Lidová pověst

Na celém světě roste sedmikrásky 10 - 15 druhů, nicméně domovem této půvabné drobné květiny je Evropa. U nás se vyskytuje jen jediný druh, tj. sedmikráska chudobka. Je závislá na slunci a roste pouze na světlem plně prostoupených místech, kde celoročně kvete –nejintenzivněji na jaře a v létě. Lidová pověst praví, že sedmikrásky, které se natrhají na sv. Jana (tedy 24. června) mezi dvanáctou a třináctou hodinou - v době, kdy je slunce nejvýše, přinášejí štěstí.

Proti kašli

Nenápadné kvítky v sobě ukrývají spoustu tělu prospěšných látek, například léčivý sliz, silice, saponiny, hořčiny, vitaminy a minerální látky. Díky této kombinaci se sedmikráska využívá především na odkašlávání a  záněty dýchacích cest, proto ji najdete v některých sirupech proti kašli.

Zdroj: Youtube

Péče o krásu

Výtažek ze sušených květů sedmikrásek využívají některé kosmetické značky. Napomáhá zklidnění, hydrataci, rozjasnění a omlazení pleti a pokožky celého těla. Kvítky obsahují cenné minerální látky, ovocné kyseliny, proteiny i aminokyseliny, ale i antioxidační flavonoidy, které jsou jako stvořené jak pro jarní detoxikaci těla tak pro ochranu pokožky a podporu její správné funkce. Dokonce existují důkazy o tom, že díky omlazujícím účinkům na pleť se ze sedmikrásek připravovaly elixíry krásy již v období renesance.

Ranhojič

Zevně ve formě obkladů z výluhu (čaje) slouží sedmikráska jako prostředek na špatně se hojící rány, vyrážky, lupénku, lišeje, akné, ale hodí se i k ošetření bércových vředů a při kožních zánětech. Osvědčila se i jako rychlé řešení ve chvíli, kdy vás poštípe hmyz a vy nemáte po ruce žádný prostředek na zklidnění svědění. Zkuste v takové chvíli utrhnout čerstvou sedmikrásku, promnout ji v prstech a přiložit na štípanec. Ten se zklidní a přestane svědit.

7 měsíců

Sedmikráska nese svůj název pravděpodobně díky tomu, že kvete sedm měsíců v roce. V teplejších letech tomu může být ve skutečnosti ale mnohem déle, a to téměř celý rok od února do prosince. Z historie víme, že v lidovém léčitelství se sedmikrásce přezdívalo také jiskérka, stokrása, kněžský límeček nebo oko dne.

Dobrou chuť!

Chudobka patří mezi chutné jedlé květy, takže ji bez obav můžete konzumovat. Efektní je například zamrazení kvítků do kostek ledu, zdobení salátů, dezertů, ale i polévek, nebo si je nasypte jen tak na plátek chleba. Nejlepší jsou samozřejmě květy utržené na vlastní zahradě, ideálně mimo město, nebo si je nasbírejte ve volné přírodě, dál od stříkaných polí, ať máte jistotu, že jíte květy nezatížené chemií.

Sedmikráskový čaj

S květy sedmikrásek si lze krásně vyhrát. Pro začátek zkuste třeba čaj – asi deset sušených nebo čerstvých květů zalijte 1⁄2 litrem vařící vody, 15 minut louhujte. Při kašli a průduškových onemocněních ho pijte 2x denně, pomůže uvolnit dýchací cesty. Nebo si vyrobte sirup. Dvě hrsti květů spařte 1 litrem vařící vody, nechte 12 hodin odstát a pak přes plátno sceďte. Vzniklou šťávu svařte s 500 g cukru až do zhoustnutí a plňte do horkých uzavíratelných sklenic.  

Rozkvetlá polévka

Sedmikráska se bude skvěle vyjímat v nějaké jarní zelené krémové polévce. Zkuste například pórkovou nebo hráškovou. Na másle orestujte cibulku, přidejte nakrájený pórek nebo mražený hrášek a hrst sedmikrásek (pár si jich nechte na ozdobu). Několik minut restujte a po změknutí zeleniny přilijte zeleninový vývar. Přiveďte k varu, dosolte a poté vše rozmixujte. Přidejte smetanu, promíchejte a nalitou polévku ozdobte několika květy sedmikrásky. Talíř bude vypadat jako jarní louka a vy si kromě kulinářského zážitku dopřejete i pastvu pro oči. 

Zdroj: časopis Glanc, Monika Grafková - redaktorka s dlouholetou zkušeností v oblasti zdraví a krásy, Bylinkyprovsechny, Serafinbyliny,

Související články