Když se řekne ikonické obočí, nevybaví se mi tenké oblouky Marlene Dietrich, ani divoké ‚kartáče‘ Cary Delevingne, ale úhledné linie Audrey Hepburn. Při jejich úpravě nikdy nepodléhala trendům, respektovala jejich přirozený tvar a pečlivě je upravovala až do vysokého věku. Zřejmě si dobře uvědomovala, že obočí je dominantou tváře a že výrazně ovlivňuje její celkový výraz.
Audrey by asi žasla, kdyby viděla, co všechno je dnes možné udělat pro dokonalé obočí. Zatímco ona si musela vystačit s pinzetou, kartáčkem a barvením, dnešní ženy si mohou vybrat hned z několika metod, které jim vykouzlí dokonalé obočí, a to i v případě, kdy o něj přijdou v důsledku onemocnění, mají v něm výrazné mezery nebo to přeženou s vytrháváním a nevratně poškodí folikuly, z kterých chloupky vyrůstají. Způsobů a pojmenování všech možných úprav je však tolik, až z toho jde hlava kolem – permanentní obočí, vláskování, laminace, nitkování, brow filling… Ne každá metoda se přitom hodí pro každou ženu, záleží například i na mastnotě a citlivosti pokožky, na alergiích nebo i na tom, zda jste v jiném stavu nebo kojíte. Seznamte se s jednotlivými druhy úprav a posuďte, která pro vás bude nejvhodnější.
Permanentní řešení
Existují dva způsoby, které se při vytvoření permanentního obočí používají – microblading a pudrová technika. Obě metody se provádějí extra tenkými nástroji, které však nepronikají příliš hluboko do pokožky, jako je tomu při běžném tetování, a nemusíte se proto obávat, že by byla procedura zvlášť bolestivá. Kromě toho se pokožka předtím ošetří lokálním anestetikem. Pudrová technika je lehce invazivnější, tedy barva se vpravuje do kůže o něco hlouběji, nicméně díky tomu vydrží déle (až dva roky). Pokud toužíte po precizně upraveném a zároveň co nejpřirozenějším obočí a nemáte výrazné mezery mezi chloupky, tetování pudrovou techniku bude to pravé. Obočí pouze jemně zvýrazní a bude působit stejně, jako byste si ho dokreslily stínem či tužkou na obočí.
Microblading (vydrží asi rok až 1,5 roku) je zase vhodnější pro ženy, které řeší viditelné estetické rozdíly mezi levým a pravým obočím, zcela chybějící chloupky nebo celkovou ztrátu obočí v důsledku alopecie či onkologického onemocnění. Jemná čepelka nástroje umí jednotlivé chloupky věrně dokreslit (vláskování) a vrátit tváři výraz. V obou případech je zhruba po měsíci nutná korekce, protože teprve po zhojení se ukážou případné nedostatky, třeba mezery nebo nepravidelnosti tvaru. Ty mohou vzniknout i tehdy, pokud během hojení dojde k odloupnutí jemných stroupků – tím se totiž může „vytrhnout“ i část barvy.
Během korekce se také ladí požadovaný odstín a intenzita. Trvanlivost plného vzhledu ovlivňuje i typ pokožky – na mastné a mladé pleti vydrží kratší dobu než na pleti suché nebo starší. Pokud máte velmi mastnou pleť, je vhodnější pudrová metoda. Microblading má na mastné pleti výrazně kratší výdrž. Během těhotenství není aplikace permanentního make-upu vhodná, protože hladina hormonů není stabilní a pigment se může hůře uchycovat do pokožky. A pokud kojíte, doporučuje se počkat s permanentním make-upem 2–3 měsíce po ukončení kojení.
Barvení obočí
S touhle vcelku jednoduchou metodou je to podobné jako s barvením vlasů – jsou ženy, které na ni v rámci domácího barvení nedají dopustit, odborníci vám ale většinou řeknou, že maximálního efektu dosáhnete jen z rukou profíka v salonu. Máte-li tvarově nenáročné obočí, jste zručná a používáte vámi ověřenou barvu, domácí proceduře asi nic nebrání. Pro zcela nezkušené ženy ale příliš vhodná není. Pokud jste se doma nikdy nebarvila, zajděte si nejdřív k vizážistce nebo kosmetičce a nechte si poradit, jak na to. Ne každá barva je vhodná pro každou pokožku, u některého složení se může projevit i alergická reakce. V současnosti se nejvíce používá přírodní henna, která chloupky nejen barví, ale i vyživí. Pro barva vám každopádně déle vydrží a máte při volbě odstínu na výběr z více možností.
Technika nitkování
Tato poměrně netradiční metoda je vhodná pro všechny ženy, které mají hrůzu z pinzety, jsou extrémně citlivé na bolest a depilace chloupků obočí pomocí voskových pásek pro ně proto nepřipadá v úvahu. Ocení ji i ty, které velmi citlivě reagují na jakékoli vnější zásahy do pokožky začervenáním či otoky nebo mají alergii na vosk. Jde o profesionální metodu, při které se používají dvě speciální několikrát do sebe zapletené bavlněné nitě, jejichž pohyby se z kůže odstraní celá řada chloupků najednou a úprava je tak velmi rychlá.
Nedá se říct, že by to vůbec nebolelo, i když některé salony uvádějí, že jde o zaručeně bezbolestnou metodu. Do značné míry záleží na tom, jak husté máte obočí a jak silné máte chloupky. Citlivější dámy si každopádně úpravu pomocí nití chválí, kromě toho se dá nitkování použít na celý obličej. I když je YouTube plný návodů, jak si udělat nitkování doma, raději to bez předchozí znalosti nezkoušejte, chce to speciální grif, pevnou ruku a zkušenost.
Kouzlo laminace
Aktuálně jde o asi nejžhavější trend při úpravě obočí. Poradí si hlavně s neposlušnými chloupky, které nedrží tvar, kroutí se a snadno se rozcuchají. Při laminaci, která zjednodušeně řečeno nahrazuje denní tvarování průhledným gelem, se chloupky vyčešou do požadovaného tvaru a pomocí speciálních přípravků se narovnají a zafixují ve vyčesaném stavu. Finální efekt vydrží asi měsíc, pak je třeba proceduru zopakovat.
Její součástí může být i barvení a někdy také tzv. brow filling, kdy se obočí „vyplní“ a vyživí speciální barvicí směsí, chloupky pak vytvářejí něco jako 3D efekt. Nespleťte si tenhle pojem s termínem brow lifting neboli invazivním zákrokem, kdy se přistupuje k „vytažení“ čela a úpravě povislé pokožky kolem obočí. Řez do kůže se dělá ve vlasové linii a jizvičky jsou tak skryty uvnitř vlasů. Brow lifting odstraňuje unavený výraz a tvář pak působí více svěžím a mladším dojmem.
3 nejčastější chyby při úpravě obočí podle vizážistky Licy Arabadzi
1. Jednou z nejobvyklejších chyb bývá špatně zvolený barevný odstín použitý k úpravě obočí. To by mělo být ve stejné barvě jako vaše vlasy. Dobré je také vyvarovat se vyloženě teplých odstínů. Sázkou na jistotu je držet se šedohnědé barvy, která působí nejpřirozeněji.
2. Mít výrazné a husté obočí je sice aktuálním trendem, ale pokud vám v tomto směru příroda moc nenadělila, je lepší držet se toho, co máte. Vykreslit totiž obočí zcela mimo vaši přirozenou linii působí často nepřirozeně.
3. Svým klientkám radím držet se hesla „méně je více“. Obočí je pro ženy často náročná disciplína, proto pokud se na jeho úpravu necítíte, doporučuji navštívit brow bar, kde vám vytvoří obočí přesně podle vašich představ. Osobně mám výbornou zkušenost například s pražským salonem Brow Angels (na Instagramu jako @browangels).
ZDROJ: iGlanc.cz, Radchenko.cz, Threadbrowstudio,