První tenisky na počátku 20. století nesly jméno Keds (odtud český název kecky) od US Rubber Company, následovaly ikonické All Star od Converse, pak se zrodila značka New Balance. Do hry se zapojili i němečtí bratři Rudolf a Adolf Dasslerovi a s nimi Adidas a Puma.

Tehdy šlo o ryze sportovní botu určenou běžcům a sportovcům, když si však tenisky v druhé plovině minulého století obuly celebrity jako Marylin Monroe, Audrey Hepburn a Marlon Brando, bylo jasné, že tyhle boty bude potřebovat každý.

Skutečný boom však nastal v 70. a 80. letech, kdy vznikly legendy jako Nike Cortez, Adidas Superstar a Reebok Club C 85. Sportovci v nich vítězili na závodištích, v ulicích se v nich předváděli rappeři. Když se tenisky Superstar objevili v klipu skupiny Run- DMC a i v samotném názvu písničky My Adidas, staly se legendou. Od té chvíle na ně zaostřili svou pozornost i světoví návrháři a luxusní módní domy. Své vlastní tenisky nosí Kanye West (značka Yeezy) i Pharrell Williams. Na návrzích spolupracují i s umělci.

Zdroj: Youtube

Nová moderní doba

Dnešní trend cílí ale i daleko výš. V teniskách se prochází aristokracie (vévodkyně Kate) i velká politická jména (Angela Merkel). Teniskám ostatně nedávno dala v den D přednost před lodičkami i kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová. Toto vše způsobilo, že se tenisky vplížily i do společenského sektoru a nositelky se nebojí jimi dopnit elegantní outfit.

Domácí produkce

Pokud hledáte originální kousek do svého botníku, chcete podpořit česko-slovenskou scénu, určitě nešlápnete vedle, když se vydáte k proslulým českým výrobcům a mladým designérům. Ti ctí nejen tradici a kvalitní zpracování, ale také přicházejí s originálními nápady, díky čemuž vznikají nadčasové neformální boty. Za zmínku stojí klasické prestižky, které jsou na trhu více než 30 let a jejichž devízou je spolupráce s designérem Janem Černým. V hledáčku mějte i zdravotní tenisky od Sabiny Rich či designově zajímavé boty z dílny slovenské Novesty.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články