Spalující horko letního slunce. Skupiny mužů, z nichž mnozí urazili i stovky kilometrů, diskutující ve stínu stromů nad letošní úrodou. Tou úrodou však nemáme na mysli dobrou sezonu paprik, nýbrž hloučky potenciálních ženichů, kteří se sjeli do indického státu Bihár na takzvaný Saurath Mela, devítidenní trh manželů. Již více než 700 let se zde totiž udržuje pomalu upadající, ale zatím stále aktivní, neobvyklá tradice. Koná se tu jedinečný ”groom market”, kde ženy spolu se svými rodinami nakupují chlapa do života.

Není to taková romantika

No páni. Teď jste se určitě zasnila a představila si, jaké by bylo vydat se místo na víkendové farmářské trhy na nákup ženicha. My evropské ženy si to samozřejmě představíme po svém, víc pohádkové a v rámci přihlédnutí k tomu, že se jedná o obchod s lidmi, i svým způsobem romantické. Ale ještě chvilku vám nebudeme brát iluze o svobodném rozhodnutí žen v Indii.

Koukejte a vybírejte, dámy

Tradici nazývanou též Sabhagachhi údajně založil rádža Hari Singh z dynastie Karnat, aby ženám usnadnil hledání vhodného manžela z rozmanité skupiny mužů. Ono totiž z dlouhodobého pohledu není nic skvělého na tom, když se v rámci kastovních pravidel: kdo se s kým může sezdat, v jedné vesnici nakonec ze všech nezadaných prakticky stanou příbuzní. Jak má ale člověk tušit, že v údolí o pár set kiláků dál žije chlap, který by odpovídal všem pravidlům? A tak není nic jednoduššího, než je všechny jednou za rok posbírat na hromadu a nákupy mohou začít.

Pravda, moderní technologie a seznamovací appky do toho začínají házet vidle a to je také důvod, proč je trh s manželi na ústupu. Dříve se o ženichy konaly dokonce veřejné přetahovačky, kdo nabídne víc. Nejžádanější byli inženýři, lékaři a státní zaměstnanci. Pro maithilské bráhmíny se jedná přímo o posvátnou událost.

Za kolik?

Cena každého ženicha se odvíjí od jeho schopností, včetně vzdělání a rodinného zázemí. Nehledí se ani tak na to, jak kdo vypadá, ale zda se o budoucí manželku a potomstvo dokáže postarat. Dejme tomu, že jste muž kolem třicítky, pracujete jako manažer v továrně a máte stabilní příjem, činí to z vás perspektivní zboží. Vaše skromná cena je 630 dolarů. Škoda, kdybyste byl mladší, mohl byste si za sebe říct klidně 2500 až 3700 dolarů.

Poslední slovo má otec nevěsty

A teď konečně ten slibovaný háček. Vy, nevěsta, jste totiž ta poslední, čí názor někoho zajímá. Aha. Takže to s tím nákupem chlapa na míru není zase až tak růžové. Hlavní slovo má váš otec, případně bratr. On rozhoduje o tom, komu vás ve výsledku prodá. Počkat cože? Prodávají se tu přece muži, ne ženy.

Cena za manžela totiž svým způsobem nahrazuje vaše věno - a teď se podržte - které je v Indii nezákonné. Přesto je rozšířené a společensky přijímané, zejména v Biháru a přilehlém severním státě Uttarpradéš. Podle odhadu odborníků činí v Indii celková hodnota plateb věna 5 miliard dolarů. Když rodiče investují do syna peníze, aby z něj bylo něco pořádného, věno je zkrátka jedním ze způsobů, jak se jim to vrátí.

S kým nakonec odejdete se samozřejmě odvíjí i od toho, co si vaše rodina může dovolit. Sečteno podtrženo, je to, jako by vám rodiče koupili ženicha, který se jim líbí, a na něhož stačí rozpočet.

Věno je v Indii jedno velké téma a výjimkou není ani s tím související násilí z řad jeho odpůrců. Tato hrozba dokonce dala v regionu vzniknout zvláštnímu trendu zvanému "pakadwa vivah" neboli sňatky v zajetí, kdy rodina nevěsty vyvoleného muže unese, dá mu zbraň k hlavě a donutí ho říct ano zadarmo.

Kdo dřív přijde, ten dřív bere

Nejlepší kusy jdou na dračku rychle a nevyplácí se otálet. Občas dokonce nevěstini příbuzní ženichy okukují nenápadně, aniž by dali najevo své úmysly. Jakmile mají jasno, šup, hodí přes nebožáka červený šátek, čímž dají najevo, že už není k mání. Prostě jako když si lehátko u bazénu označkujete ručníkem. Kdo dřív přijde, ten dřív bere.

Zdroj: Youtube

Tak či onak, pro muže i ženy je to velká událost. Tedy alespoň pro ty, kteří se tradici snaží navzdory pokroku udržet. Doby, kdy do Biháru organizovaně svážely nápadníky autobusy, jsou dávno pryč. Mnoho Indů se odstěhovalo pryč z rodné země ”za lepším”. Stejně tak už rodiče nemají takovou kontrolu nad sňatkovou volbou svých dětí. Dostaveníčka se přesouvají na internet a tam se zatím online trh nekoná. Tedy, aspoň doufám.

Zdroj: iGlanc.cz, Aljazeera, Daily Pakistan