Píše se rok 1859 a doba slavných velrybářských výprav končí. Posádka lodi Volunteer vyráží na svou poslední arktickou výpravu, přičemž jen kapitán ví, že jediným způsobem, jak na takhle nebezpečném podniku vydělat, je navést loď na ledovec, nechat ji potopit a získat peníze za pojistku. Loď, jejímž osudem je ztroskotat, láká na palubu i ztroskotance lidské.
Největší zrůdu tu hraje Colin Farrell, který proti svému osudu hollywoodské celebrity bojuje nejen charakterem postavy, ale i špeky a mastnými vlasy. Aby nabral náležitou váhu, jedl prý až 8x denně a nechodil do posilovny. Obaloval se tukem tak, aby vypadal jako někdejší přístavní dělníci. Hraje sice antagonistu, kamera i režie ho však milují, a tak mu věnují více času než hlavnímu hrdinovi, armádnímu lékaři Patricku Sumnerovi. Ten tu zastupuje nejen osvícenou část tehdejší společnosti, ale i současný pohled na svět – morálku, soucit, zákon.
Mirka Zlatníková
Na konci 90. let založila časopis Marianne a později i magazín Kondice. Její scenáristickou prvotinou byl seriál Dokonalý svět. Podle jejího scénáře vznikl dvoudílný televizní film Marie Terezie. Na sérii navázaly další tři díly. Podílela se na scénářích filmů Teorie tygra, Kurz manželské touhy, seriálu Neviditelní a Černé vdovy.
Až do ztroskotání lodi si můžete myslet, že tu vládnou zvířecí pravidla, jakmile se však výprava ubytuje na ledovém břehu a kolem ní začnou kroužit lední medvědi, dojde vám, že zvířata jsou oproti přítomným mužům vlastně fajn. Zajímavé je i rozuzlení seriálu, které nepřináší žádnou zvláštní katarzi. Jen vědomí, že testosteronové šílenství se bude odehrávat dál, v dalších desetiletích i stoletích, na mořích i na zemi.
Natáčelo se daleko na severu v Norsku, v místech, kde není telefonní signál ani teplá sprcha a přísahám, že mužský pach budete cítit i přes televizní obrazovku.
Zdroj: časopis Glanc