V rámci sebevzdělávání a práce na sobě jsem si několikrát potvrdila, že lidská bytost není jen fyzické tělo, stejně důležité jsou i mysl a spiritualita, o které je také třeba pečovat, aby byl člověk v rovnováze. Z tohoto důvodu mi je blízký tzv. holistický přístup, kdy se člověk vnímá jako celek. Holistický přístup lze samozřejmě aplikovat i co se péče o ženské zdraví týče. Třeba používáním vajíčka yoni. Byť zrovna to vyvolává kontroverze.

Yoni egg neboli vajíčko yoni je vlastně kámen z leštěného krystalu (např. ametyst, růženín, nefrit, křišťál, obsidián) ve tvaru malého vejce, který se zavádí do yoni (slovo ze sánskrtu označuje vaginu). Tam by mělo mj. pomáhat posilovat svaly pánevního dna, celkově revitalizovat ženské lůno a působit na konkrétní potíže dané ženy. Já osobně jsem se s ním seznámila na workshopu V rytmu pánevního dna u fyzioterapeutky Michaely Pospíšilové a protože mám Míšu za profesionálku, která se dlouhodobě věnuje osvětě v práci s pánevním dnem a pomohla řadě žen, rozhodla jsem se pořídit si yoni vajíčko taky. Po pár měsících používání můžu říct, že se počítám mezi ty, které si jeho účinky pochvalují. 

Zdroj: Youtube

Jedno vejce, dva pohledy

Do povědomí veřejnosti se vajíčko z leštěného krystalu dostalo před pár lety hlavně díky americké herečce Gwyneth Paltrow a jejímu e-shopu, který se zaměřuje na širší sortiment péče o tělo a zdravý životní styl. Bezprostředně po uvedení do prodeje bylo yoni egg bleskově vyprodáno a začaly se objevovat  nadšené recenze uživatelek, které si pochvalovaly například pozitivní vliv na svaly pánevního dna, ale i na úpravu menstruačního cyklu, zmírnění bolestí během periody i zlepšení sexuálního života. 

Přibývalo ovšem i zastánců opačného názoru, jak z laické, tak odborné veřejnosti. Např. americká gynekoložka Jen Gunter k tomuto tématu řekla: „Pokud jde o doporučení, aby ženy spaly s nefritovým vajíčkem zavedeným ve svých vaginách, ráda bych upozornila na to, že nefrit je porézní, což dovoluje bakteriím dostat se dovnitř něj a z vajíčka vytvořit zdroj infekce. To opravdu není dobré. Může se to stát rizikovým faktorem pro bakteriální vaginózu, nebo dokonce potenciálně smrtelný syndrom toxického šoku,“ reagovala lékařka na tuto tématiku. Je mimo jiné toho názoru, že vliv vajíčka yoni na sexuální život bude asi podobný jako u vkládání jiných předmětů do pochvy.

(Ne)ověřené účinky

Jak to vidí Michaella Fibichrová, česká odbornice na yoni vajíčka? „Gwyneth je velmi vlivná a má obrovský dosah, proto posloužila odpůrcům jako skvělý odstrašující případ. Ona však udělala i tu chybu, že vajíčko vydávala za něco naprosto zázračného a vědecky ověřeného a léčivého, což není šťastné tvrzení. A právě toho se chytla americká média,“ říká Michaella. A proč podle ní účinky nebyly nikdy vědecky ověřeny? „Jednoduše proto, že nikdo tento vědecký výzkum neudělal. Zcela chápu postoj některých gynekologů odmítajících účinky yoni eggs, který je založen na jejich medicínském vzdělání, avšak jsou to lidé, kteří vajíčko nevyzkoušeli. Pak je jejich názor čistě teoretický a tím pádem pro mě nemá hodnotu. Na druhou stranu vím, že existují i gynekologové či gynekoložky, kteří naopak práci s yoni vajíčky velmi podporují a doporučují,“ dodává odbornice.

Vědomá práce

Na svých retreatech neboli společných víkendových setkáních učí Michaella ženy, aby vzaly zodpovědnost za svůj život do vlastních rukou a nepředávaly ji nikomu jinému, dokonce ani předmětům, jako je yoni egg. „Není to jen o tom, yoni vajíčko mít nebo jej pasivně nosit a ani o něm nevědět, nebo s ním dokonce spát – to ostatně nedoporučuji nikomu, i když některé české weby ano. Vždy kladu důraz na to, že je mnohem efektivnější s yoni egg aktivně strávit dvacet minut obden, cvičit s ním například jógu a pracovat s ním vědomě,“ vysvětluje Michaella Fibichrová s tím, že yoni egg pracuje na třech úrovních. Fyzická posiluje svaly pánevního dna při cvičení, emoční působí díky energii konkrétního kamenu na uložená traumata a psychiku a spirituální se uplatňuje při vědomé práci s krystalem, rituálech a osobních záměrech. „Je to tedy mnohem komplexnější, nejde jen o ‚objekt‘ vložený do vagíny,“ dodává.

Spoléhejte na intuici

To, jestli yoni vajíčko potřebujete, nebo ne, si musíte rozhodnout jen vy sama. Rozhodně není dobré koupit si ho jen proto, že ho má třeba kamarádka nebo že se o něm píše. Měla by to být intuitivní záležitost, stejně jako výběr konkrétního typu krystalu. Michaella doporučuje neaplikovat yoni vajíčko v těhotenství, při menstruaci, v šestinedělí, při zavedeném nitroděložním tělísku, závažných gynekologických potížích a také pokud se na povrchu objeví prasklinka, v které se mohou usazovat bakterie a ty pak mohou způsobit gynekologické potíže. Pozor dejte i na napodobeniny vajíček ze skla za pár korun a volte raději ty s GIA certifikátem – zárukou nejvyšší kvality krystalů. K čištění a péči o yoni egg vám pak postačí omytí vodou s antibakteriálním mýdlem, můžete ho nechat „nabít“ na slunci, nebo naopak při měsíčním svitu, ale o tom je třeba si už něco přečíst.  

Zdroj: časopis Glanc, odbornice na yoni eggs Michaella Fibichrová, sexuoložka Jen Gunter

Související články