Amazonie, oblast ve Střední Americe je domovem kakaovníku. Do ostatních rovníkových zemí v Africe či Indonésii se jeho plody, kakaové boby, dostaly s největší pravděpodobností díky námořním plavbám. Sloužily také jako platidlo, historické prameny napříklady uvádějí, že králík měl hodnotu deseti bobů a otrok se dal koupit za sto bobů. 

Podle historiků vypil aztécký král Montezuma, který panoval v Aztécké říši v letech 1502 - 1520, denně 50 šálků nápoje z drcených kakaových bobů, chilli, hřebíčku, skořice a kukuřičné mouky k zahuštění. Nápoj byl v jeho časech považován za afrodiziakum a pil se také při oslavách, svatbách a zasnoubeních. 

Kakaové boby se právem řadí mezi superpotraviny. Díky tomu, že obsahují kolem 380 chemických látek, jsou jednou z nejkomplexnějších potravin naší planety. Významný je např. jejich vysoký obsah polyfenolů (silných antioxidantů), minerálů (fosfor, draslík, hořčík), vitamínů (C, B), tryptofanu zodpovědného za uvolňování serotoninu (hormonu štěstí) a fenyletylaminu, který uvolňuje dopamin (hormon pohody).

Výraznou roli ve zvyšování atraktivity kakaových bobů sehrál v roce 1828 holandský chemik Casparus van Houten svou metodu lisování tuku z pražených kakaových bobů. Jeho hydraulický lis umožnil rozdrtit kakaové máslo na kakaový prášek. Ten se pak začal přidávat do mléka a společně s cukrem a oblíbenost sladkého kakaového nápoje stoupala.

V dnešní době jsou populární takzvané kakaové ceremoniály vedené průvodcem, při nichž se popíjí kakao z nejkvalitnějších kakaových bobů. Tento rituál většinou zahrnuje pomalé popíjení horkého kakaa, meditativní a pohybová cvičení, kruhové tance a vyslovení určité záměru, který nám dle historických odkazů lépe umožní napojit se na sebe a lépe vnímat své tělo i mysl.

Český čokoládový úspěch

Oceňovaným českým výrobcem čokolády, jejíž součástí je kakaové máslo, je Míšina čokoláda. Od roku 2017 dodnes získala v prestižních světových soutěžích po celém světě 44 medailí. Například Tmavá čokoláda Vietnam 70 % vyhrála jako první česká čokoláda v soutěži Academy of Chocolate Awards v Londýně zlatou medaili, kdy se posuzovalo 1200 čokoládových výrobků ze 45 zemí světa. O tři roky později zde bodovala i Tmavá čokoláda Tanzanie 100%, ta získala jako jediná vysokoprocentní čokoláda na světě také zlato. Prvenství si odnesla i Mléčná čokoláda Madagaskar 60% s českými borůvkami.

Kakové máslo je tuhé a taje až při teplotách nad 30 stupňů Celsia. Z kosmetického hlediska je zajímavý hlavně jeho vysoký obsah mastných kyselin, které stojí za výjimečnou schopností kakaového másla pečovat o pokožku a zvyšovat její přirozenou schopnost vytvářet bariéru.

Domácí balzám na rty z kakaového másla

Ve vodní lázni smíchejte lžíci kakaového másla, lžičku kokosového oleje a lžičku včelího vosku. Až se ingredience spojí, nalijte hmotu do připraveného kelímku. Balzám nabírejte z hygienických důvodů vždy špachtlí. Všechny ingredience koupíte např. na www.ekokoza.cz

Používá se do tělových, pleťových i vlasových produktů a například česká značka Biorythme ho přidává jako jediná na tuzemském trhu jako jednu z ingrediencí i do svých deodorantů. Zajišťuje v nich příjemnou texturu a není tak mastné, jako v jiných přírodních deodorantech používané bambucké máslo nebo kokosový tuk.

ZDROJ: časopis Glanc, www.britannica.com