Už od poloviny ledna válcuje zeměkouli a žebříčky sledovanosti novinka, jež otevírá brány nové televizní éry, vystavěné na spolupráci seriálového a videoherního prostředí. Craig Mazin a Neil Druckmann to zase dokázali. První jmenovaný si před čtyřmi lety podmanil svět seriálovým Černobylem a ten druhý, herní vývojář, vypravěč a mimo jiné také tvůrce fenoménu Uncharted, už před rovnými deseti roky vytvořil jednu z nejkrásnějších, nejlepších a nejprodávanějších her všech dob, The Last of Us. Bylo to právě postapokalyptické TLOU, jak se hře familiárně ve zkratce přezdívá, které svými cinematickými vsuvkami proměnilo herní prožitek téměř ve sledování filmu. Na seriálu tedy musel s Mazinem pracovat on. I tak se ale herní a televizní dílo v jistých ohledech liší. A možná také proto si dokázali seriál zamilovat i ti, pro něž videohry dřív znamenaly jen ztrátu času.

Zdroj: Youtube

Nehrajte to!

Melancholické vybrnkávání Gustavo Santaolally zabralo už před dekádou, a tak byl komponující držitel dvou Oscarů za snímky Babel a Zkrocená hora přizván i k tvorbě seriálového soundtracku. Třebaže mnohé ikonické sekvence ze hry filmaři doslova „zkopírovali“, přesto je v seriálu pár věcí jinak. S ohledem na rozsáhlost hry musel Druckmann logicky krátit, a soustředit se především na klíčové chvíle a důležitá setkání. Zároveň ale chtěl všechno pojmout i nově, s pomocí talentů svých herců. To byl také důvod, proč společně s Mazinem požádali dvě hlavní hvězdy, Pedra Pascala a Hrou o trůny zrozenou Bellu Ramsey, aby si jen přečetli scénář, ale samotné hře se na míle daleko vyhnuli. Pravda, Pascal neposlechl. Ale prý mu to šlo s ovladači od PlayStationu tak bídně, že to záhy vzdal. Raději se koukal, jak hraje jeho synovec.

Klikač není zombie!

Autorem seriálových masek je Barrie Gower, velmistr, který pracoval i na Stranger Things, Černobylu a Hře o trůny. Seriál může být poctou hororovým klasikám George A. Romera s Nocí oživlých mrtvol v čele, nicméně slovo „zombie“ v něm neuslyšíte. Štáb měl dokonce přísně zakázané jej používat. Mělo se tak zabránit srovnávání seriálu s lacinými hororovými vybíječkami a asi i potenciálním hádkám s obhájci karibského kulturního dědictví. V TLOU jsou jen „nakažení“ či „klikači“. Ke stejnému „triku“ se v minulosti uchýlili i slavní Živí mrtví se svými „chodci“ a „kousači“.

Rvačka o roli

Samotné natáčení trvalo dlouhých dvě stě dní, a třebaže štáb projezdil Ameriku, z velké části se vše odehrávalo v Kanadě. TLOU, s rozpočtem až patnáct milionů dolarů na epizodu, byla rozhodně nejdražší seriálová produkce, kterou kdy v zemi javorového listu hostili. Zajímavostí přitom je, že natáčení probíhalo víceméně chronologicky, ruku v ruce s příběhem. Ani Pascal, ani Ramsey ale neměli účast v tomto kolotoči dopředu jistou. Zatímco u mužské role dříve tvůrci zvažovali Matthewa McConaugheyho či Mahershalu Aliho, čtrnáctiletou dívku si mohla zahrát třeba i Ellieina starkovská kolegyně Maisie Williams. Zafungovala až vzájemná chemie Pedra a Belly. A právě talentovaná Ramsey, jinak devatenáctiletá Britka, je největším nositelem změny v seriálu.

Vychovaná armádou

Nová Ellie, sirotek z pokřivené budoucnosti, je hubatější, sprostší, neotesanější. Méně pohádková, víc drzý fracek. A velmi podobná je i její otčina, vizuálně úchvatně pojaté alternativní Spojené státy roku 2023, které si postupně bere pod svoji vládu zpět příroda.

Přestože i herní TLOU bylo hororové, v televizní podobě je tento svět ještě temnější, chvílemi připomínající spíš drastickou Cestu od Cormacka McCarthyho. O to víc je ale třeba chránit dívku, která je nadějí lidstva, že bude nalezen lék na ničivou pandemii. A třebaže seriálovému Joelovi pomalu táhne na šedesátku (Pedru Pascalovi je sedmačtyřicet let), pořád má ještě páru nezlomného veterána. A navíc chce najít svého bratra Tommyho. Nečekejte ale, že se s Joelem a Ellie budeme vídat navěky. Neil Druckmann od počátku prohlašuje, že televizní TLOU nikdy nepoví víc než samotná hra. Žádné stovky epizod, budou pouze dvě řady. Bezprecedentní úspěch seriálu ho ale prý utvrdil v tom, že by měl začít přemýšlet o dalším herním pokračování.

Zdroj: TV Streaming