Je to bezpečné?

Hned na úvod si pojďme říct, že dítě je v děloze chráněné plodovou vodou a také silnými svaly dělohy samotné. Z toho plyne, sexuální aktivita nenarozený plod nijak neohrozí a vy si tak i nadále můžete užívat intimní partnerské chvíle. Ano, dítě může na vzniklou aktivitu reagovat kopáním, není to ale z důvodu, že byste ho ohrožovali. Vůbec neví, co se v danou chvíli děje, vnímá pouze váš zrychlený srdeční tep. Dokonce prý pohyby při milování mohou dítě v děloze uspávat.

Platí však, že v požehnaném stavu čelí žena mnoha různým vlivům, jako nevolnosti nebo přibírání na váze, a z toho důvodu se nemusí cítit komfortně. Je tedy naprosto normální, pokud na to zkrátka vůbec nemáte ani chuť, ani myšlenky. Každé těhotenství je unikátní. Co vyhovuje jedné, to druhé vadí.

Většinou má však zvýšený průtok krve na ženu velmi stimulující vliv. Najednou se jí v podstatě splaší hormony a navzdory možnému nepohodlí si sex začne dokonce užívat ještě víc než předtím. Jako bonus se můžete těšit na silnější i několikanásobné orgasmy a všechny přece víme, jak je pozitivní nálada v těhotenství důležitá.

Kdy se sexu v těhotenství vyhnout?

Už dávno byl vyvrácený mýtus, že by vaše těhotenská rozkoš vyvolávala předčasný porod nebo způsobila potrat. Jsou však důvody, kdy vám lékař doporučí se sexuální aktivitě vyhnout a těmi obvykle jsou:

  • Rizikové těhotenství
  • Uniká vám plodová voda
  • Máte nevysvětlitelné děložní krvácení
  • Problémy s děložním čípkem
  • Hrozí riziko předčasného porodu nebo potratu

S kondomem, nebo bez?

Zvýšená hygiena a obezřetnost je úplný základ intimního soužití, jinak riskujete infekci a další nepříjemnosti. Chránit se kondomem však nezbytně nemusíte, pokud žijete v monogamním vztahu. V případě, že má váš partner aktivní nebo nedávno diagnostikovanou sexuálně přenosnou chorobu, sexu se úplně vyhněte v jakékoliv podobě, a tedy i té orální. Jestliže si během těhotenství najdete nového partnera i v tomto případě je kondom na místě.

Nejlepší sexuální polohy

Nejlepší sexuální polohy během těhotenství jsou všechny, u nichž se cítíte zkrátka dobře. Hodně záleží na tom, v jakém se nacházíte měsíci a kolik kilo jste přibrala. Ideální jsou takové, kdy může žena sama korigovat tempo i hloubku průniku. Chápeme, že nám se to lehce říká, ale nebojte se i trošku experimentovat a užijte si své libido nastávající matky na maximum. Vzájemná intimita a vidina naprosté partnerské důvěry rovněž udělá své.

Nejste jediná, kdo může mít obavy

Váš partner sice fyzicky těhotný není, ale věřte, že si občas skoro tak připadá. Nejen vás, i jeho daných devět měsíců ovlivňuje. Mnoho mužů se, stejně jako vy, bojí, aby jakkoliv neublížili miminku. Jsou úzkostliví, opatrní, může to vést až ke ztrátě chuti na sex. I to je v pořádku. Proto buďte shovívavá rovněž k jeho pocitům a potřebám. Když s vámi nechce spát, nemusí se hned nutně jednat o to, že vy si připadáte tlustá, nemotorná a nepřitažlivá.

Závěrem bychom chtěli říct, že když přijde řeč na sex v těhotenství, platí, že co vám není příjemné, to nedělejte. A naopak. Nemusíte se do sexu nutit jen proto, abyste udělala radost svému partnerovi. Měl by to jako budoucí otec vašeho dítěte pochopit a být i v tomhle oporou. Navíc přece existují i jiné způsoby, jak projevit lásku a intimitu. Zkuste třeba líbání, pořádné objetí nebo si vzájemně udělejte masáž.

zdroj: iGlanc.cz, Mayo Clinic, NHS

Související články