V roce 2008 v USA vypukla hypoteční krize, která vyústila v propad burzovních trhů a následně také ve světovou finanční krizi. Na podzim toho roku krachovaly významné investiční banky a svět se řítil do kardinální recese. Zbankrotoval také do té doby respektovaný makléř a investiční bankéř Bernard Madoff. Ztráta jeho investorů a klientů se vyšplhala do astronomických výšin – přes šedesát pět miliard dolarů. Až tehdy se ale přišlo na to, že respektovaný bůh Wall Streetu není žádný génius investic, ale že v podstatě od konce 60. let provozuje tzv. Ponziho schéma, jež narostlo do naprosto šokujících a olbřímích rozměrů.

Zdroj: Youtube

Kdyby tehdy nenastala ekonomická krize, dost možná by Bernie „podnikal“ dál a postupně ve své podvodné pyramidě (či v tzv. letadlu) zadlužil celý svět. Lákal klienty (jednotlivce i korporáty) do fondů na vysoké výnosy, které ale nevyplácel ze zisků z obchodování na burze, nýbrž z vkladů nově příchozích klientů. Nikdy totiž v rámci svého investičního poradenství neuskutečnil jediný obchod!

Čaroděj ze země lží

V roce 2017 režisér Barry Levinson (Spáči, Vrtěti psem) představil svůj pohled na Madoffa, s čímž mu pomohl jeho oblíbený Robert De Niro. Televizní snímek z produkce HBO vychází především z knihy finanční reportérky Diany B. Henriques a cílí na poslední léta Madoffova „podnikání“. V roli jeho věrné manželky Ruth se představila Michelle Pfeiffer.

Zpronevěra tisíciletí

Za více než čtyřhodinovým Madoffovým portrétem stojí dokumentarista a matador true crime příběhů Joe Berlinger, který už se v minulosti podobně vypořádal i s Tedem Bundym, Jeffreym Dahmerem či s Johnem Waynem Gacym. K postavě chladnokrevného byznysmena se postavil podobně jako k sociopatickým sériovým vrahům a pokusil se rozkrýt, co ho donutilo začít podvodnou hru a později s ní neskončit. Zaobírá se principy onoho podvodu a také odpovídá na otázky, jak je vůbec možné, že k něčemu podobnému došlo. Odkrývá neschopnost regulačních orgánů, zejména americké Komise pro cenné papíry a burzy, všemocnost a beztrestnost mocných bankovních domů a také hlavní motor všeho dění – obyčejnou, ale proradnou lidskou chamtivost. Zároveň přináší i bolestná svědectví jeho obětí z řad běžných, obyčejných lidí, jimž Madoffovy machinace způsobily osobní bankroty, dluhy a spoustu dalšího navazujícího neštěstí.

SHRNUTÍ: MADOFF

Pokud jste inteligentní sociopat, a máte navíc dost drzosti, měl by se svět začít bát.

NETFLIX

Premiéra: 4. ledna

Dokumentární série (True Crime)

USA, 2023

Režie: Joe Berlinger

4 epizody, cca 54–77 min


ZDROJ: TV Streaming