Umělá inteligence patří mezi žhavá témata, která vždy rozproudí velmi emotivní diskuze. Přijdete díky AI do pár let o práci? Rozpoznáte, co je realita a co ne? Podaří se tento fascinující lidský nástroj udržet pod kontrolou a zařídit, aby nám sloužil, ale neovládal nás? Na takové otázky v tomto článku odpověď nedostanete, protože tu pravděpodobně neznají ani ti, kteří AI stvořili. Dost možná se ale díky našim tipům stanou nejrůznější chytré programy běžnou součástí vašeho života.

Avataři jako lidští náhradníci

Ještě předtím si ale pojďme ukázat, co všechno je díky AI možné. Na Instagramu například najdete několik influencerů, kteří žijí běžné životy a sleduje je několik milionů sledujících – akorát nejde o lidi, ale o avatary, které vytvořila umělá inteligence. Český konzultant a podnikatel Petr Ludwig, který se umělé inteligenci věnuje a zároveň i učí, jak ji používat, natočil dokonce podcast s ChatGPT. V rozhovoru s ním mluví mladý muž (avatar) a hodnotí například Petrův životní styl nebo se vyjadřuje k tomu, jak bude AI ovlivňovat trh práce. Tvrdí například, že umělá inteligence má potenciál osvobodit lidi od rutinních a manuálních úloh, což jim umožní zaměřit se na činnosti, které jsou pro ně osobně smysluplné a ve kterých mohou vyniknout. Zní to šíleně? Poslechněte si ten podcast, budete pravděpodobně v šoku, jak plynulý a smysluplný rozhovor dvou “lidí” to je. Možná jste i slyšeli o tom, že na Západočeské univerzitě v Plzni vznikl díky týmu syntézy řeči katedry kybernetiky a výzkumného centra NTIS “umělý” hlas Karla Gotta. Vsadíme se, že rozdíl nepoznáte.

Zdroj: Youtube

Moderní nástroj pro každého

Ať už se vám umělá inteligence (AI) jeví jako moderní hračka, kterou se nechcete učit ovládat, nebo ji považujete za nedosažitelnou technologii budoucnosti, je důležité si uvědomit, že její využití v každodenním životě překvapí svou praktičností i jednoduchostí. AI nástroje byly navrženy tak, aby byly uživatelsky přívětivé a intuitivní, což znamená, že se s nimi může naučit pracovat opravdu každý. Stačí se otevřít možnostem a přesvědčit se na vlastní kůži o tom, že ovládání tohoto "moderního nástroje" není nic složitého, naopak vám může přinést mnoho užitku i zábavy.

ChatGPT k nezaplacení

Především nástroj ChatGPT se vám může velmi hodit. Co to je? ChatGPT je počítačový program, který dokáže vést konverzaci s lidmi psanou formou, jako byste si psala zprávy s kamarádem na sociálních sítích nebo přes SMS. Představte si ho jako velmi chytrého robota, který má v sobě uložené obrovské množství informací a umí na jejich základě odpovídat na otázky, psát příběhy, dělat doporučení nebo dokonce psát básně. Funguje tak, že rozumí tomu, co mu napíšete, a snaží se poskytnout co nejlepší a nejpřesnější odpověď podle toho, co o daném tématu "ví". A to vše velmi rychle, často během několika sekund. Doporučujeme jeho placenou verzi, je daleko chytřejší!

Součást vašich dní

Představte si tedy běžnou životní situaci: chcete složit vtipnou báseň k narozeninám pro svého kamaráda, ale nemáte na to ty správné buňky? Promluvte si o tom s ChatGPT. Zeptat se ho můžete třeba i na to, proč se vám stále nepodařilo zhubnout nebo zda je pravda, že jedna sklenička červeného vína denně prospívá našemu zdraví. ChatGPT vám ale dokáže navrhnout i jídelníček na celý týden a k tomu vytvořit nákupní seznam. Poradí vám s financemi nebo s rozvržením vašich pracovních úkolů – stačí se jen správně ptát. Tento nástroj ale zvládne i pokročilejší úkoly. Dokáže vám například i poradit s tím, jak si dát svůj notebook do továrního nastavení tak, jako byste měli “na drátě” zkušeného ajťáka. Petr Ludwig dokonce tvrdí, že ChatGPT mu poskytl nejlepší psychoterapii, na které kdy byl. Samozřejmě je potřeba brát jeho informace s nadsázkou, ale uvidíte, že pokud v sobě probudíte touhu si “hrát”, budete překvapení, jak přesné a konstruktivní rady a tipy dostanete.

Zdroj: iGlanc.cz, Edumame.cz

Související články