Se stoupající teplotou konečně zase opouštíme své domovy, ale dost často v domnění, že ”teď to ještě zatím tak nepálí”, zapomínáme na ochranu před škodlivými slunečními paprsky. Jistě, nachytat Déčko je potřeba, ale při delším pobytu venku už je prevence nezbytná.

Proč se pihy a mateřská znaménka dělají

Na světě nenajdete člověka, který by neměl žádné znaménko nebo pihu. S některými už se rodíme, další se nám vytvoří v průběhu života, anebo naopak zmizí. Hlavní slovo má genetika, ta určuje předem, jak velké sklony k flekatění bude mít naše pokožka. Zpravidla k tomu mají větší dispozice lidé se světlou kůží, například zrzky. Barva je způsobená pigmentem zvaným melanin. Ten je v kůži, vlasech i v oční duhovce a jeho množství se zvyšuje působením UV záření.

Související články

Na jaká znaménka si dát pozor

Nejvíc pozornosti věnujte těm znaménkům, která se objeví během života a přes léto. Naši pozornost si obvykle získají vystouplá a tmavá znaménka, ta však paradoxně bývají neškodná a jsou víc neestetická než nebezpečná. Naopak taková, kterých si často pomalu ani nevšimneme, jsou nejzákeřnější. Jsou to ta, která nenahmatáte, leží v kůži, mají nepravidelný tvar, světlejší barvy a jsou flekatá. Při bližším zkoumání barvu často mění. Velikostně mohou být od malé tečky až po několik centimetrů. Obzvlášť zbystřete, pokud takové znaménko začne svědit a střídat barvy.

Kontrola dvakrát do roka

Znaménka často podceňujeme a možná si jich různě po těle ani moc nevšímáme. Tečka sem, tečka tam. Tím spíš byste si měli dvakrát ročně najít chvilku času a objednat se na kontrolu u dermatologa. Ideálně na jaře a na podzim.

Kožní lékař vás nejprve vyzpovídá. Budou ho zajímat kromě rodinné anamnézy i informace o tom, jak často se sluníte, jakou používáte ochranu a zda navštěvujete solárium. Poté vás prohlédne dermatoskopem a všechna znaménka, která se mu nebudou zdát, si nafotí a uloží k pozdějšímu sledování. Tak jsem například zjistila, že jedna moje nenápadná šedá piha ve skutečnosti vypadá jako strakatý africký kontinent. Na tomto příkladu je názorně vidět, jak důležitá je kontrola u odborníka, protože to bylo přesně jedno z těch sotva viditelných znamének, kterých si nevšímáte.

V případě, že dermatolog narazí na aktivní névy (lidový název pro znaménka), je třeba chirurgické odstranění dříve, než se z nich vyvine melanom kůže. Tradovalo se, že právě vyříznutím znaménka melanom vznikne, ale není to pravda.

Chraňte znaménka v létě

Zodpovědný přístup vypadá tak, že mateřským znaménkům věnujete během léta zvláštní péči. Právě tehdy naši pokožku nejčastěji ve velké míře vystavujeme slunečnímu záření a odhalujeme jindy celoročně zakryté partie.

  • Naprostý základ je používání krému s ochranným faktorem. Čím světlejší pokožku náchylnější ke spálení máte, tím vyšší SPF by měl mít. Kůže má paměť a čím víckrát ji spálíme, tím spíš nám to připomene nejen pihami, ale i pigmentovými skvrnami, a ty už tak hezké nejsou.
  • Na místa s pihami a znaménky by měla přijít extra vrstva opalovacího krému s SPF 50.

Mimo slunění můžete znaménka a skvrnky potírat přírodními esenciálními oleji, které zlepšují okysličení pokožky a sjednocují její barvu (patří sem dobromysl, růže, řebříček nebo olivový olej). V případě esenciálních a éterických olejů však nezapomínejte dbát na jejich zásady přímého kontaktu s pokožkou, kdy je obvykle nutné je zředit dalším tukem, například máslem nebo kokosovým olejem.

Pár zajímavostí o znaménkách a pigmentových skvrnách

  • Pihy přes zimu blednou a v létě se zase objeví. Je to naprosto normální jev.
  • Při užívání hormonální antikoncepce se často objevují pigmentové skvrny v oblasti obličeje. Hormonální nerovnováha způsobuje nadbytek melaninu.
  • Těhotné ženy mají větší sklony k hyperpigmentaci, ale skvrny většinou po porodu zase zmizí.
  • Není pověra, že při užívání antibiotik byste se neměli příliš vystavovat slunci.
  • Nejčastěji se spálíme na místech, která na to jsou nejméně zvyklá, jako třeba na prsou.
  • V létě je třeba přistupovat opatrně ke kosmetickým zákrokům typu depilace knírku nebo chemický peeling obličeje. Následné vystavení pokožky slunci může způsobit trvalé následky.

Zdroj: iGlanc.cz, ČPZP, Moje zdraví

Související články