Menopauza, klimakterium, přechod. Říkáme tomu různě, ale ve skutečnosti v nás všechna tři slova vyvolávají stejné panické záchvaty. Znamenají konec plodné éry a začátek stárnutí, kterému se obecně bráníme a vyhýbáme. Investujeme nemalé peníze do věčného mládí a poměrně úspěšně maskujeme signály.

Menopauza není konec

Období klimakteria nastupuje obvykle mezi 40. a 60. rokem života. Průměrný věk je v současnosti 52 let. Ženské pohlavní orgány přestávají plnit svou funkci, ustává produkce pohlavních hormonů, předně estrogenu a progesteronu, klesá počet folikulů. Zpravidla po přechodu už není pro ženu možné otěhotnět. Menopauza se chápe jako doba, kdy se 12 měsíců nedostavila menstruace. Nedojde k tomu ze dne na den. Zmiňované změny mají několik fází a mohou trvat i několik let.

Fáze a etapy klimakteria:
Perimenopauza - období před menopauzou, krvácení bývá nepravidelné, hodně silné, nebo naopak velmi slabé, přichází nečekaně
Menopauza - trvalé vymizení menstruace a nástup příznaků s ní spojených
Postmenopauza - doba, kdy pohlavní orgány definitivně přecházejí do období klidu

Ještě nás nepohřbívejte

Doba se posouvá a věk, v němž jsme kdysi pomalu vyhlížely poslední roky našeho života, vnímáme jako naše nejlepší roky. Chceme žít naplno i v padesáti. Bavit se, cestovat, objevovat. Najednou zaklepe na dveře menopauza a my se ptáme: „Přece ještě nejsem tak stará?”

A máte pravdu. Menopauza totiž neznamená, že byste se najednou měla všeho vzdát a čekat na smrt. Žijeme v době nesčetných možností. Máme obrovské štěstí, že si veškeré informace můžeme najít na internetu a lépe pochopit, co se v našem těle odehrává. Stejně pocity právě teď zažívají miliony žen na celém světě a není ostuda si přechod ulehčit. Právě příznaky jsou totiž mnohdy nejvíc nekomfortní a život komplikující.

Na co se připravit?

Nejčastěji mluvíme o návalech horka a nadměrném pocení, které souvisí s úbytkem estrogenu. Není to nic zdravotně závadného, ale je to velmi nepříjemné. Stejný hormon má vliv i na spánek, neustále se budíte a špatně usínáte. Snížená tvorba endorfinu naopak stojí za vaší špatnou náladou, úzkostmi, přecitlivělostí a prudkými změnami nálad. Možná se vám zhoršila i paměť.

Dále v těle ubývá kolagen a kůže ztrácí svoji pružnost, objevují se pigmentové skvrny. Vlasy a nehty jsou náchylnější k lámání a třepení. Ztráta kolagenu se ale projeví i na pochvě, která je s úbytkem vláhy náchylná k suchosti, svědění či pálení při pohlavním styku. Celkově se sexuální apetit snižuje. Řídnutí kostí, potíže s cévami, krevním tlakem či zvýšený cholesterol také patří mezi doprovodné jevy celého procesu.

Takto vypsané vše působí pro ženu plnou energie nadmíru strašidelně, ale současná moderní doba není skvělá jen ve větší informovanosti a prolomení ledů. Dnes totiž máme k dispozici nejrůznější doplňky stravy nebo hormonální léčbu. A klidně i psychoterapii. To vše nám novou životní fázi dokáže ohromně usnadnit a snad i zpříjemnit.

I muži mají své dny

S humorem říkáme, že i muži mají své dny. Ještě humornější vám možná přijde představa, že taktéž muži prochází menopauzou. Nemáme na mysli typickou krizi středního věku, kdy se postarší ženáč zamiluje do dvacítky a začne bláznit, nicméně to s tím souvisí.

Nazývá se jako andropauza a skutečně se jedná o reálný ”problém”, jeho diagnostika však není tak jednoduchá, jako v případě žen. Tak předně mužům začíná klesat produkce pohlavních hormonů už od 30. roku života (trochu paradox, když muži mohou plodit klidně i v devadesáti letech, zatímco ženy si po menopauze ani neškrtnou). Každopádně v případě mužů se první nedostatky hormonů objeví většinou mezi 50 až 55 lety.

Příznaky? Velmi totožné. Najednou máte doma emočně nestabilního, náladového a podrážděného chlapa, co je často rozladěný, špatně spí a je vyčerpaný víc než dřív. Nejhůře ale snáší ztrátu libida a celkově počínající problémy v sexuálním životě. Ani pokožka už nemá takový mladistvý šarm a začne mu ubývat svalová hmota i vlasy.

Zatímco ženy se začínají s obdobím klimakteria psychicky srovnávat a mluvit o něm i veřejně, muži si odmítají připustit, že vůbec nějaké problémy mají. Stydí se, najednou nemají pevnou půdu pod nohama. Takže se dámy obrňte velkou dávkou trpělivosti a nezapomínejte, že my ženy dokážeme všechno na světě.

zdroj: iGlanc.cz, Vitalion, Benu, ČPZP

Související články