Asi nejjednodušší definice psychoterapie je, že se jedná o jakousi léčbu rozhovorem. Neznamená to však, že byste si celou dobu a s každým psychoterapeutem jen povídali, zaplatili, poděkovali a šli domů. Psychoterapie sama o sobě je velmi široký pojem a teprve podle vašich konkrétních problémů na vás odborník aplikuje další metody a postupy. Všechny ale mají svá jasná pravidla, která klientovi poskytují hlavně bezpečí. A teď už pojďme proniknout víc do hloubky.

Kdy mám psychoterapii vyhledat?

Jakmile vám není dobře. Opravdu, cokoliv vás trápí a vy si s tím nevíte rady, ve vztazích, v životě, s dětmi, prací. Je opravdu jednoduché, aby vám ”něco” přerostlo přes hlavu a nemusíte mít nutně diagnostikovanou hned vážnou psychiatrickou poruchu. Věděli jste, že podle dat Svazu zdravotních pojišťoven u nás trpí úzkostnou poruchou nebo depresí zhruba každá desátá žena a přibližně šest mužů ze sta?

Stačí, že cítíte vztek, přestáváte kouřit, procházíte náročnou léčbou nemoci, chcete zhubnout nebo vám někdo blízký v nedávné době zemřel. Důvodů může být opravdu mnoho a je lepší je začít řešit hned zkraje, než relativně malý problém vyústí v mnohem závažnější a trvalý.

Jak psychoterapie funguje?

Psychoterapie stojí na jednom hlavním pilíři, a tím je vztah klienta s psychoterapeutem. Bezpečné a příjemné prostředí, vzájemná důvěra, bez toho k vašemu uzdravení nedojde. Proto je důležité si najít někoho, kdo vám sedne. Vůbec se nestyďte už si nedomluvit další schůzku, pokud budete cítit, že to není to pravé. Chcete si povídat s někým, kdo je vám nesympatický? Ne.

Pokud jste hodně vybíraví, můžete využít některou z moderních platforem, kde si na základě videomedailonku vytipujete terapeuta předem. Jako na seznamce, líbí/nelíbí. Dokonce ani není nutné docházet za léčbou osobně, může probíhat klidně online, takže vy zůstanete u sebe doma, kde se cítíte dobře, a necháte se vést. Ale vzájemná chemie je základ.

Nikdo vás nebude dopovat oblbováky

Nepočítejte s tím, že si necháte prostě předepsat léky a tím budete mít polovinu práce z krku. Psychoterapeuti léky nepředepisují. Namísto toho pracují s vašimi myšlenkami, emocemi, vzpomínkami, chováním, jejich úkolem je dostat se vám do hlavy. Ani fyzicky s vámi nijak manipulovat nebudou.

Ovšem, existují různé přístupy k psychoterapii, obvykle terapeuti aplikuje jeden nebo více z nich. Třeba když využívá kognitivně-behaviorální terapii, setkáte se s praktickým přístupem, který často zahrnuje takové domácí úkoly. Vést si deník, kam si budete zapisovat poznatky nebo po vás bude chtít, ať se vystavíte vlastnímu strachu. Jiní se zaměřují víc například již na zmiňované ”vedení rozhovoru”. Doporučí vám klidně i vhodný film nebo knihy o vašem problému, ať se můžete doma sebevzdělávat.

Máte dostatečně silnou motivaci?

Společně budete pracovat na změně svého chování a vzorců myšlení, které vám brání cítit se dobře. Naučíte se identifikovat, co je vaším spouštěčem. Po úspěšném skončení terapie nejenže vyřešíte svůj problém, ale naučíte se i do budoucna lépe potýkat s dalšími problémy. Musíte mít však silnou motivaci na sobě pracovat. Opravdu chtít změnu a kvalitnější život. Je to spolupráce.

Před první schůzkou

Je třeba se zamyslet i nad praktickou stránkou věci. Kolik vás to bude stát? Pokryje náklady vaše zdravotní pojišťovna, nebo to půjde z vaší vlastní kapsy? A které dny můžete na terapii docházet? Nebude vám vadit třeba dojíždění?

Až dojdete k pro vás nejvhodnějšímu řešení, naplánujte si konečně první schůzku. Jste nejspíš nervózní, to je normální. A dobrý terapeut to chápe, takže se nezdráhejte ho na všechno zeptat. Nebo si předem sepište otázky a témata. Vezměte si blok i s sebou, ať si můžete udělat poznámky a první krok za lepším životem máte za sebou.

Předem se nedá definovat, jak dlouho bude léčba trvat. Někomu pomůže už první návštěva, vědomí, že se někomu mohli svěřit. Ale počítejte spíš déle. A po ukončení léčby není nikde psané, že odteď už musíte být na vše zase sami. Třeba se objeví nový problém, s nímž si nebudete vědět rady. Vy už ale naštěstí víte, na koho se obrátit.

zdroj: iGlanc.cz, American Psychological Association, Celostní medicína

Související články