhladil pleť, vyretušoval jizvičky po akné, přifouknul rty, sjednotil odstín. Najednou zjistíte, že jste zkoušením téměř totožných odstínů rtěnek strávila celé dopoledne. A proč vlastně? Položíte mobil a podíváte se na sebe do zrcadla. Odraz v něm je najednou matnější, šedivější, ošklivější.

Krásnější a lepší za pár vteřin

Zkrášlovací aplikace jsou na jednu stranu super vychytávka. Můžete si online a během pár vteřin, často i úplně zadarmo, vyzkoušet nejrůznější image. Uvažujete o nové barvě a střihu vlasů? Otestujte, jak vám to bude slušet. Nebo tmavší opálení, husté a dlouhé řasy, nová tvářenka, výraznější kontury, bláznivé třpytky. S těmi správnými filtry dnes dokážete úplně cokoliv.

Doposud jsme ale byli jen v amatérských kruzích. Svůj obličej totiž jedním kliknutím můžete změnit k nepoznání. Plnější rty, kočičí oči, užší nos, řezané lícní kosti, hladká a dokonalá pleť. Cokoliv si přejete, jak si přejete vypadat, se vám může splnit. Jenže se pořád jedná jenom o experiment s filtry, které někdo předem naprogramoval. Ale klidně si vyzkoušejte, jak byste vypadala, kdyby vás v laborce zkřížili s Angelinou Jolie.

Co bude následovat?

Fascinace krásou ve zpětné kameře je silně návyková. Není na to potřeba ani žádných vědeckých výzkumů, abychom dokázali konstatovat, že nám zkrášlovací aplikace ve finále drtí sebevědomí na prach. Zpočátku je to zábavné a inovativní, ale ve chvíli, kdy na umělou realitu koukáme celý den i na sociálních sítích, stává se z toho jeden velký smutek.

Filtry používá kde kdo. Dokonce už i vaše děti. Na někom je to samozřejmě poznat méně, ale jsou tací, které na internetu uctíváte a v reálu byste je na ulici ani nepoznali. A nestojí za tím jen vidina lepšího sebevědomí. Zapomněli jsme totiž, jak vypadáme se všemi svými nedokonalostmi ve skutečnosti. Když se probudíme s rozcuchanými vlasy a kruhy pod očima. Když naše zuby neoslňují na míle daleko, jak kdybychom právě opustili továrnu na americký úsměv. Obyčejná fotka normálních barev už nám najednou není dost dobrá. Ti umírněnější z nás ji tiše ”ohodnotí” tím, že jí nedají like. Zbytek si neodpustí kritický komentář, který by sice dotyčnému do očí nejspíš neřekli, ale na internetu? Tam je přece král každý.

Daň za krásu

V tomhle světě to mají atraktivnější lidi o dost snazší. Proto se nám líbí, jak můžeme alespoň vypadat na sítích. Dobrovolně se opíjíme falešnou dokonalostí, přičemž odmítáme akceptovat realitu. A přesně toho hodně lidí zneužívá. Beauty aplikace používají stovky milionů lidí na celém světě. To už je hodně osobních dat v nebezpečí.

Když si stáhnete podobný zkrášlovací nástroj, určitě nečekáte, že o vás aplikace potají bude shromažďovat informace, prodávat vaše data třetím stranám, navádět vás na podvodné stránky, pouštět vám škodlivé reklamy a nebo vás dokonce šmírovat. Některé z nich to ale opravdu umí, jako taková vedlejší daň za krásu.

Nejspekulovanější z nich je Beauty Plus - Easy photo editor & selfie camera. S více než 300 miliony instalací zaujala v tomto žebříčku první místo. Není samozřejmě jediná. Aplikace od vývojáře iJoysoft jsou spojené se škodlivým adwarem. Společnost Lyrebird Studio, která vyvinula aplikace Beauty Makeup, Selfie Camera Effects a Photo Editor byla společností Trend Micro dokonce identifikovaná kvůli zasílání pornografického obsahu uživatelům, jejich přesměrování na podvodné stránky a shromažďování jejich fotografií. Aplikace Beauty Camera, která má zhruba půl milionu stažení, dokonce dál používá fotoaparát, bez vašeho vědomí.

Jak můžete své soukromí ochránit? Předně se vyhýbejte zkrášlovacím aplikacím od neznámých vývojářů, které jsou zdarma nebo které vyžadují oprávnění k věcem, jež vůbec nepotřebují. V neposlední řadě si uvědomte, že žádné takové aplikace vlastně vůbec nepotřebujete a zjistíte, že pravý svět nabízí mnohem víc.

Zdroj: iGlanc.cz, Cyber News, Refinery 29

Související články