Může za to dozajista tempo doby, že jsou techniky zaměřující se na osobní rozvoj tak v kurzu. Jednou z nich je mindfulness, což v překladu doslova znamená všímavost. K čemu všímavost? Úplně ke všemu. A tak se dnes všímavě učíme jíst, mluvit, číst, hrát tenis. Jeden den je totiž příliš krátký na to, co vše během dvaceti čtyř hodin chceme zvládnout, proto jsme se naučili neustále vykonávat několik věcí najednou. Alespoň myslí, která nám pořád utíká pryč. Zdravé to ale není.

Zdroj: Youtube

Kouzlo vědomého okamžiku

Pokud máte občas pocit, že vám život doslova protéká mezi prsty, pak se vám to nejspíš nezdá. Stačí se mnohdy pokusit vybavit si, co jste dělali minulý týden, jaké jste měli jídlo nebo na jaký film jste se dívali. A je tam prázdno, najednou si pořádně nemůžete vzpomenout.

Příčina je taková, že většinu každodenních činností vykonáváme na autopilota. Fyzicky jsme na místě, žvýkáme a polykáme potravu, ale naše mysl létá úplně jinde. Čekáme a čekáme až něco. Až konečně začneme naplno žít. Zatímco čas plyne a na náš pokyn nečeká. Uběhne rok, dva, deset let, třicet.

Začněte si všímat a žít

Řešením je, že začnete žít vědomě a všímat si, ”mindfulnessovat”. Je úplně jedno, čemu se zrovna věnujete, jestli čištění zubů nebo oblékání do práce. Jedná se o naprosto všední činnosti, vlastně jsou po letech opakování už docela nudné. I to je důvod, proč jsme se je naučili absolutně nevnímat, ale i tehdy přece život utíká.

Začněte něčím jednoduchým a naprosto běžným, jako je dýchání. Vyhraďte si denně pár minut na to, že budete plně vědomě věnovat pozornost jen svému dechu. Cítíte, jak se vám nozdry plní vzduchem, odtud do břicha, bránice, plic, a zase pomalu vydechnete nosem. Tentokrát je vzduch teplý, ohřál se vám v těle. Rozkmitaná mysl se bude snažit pláchnout, ale vaším úkolem je držet ji na jednom místě. Sledujte tady a teď. Krok za krokem, den za dnem. Tak se postupně učíte dělat věci vědomě a pozorně.

Práce s pocity

Práce s pocity a emocemi je jakýsi další level techniky mindfulness. Jakmile si začneme uvědomovat přítomnost, všímat si jí, začnou pocity přicházet samy od sebe. Že jste opravdu všímaví poznáte tak, že nemáte potřebu emoce držet, nebojujete s nimi, a ty se díky přijetí začnou samy měnit. Akceptování, pocit prožití, přijetí. Rozvíjíte tím nejen svoji pozornost, ale někteří se díky tomu naučí i zvládat své pocity.

Mindfulness není o tom, abyste překryli všechny nedokonalosti. Má vás naučit najít v nedokonalostech souvislosti a poučit se z nich.

Nic nového pod sluncem

Pro mnohé z nás je mindfulness najednou úžasný objev, naprostý boom, ale ve skutečnosti se nejedná o novinku. Původ hledejte už v Buddhově učení o bdělé pozornosti, které spočívá v mnohem hlubší práci s myslí a vědomím. Berte však moderní mindfulness alespoň jako inspiraci. Rozhodně si neublížíte, když si začnete více všímat. Vezměte si třeba obyčejné objetí blízké osoby. Kdy naposledy jste někoho opravdu vědomě a láskyplně objali? Váš život nabyde lepší kvality a štěstí.

Dnes na mindfulness nahlížíme více vědecky, měříme ji pomocí přístrojů a studií. Jestli se ptáte, zda se to ”dá nějak změřit”, magnetická rezonance opravdu potvrdila změny fyzikální struktury mozku v oblastech zodpovídajících za pozitivní emoční nastavení.

Meditujte

Meditace k mindfulness neodmyslitelně patří. Vy sice pravděpodobně nebudete meditovat tak intenzivně, jako již zmíněný Buddha, ale je to součást procesu. Pokud s meditacemi nemáte vůbec žádné zkušenosti, může to být zpočátku čistě jen meditace dechu nebo uvolnění těla. Důležité je, že si opět uděláte chvilku času, kdy se budete vědomě věnovat sami sobě.

V moderním pojetí je mindfulness v podstatě životní styl, jeho příznivci trénují pozorování, učí se pracovat se stresem, jak stres zvládat, což jsou užitečné nástroje. A hlavně k tomu nic nepotřebujete a můžete ji uplatnit všude a ve všem.

Zdroj: iGlanc.cz, Mindfulness institut, Právě teď

Související články