1. Není to váš styl

Stává se, že bloumáte po obchodě, a najednou vás osloví kousek oblečení, co sice není tak úplně ”vy”, ale stejně si ho koupíte. Zkrátka momentálně máte pocit, že přesně to potřebujete. Často máme takové tendence po rozchodu. Jenže zpravidla se stává, že přesně ty věci mimo váš styl obléknete opakovaně jen minimálně. V hloubi duše totiž cítíte, že k vám nepatří. Proto nepatří ani do vaší skříně.

2. Oblečení na jednu příležitost

Nevím jak vy, ale já mívám takové nutkání hlavně kolem silvestra. Okamžitě potřebuju nějaký cool třpytivý party kousek, ve kterém budu hvězda večera. Přesně se jedná o případ, kdy se nechávám unést radostí a euforií… a pak toho lituju. Nedělejte stejnou chybu a investujte své peníze jinam.

Stejný případ jsou plesové šaty a slavnostní oblečení celkově. Třeba na svatbu. Dává smysl, že si nic nechcete obléknout víckrát, přestože v rámci udržitelnosti i to začíná být populární, ale už jste slyšeli o půjčovnách?

3. Jednou do toho zhubnu

Opravdu? A jak dlouho už si tohle říkáte? Nechceme vám brát iluze, ale až na výjimky se na takové oblečení jen práší tak dlouho, dokud na něj úplně nezapomenete. Samozřejmě to neznamená, že například hned po porodu máte všechno vyházet a vypravit se na nákupy. To je jiná situace. Ale takové to smutné probírání kousky, do kterých se nevejdete, je dobré leda na depresi.

Naše rada zní, že pokud v tom hledáte určitou motivaci, schovejte si jedny kalhoty. A nechejte si je hlavně na očích. Schraňovat doma celý pytel je zbytečné už i z toho důvodu, že až opravdu zhubnete, samou radostí z nově nabyté velikosti si stejně půjdete nakoupit nové, čerstvé a trendy kousky.

4. Hromada domácího oblečení

Máme ve zvyku, že svá oblíbená trička, mikiny a legíny po jejich běžném opotřebení pasujeme na ”oblečení na doma”. Už se to nehodí ven do města, ale pořád to není zničené a na vyhození. Ale zapomínáme tuhle domácí kategorii občas proházet. Najednou se stane, že máte deset opotřebovaných bavlněných triček. Ze kterých stejně nakonec točíte dokola sotva půlku. Tu půlku, v níž se cítíte nejlépe. A pokud nepracujete na home office, kolik času doma ve výsledku strávíte?

5. Všechno zničené a co nelze opravit

Z opotřebovaného domácího oblečení se přesouváme k oblečení, které už se nedá nosit ani doma. Divili byste se, kolik takových ”pokladů” se dá v jedné skříni nalézt. Zničené oblečení nosit nebudete, tak proč vám pořád leží v šuplíku? Takže až příště na těch kalhotách najdete díru, rovnou se jich zbavte, anebo je aspoň hned zašijte, pokud je máte tak moc rádi, že se nošením prošoupaly. Stejně tak oblečení s rozbitým zipem. Nechte ho spravit teď, nebo nikdy.

6. Oblečení z předchozích vztahů

Rozhodně si nenechávejte nic, co vám připomíná bývalé vztahy. Proč? Protože život je občas už tak dost skličující. „Ale tohle tričko jsem měla na prvním rande.” Pryč s takovým oblečením! Zasloužíte si žít v přítomnosti a na minulost se neohlížet.

7. Jednou to bude zase v módě

Tímto zlozvykem trpí především naše maminky, ale není to pravidlo. Ochranitelsky skladují úhledně zabalené a nažehlené pytle, které jsou plné oblečení z doby, kdy jim bylo stejně jako nám. Vyhodit to ale nechtějí, protože to přece zase jednou přijde do módy. A tak si tam to oblečení leží a leží, a tím to skončí. Protože až to opravdu do té módy znovu přijde, nakoupíme si aktuální kousky, z nichž budeme mít větší radost. Takže nezahlcujte šatník oblečením pro jiné lidi a raději dané věci hned teď darujte někomu, kdo je potřebuje.

8. Nevhodné dárky

Málokdo nás zná tak dobře, aby se nám bez nápovědy trefil do vkusu. Proto se často stává, že od babičky nebo tety dostaneme dárek, který absolutně není náš styl. Dost možná nám takový kus oděvu ani dobře nesedí, protože ho daná osoba vybírala od oka. Jenže je přece neslušné vyhodit dárek.

Zkuste se na to podívat z jiné perspektivy. Dárkem vám chce někdo udělat radost. Když z něj radost nemáte, míjí se účinkem. Ale mohl by udělat radost někomu jinému. Co takhle ho prodat na internetu? A ať nemáte výčitky, ze zisku potom babičce kupte kytku nebo čokoládu.

9. Nepohodlné boty a podpatky

Když vás bota tlačí, máte z ní puchýře a trpíte už jen při pomyšlení, že byste si takový pár měli obout, na to není jiné řešení než ho vyřadit. Můžou to být sebekrásnější a sebedražší boty, ale co s nimi, když jsou dobré jen na koukání?

10. Staré spodní prádlo a podprsenky

Že jsme občas jediní, kdo naše spodní prádlo vidí, nám ještě nedává právo, aby bylo plné vytahaných nitek a nedejbože děr. Nehledě na to, že z hygienických důvodů by se prý mělo obměňovat každého půl roku a podprsenky mají tendenci ztrácet svůj tvar a funkci už po několika nošeních. Co to znamená? Však vy víte.

11. Stejné nebo hodně podobné oblečení

Udělejte malý experiment. Rozdělte si na hromádky všechny svršky podle barev. To samé s kalhotami. Nezjistili jste náhodou, že máte čtyři černé svetry, pět bílých triček bez potisku nebo deset párů modrých džín? Vážně tohle vše potřebujete několikrát? Důkladně se na hromádky zadívejte a zamyslete se. Dost možná je na něčem z toho ještě cedulka. Protože před rokem v obchodě byla akce 2+1 bílé tričko zdarma. Takový kauf se nedal odmítnout, ale dnes kvůli němu máte skříň nacpanou k prasknutí.

12. Emoční nákupy

Předně ženy často nákupy aplikují místo psychoterapie. Jsme smutné? Koupíme si něco hezkého na sebe, a vyplníme na chvíli tu emoční díru. Ale vlastně rády nakupujeme, i když máme dobrou náladu. Protože si to zasloužíme za odměnu… Upřímně nechceme vidět šatník jedince, kterému se nálady střídají jako dubnové počasí. V takovém případě by vás návštěvy odborníka možná vyšly i levněji.

13. Oblečení s historií

Oblečení, ke kterému se váže nějaká konkrétní citová vazba, je nejhorší kategorie vůbec. Proto jsme ji nechali úplně na konec. Jak jsou v tom emoce, jdou veškeré racionální postupy stranou. Pakliže máte plnou skříň oblečení, k němuž se pojí dobré a silné vzpomínky, jste šťastný člověk, ale zapřemýšlejte nad tím, jestli už některá pouta neudržujete pouze z jakéhosi zvyku.

zdroj: iGlanc.cz, Panaprium

Související články