Čokoládová kůže přišla do módy vlastně poměrně nedávno. A tak trochu za to může i Coco Chanel, která ze sluncem políbené pleti roku 1923 po náhodném opalování v Cannes udělala ze slunění trend. Opálení už neznamenalo, že jste z nižší společenské vrstvy, ale začalo být spojované se zdravím a volným časem.
O sto let později si snědou pleť i nadále slučujeme s krásou, ale začínáme na slunce zároveň nahlížet tak, že nám škodí, musíme se stále mazat a pokud možno zakrývat. Obzvlášť hodně světlé fototypy, a tedy lidé s hodně světlou pletí, co je citlivá a velmi snadno se spálí. Ale slunci a vitamínu D, který z něj pobytem venku čerpáme, se občas potřebuje vystavit každý. Když budeme stále zavření doma, pokožka se stává bezbrannou, pigmentem dostává sílu. Samozřejmě s přípravou a s rozumem.
Opálení začíná uvnitř
Příprava na opalovací sezonu je nesmírně důležitá, ale jen nakoupit krémy s ochranným faktorem není dostatečné. Kůže je naším hlavním ochranným obalem, který se v důsledku vnějších zátěží oslabuje. Vhodné doplňky stravy ji posilují. Pro tyto účely doporučují odborníci užívat astaxanthin. Jedná se o nejsilnější přírodní antioxidant, který dokáže pokožku lépe připravit na opalování a slunce obecně. Ideální je začít ho užívat ještě před sezonou, ale tady platí, že nikdy není pozdě.
Dalším vhodným doplňkem je suplementace omega 3 mastných kyselin, které jak známo napomáhají správné činnosti srdce, mozku nebo cév. Pozitivně však působí i v oblasti odbourávání oxidačního stresu, který vzniká vlivem škodlivého UV záření.
Minerální filtry před chemickými
Opalovací krémy s minerálními filtry byly svého času zavrhované kvůli vytváření bílých map na pokožce. Dnes už jsou ale na trhu k dostání i varianty, kde se žádného bílého povlaku po namazání bát nemusíte. Minerální opalovací krémy jsou pro nás navíc naprosto bezpečné, na rozdíl od chemických filtrů se nevstřebávají do kůže.
Co znamená rozumné vystavování slunci?
Zatímco ráno a v pozdní odpoledne až večer je slunce nejméně škodlivé, v pravé poledne představuje pro naši pokožku doslova rakovinný koktejl. Vliv má na sílu slunce ale i roční období, nadmořská výška nebo zeměpisná poloha. Proto je na některých místech jednodušší se spálit.
Zima z nás veškeré známky slunečních paprsků smyla, proto přivykejte pokožku postupně. Nebuďte zprvu na slunci příliš dlouho a střídejte slunce a stín. Buďte v pohybu. V pravé poledne a brzkých odpoledních hodinách setrvávejte na přímém slunci pokud možno co nejméně a když už, chraňte se alespoň pokrývkou hlavy. Víte, že i pěšinka nebo uši se mohou pěkně bolestivě spálit?
Na ochranu by měli dbát všichni, bez ohledu na odstín pleti, ale je pravda, že lidé se světlou kůží se spálí mnohem rychleji než přirozeně tmavé typy. Ty co stráví jeden den na sluníčku a vypadají, jako by se právě vrátili po měsíci od moře. Přímá úměra platí i v případě nebezpečí rakoviny kůže, čím světlejší, tím je riziko větší. Vy sami určitě nejlíp víte, jak vaše kůže na sluníčko reaguje, tomu byste měli přizpůsobit péči.
Potraviny, které podpoří vaše opálení
Jenom jídlo vás nespasí, ale kromě antioxidantů v podobě doplňků stravy můžete využít i sílu některých potravin. Mezi ty, které pomáhají zmírnit následky ultrafialového záření, patří citrusové plody, mrkev, luštěniny a vejce. Dále rajčata, jahody, červená paprika, šípek a zelený čaj. Skvělá je rovněž zelená zelenina jako brokolice, špenát nebo kapusta.
Vitamín D a ochranné filtry
Není sporu, že úplně nejkvalitnější a nejsilnější vitamín D získáme ze sluníčka. Jakákoliv ochrana v podobě opalovacího krému, brýlí nebo klobouku ovšem jeho produkci zabraňuje. Takže jak se teď rozhodnout? Mazat se a nemít rakovinu, nebo čerpat přímo ze slunce ten nejsilnější zdroj energie?
Správná odpověď je někde mezi. V Čechách nejsme na extrémní slunce adaptovaní. Není možné, abyste odjeli k moři a nepoužili opalovací krém. Stejně tak není možné se celý den válet na koupališti a čekat, že neponesete následky, byť zprvu neviditelné. Jestliže ale jdete na procházku do parku nebo potřebujete na zahradě posekat trávník, pár minut na slunci bez SPF vás nezabije, nýbrž posílí.
zdroj: iGlanc.cz, NIH, WHO, Brain Market, Homeology