Za vývojem inovativních materiálů už zdaleka nestojí jen veganské hnutí. Aktuální situace oděvního průmyslu si žádá mnohem radikálnější přístup k tomu, do čeho se oblékáme. A protože jsou tu tací, kteří skutečně hledí na naši, říkejme tomu třeba zelená budoucnost, vznikají tu opravdu kreativní a unikátní nápady, jak nahradit například tolik oblíbenou kůži a z odpadu vytvořit něco nového a krásného.

Ananasová kůže

Jedním z takových přírodních materiálů budoucnosti je ananasová kůže. Zní to jako dobrý oxymóron, ale ve skutečnosti tvoří sehranou dvojku. Je patentovaný pod názvem Piňatex a jedná se o přírodní textilii ze suroviny, která vzniká jako vedlejší produkt při sběru ananasu, konkrétně jsou to ananasové listy.

Pochází ze zemědělských družstev na Filipínách a už je komerčně používaný v módním, nábytkářském i automobilovém průmyslu. Právem je tato alternativa považovaná za průkopníka mezi veganskými kůžemi, protože svými vlastnostmi dokáže skvěle simulovat kůži klasickou, ze zvířat, jak svojí odolností, tak vzhledem.

Fruit leather

I tato kůže se vyrábí z ovoce, které přináší velkou spoustu odpadu - mango. Množství manga, co vyhodíme, se na různých místech světa liší, ale v případě Keni přijde nazmar více než 60 %. V Senegalu odborníci odhadují 50-70 %. A to mluvíme o mangu, které se ještě ani nedostalo na prodejní pulty.

Naštěstí si nizozemská společnost sídlící v Rotterdamu pohrávala s myšlenkou, udělat z něčeho bezcenného něco, co má hodnotu. A to se jí podařilo skvěle. Díky tomu vznikla mangová kůže. Vyžadovalo to velké úsilí a hodně experimentů, až spoluzakladatelé Koen Meerkerk a Hugo de Boon představili materiál, s nímž se lehko pracuje, může mít různé barvy a začínají ho používat návrháři po celém světě na výrobu všeho možného od bot až po kabelky.

Související články

Banánová kůže

Taktéž banány jsou celosvětově velmi populární tropické ovoce. K výrobě banánové tkaniny se používají vláknité části slupek a stonků. Tato praxe je z hlediska historie vlastně už docela bananalita, pravděpodobně na Filipínách se poprvé začalo s banánovým vláknem pracovat, a nemluvíme o desítkách let, nýbrž o tisíciletích. Ale teprve nedávno svět západní módy zachytil textilní potenciál banánů naplno.

Stejně jako v předchozích případech, i z tohoto jedinečného a udržitelného materiálu lze vyrobit širokou škálu produktů, na něž by byla za jiných okolností použitá zvířecí kůže. Dokáže ale napodobit i hedvábí. U banánového vlákna záleží, zda pochází z vnitřní nebo vnější slupky a stonku, takže si zvykejte, že časem budete v obchodech vídat i klobouky nebo rukavice z banánovníku.

Jablečná kůže

Jablko je ovoce našim krajům velmi dobré známé, o to krásnější je, že i z tak malého a nenápadného plodu lze vyrobit pevnou a odolnou alternativu kůže. Na její výrobu se užívají jablečné slupky, které zbyly z produkce ovocných šťáv a kompotů, což v roce 2016 činilo odhadem 1,4 milionu tun odpadu. Wow! Co se všemi těmi slupkami probůh děláme? Teď už jablečnou kůži. Asi je těžké si představit, jak vypadá třeba taková kabelka z jablek, ale výsledek je ve skutečnosti ohromující.

Peelsphere

Jedná se o takovou všehochuť. Peelsphere je totiž materiál, jenž vyvinula berlínská textilní designérka Youyang Song za použití ovocných slupek a řas. Opět mluvíme o udržitelném materiálu na rostlinné bázi, který nabízí alternativu ke klasické kůži.

Má ale několik dalších neopomenutelných vlastností. Jedná se o voděodolnou textilii, kterou lze vytvrdit, a tím ji uplatnit vícero způsoby. Udělat z ní třeba knoflíky. Nebo ji ponechat poddajnou a měkkou pro výrobu kabelek a bot.

Zmíněná designérka začínala jako textilní návrhářka a jelikož na trhu neexistoval materiál, s nímž by maximálně souzněla, rozhodla se vytvořit vlastní. Výsledkem jejího úsilí je krásná, odolná, všestranná a biologicky odbouratelná alternativa kůže.

Zdroj: iGlanc.cz, Brightly, Dezeen, CLS, Sewport

Související články