Možná je tohle tvrzení moc tvrdé, protože vliv Emily a jejího čistého stylu opisující největší hitovky posledních návrhářských kolekcí nástupem Wednesday na scénu nezmizel. Třetí série s Emily in Paris, která šla na obrazovku o měsíc později než Wednesday, se ve sledovanosti drží pořád hodně vysoko. A pořád platí, že ať si na sebe americká dívka v Paříži vezme cokoliv, další dívky kolem celého světa vezmou konkrétní značkové krámy, ale i jejich napodobeniny útokem. Jenže Emily je typickou zástupkyní generace mileniálů, tedy třicátníků. Co to znamená? Že nám začíná, holčina, trochu stárnout! Chtělo to tedy někoho, kdo na všech možných platformách zaujme nastupující kupní sílu: „zetka“.

Zdroj: Youtube

Generace Z uctívá temnotu

Generace Z, současní dvacátníci, uctívají svou temnou modlu variacemi na její goth-preppy styl (gotika s prvky ze školních uniforem) tak, že jimi zaplavují internet. Zatímco Emily je královnou Instagramu, fanoušci Wednesday okupují hlavně Tik Tok. Když si na něm zadáte #wednesdayaddamscostumecosplay, najdete hodiny a hodiny „inspirativních“ videí. Jenže „get the look“ není jen o tom si zaplést copy a zahalit se černou! Jde o to si s jednotlivými prvky módní skládačky pohrát. 

Kde se vlastně Wednesday Addams vzala? V roce 1938 ji stvořil ilustrátor Charles Addams na stránkách novin The New Yorker. A během následujících 50 let tato zajímavá postava prošla několika adaptacemi. Okamžitě vám asi naskočí její podoba ztvárněná tehdy náctiletou herečkou Christinou Ricci ve filmech Addamsova rodina (1991 a 1993). Po třiceti letech morbidní dívenku vzkřísil Netflix a na pomoc si vzal génia temného filmového žánru, režiséra Tima Burtona, který do titulní role obsadil talentovanou Jennu Ortegu. Ta je pro úlohu milované antihrdinky jako stvořená!

Gotická estetika je láska

Za více než 80 let Wednesdeyiny existence se její image překvapivě změnila jen velmi málo. Ikonické černé vlasy, zapletené do rovných copánků, a černé šaty připomínající školní uniformu s kontrastním bílým límečkem. Verze hrdinky pro rok 2022 je však o něco dál - je vidět, že se s potenciálem Wednesday, coby módním guru, počítalo předem. Kostýmy pro sérii dostala na starosti dlouholetá spolupracovnice Tima Burtona, držitelka Oscara, Colleen Atwood. Ta s ním dělala už na vizuálně silných filmech Ospalá díra nebo Sweeney Todd. Pro fanoušky Addamsovy rodiny je výběr týmu doslova požehnáním, protože se střetly dvě umělecké entity, které spojuje láska ke gotické estetice.

Ach, bože, zase ty pruhy!

Colleen Attwood už má Burtonův styl pod kůží a tvrdí, že sama tíhne k pruhu. „Vždycky když spolu začínáme pracovat, už dopředu slyším, jak Tim říká: „Ach, bože, zase pruhy.“ Ale nemůžu si pomoct, prosadím si je! Hraji si s nimi a snažím se, abych do obyčejného proužku vložila kus umění. Například Wednesdayina uniforma je šedá s černými pruhy, látka je ručně vystínovaná, takže žádný pruh není stejně široký ani stejně barevný,“ prozradila kostýmní výtvarnice.

Základní kostýmy, které Colleen vytvořila, pochází ze světa vintage. „Sáhla jsem po kouscích ve stylu 60. a 70. let a pak po modernějších, současných věcech. Nechtěla jsem, aby celek působil moc viktoriánsky. Mojí inspirací pro postavu Gwendoline Christie, která si zahrála ředitelku školy, byla herečka Tippi Hedren z hororu Ptáci,“ svěřila se tisku. Ikonickými se staly Wednesdayiny šaty, které má na školním plese. „Tyto společenské šaty jsou z loňské sezóny od značky Alaïa. Šaty jsem objevila náhodou na figuríně na Bond Street v Londýně! Přiměla jsem svou asistentku, aby si šaty zkusila a bylo jasno. Jsou ušity ze skvělého materiálu, šifonu, typického pro taneční kostýmy, krásně splývá s pohybem, což je klíčové pro taneční scénu,“ dodala.

Možná vám taky vrtá hlavou, co je na nové Wednesday jiného… Je to detail, který je však zásadní. Jenna Ortega prošla mnoha a mnoha zkouškami v maskérně, kdy jí zkoušeli různé varianty pletení vlasů a make upu. Až přišel od jednoho z maskérů nápad, že herečce nalíčí falešné pihy! „Byla to jednoduchá, přitom geniální věc. A pak přišel další nápad, že jí ustřihneme ofinu. Svým způsobem je tak nový vzhled menší klišé než před 30 lety, kdy Wednesday hrála Christina Ricci. Wednesday měla sice vždycky copánky, ale byly to velmi utažené s výraznou pěšinkou. Tak dostala hrdinka modernější šmrnc,“ vypráví Colleen Atwood. Kdybyste kolem sebe zaznamenali dramatickou vlnu zkracování ofin, tak to bude jistě i tím, že si ji kromě Wednesday ustřihla v poslední sérii i mileniálka Emily!

ZDROJ: časopis Glanc, Netflix

Související články