Není reálné dětem v dnešní době upírat techniku. A není už ani možné mít stoprocentní kontrolu nad tím, jakou formou techniku využívají. Je totiž už tak všudypřítomná, že nějakých pár rodičovských zámků je neuchrání před vším. Kdo z rodičů tak může říct, že naprosto s jistotou ví, co jeho dítě na internetu dělá? Nikdo. S jistotou však můžeme říct, co v žádném případě nechcete, aby vaše dítě na internetu dělalo.
Hra na udušení
Je přesně tak nebezpečná, jak zní. Blackout challenge totiž spočívá v tom, že se škrtíte nebo zadržujete dech, dokud neupadnete pokud možno do bezvědomí. V některých případech ale došlo k nechtěnému usmrcení. Příkladem jsou například mladé dívky z USA, jedna se takto oběsila v ložnici s provazem kolem krku, druhá ve sklepě na vodítku pro psa.
TikTok se samozřejmě dočkal několika žalob za to, že vůbec dovolí, aby se podobný balast šířil a dnes už na této sociální platformě žádnou výzvu s tímto hashtagem nenajdete. Neznamená to ale, že si uživatelé nenajdou jiný způsob nebo jiný název. Blackout challenge tu byla už dřív a je nebezpečná stále.
Dračí dech
Cukrovinky obalené v tekutém dusíku mají hlavní roli ve výzvě s názvem #dragonsbreath. Tato pochoutka je na pohled velmi líbivá a efektivní díky dýmu, který při konzumaci uvolňuje. Tekutý dusík sám o sobě není při použití v jídle nebezpečný, ovšem při nesprávném požití může mít efekt přesně opačný. V Indonésii takto skončilo v nemocnici dvacet dětí s popáleninami kůže, bolestmi žaludku a otravou.
Borg Challenge
BORG challenge je hlavně oblíbená mezi studenty. Recept na Borg drink spočívá ve smíchání půl galonu vody s půl galonem alkoholu, na závěr přidáte elektrolytový zvýrazňovač chuti. Vznikne tak pití, které moc dobře chutná a slibuje, že vás udrží hydratované s absencí následné kocoviny. Ale něco tady nehraje, protože paradoxně po jeho požití končí mladí lidé v nemocnici s otravou alkoholem.
Benadryl Challenge
V rámci této výzvy nezletilí konzumují vysoké dávky volně prodejného léku na alergii, který obsahuje látku zvanou difenhydramin, aby si tak navodili halucinace. To však může vést k vážným srdečním problémům, křečím, kómatu a přinejhorším smrti.
Na podobném principu funguje i takzvaná NyQuil Chicken Challenge, kdy vaří kuřecí prsa v různých druzích léků, většinou k tomu užívají volně dostupná léčiva na nachlazení. Požívání takto upravené stravy je rovněž hodně nebezpečná hra.
Devious Lick
K vandalismu navádí challenge Devious Lick, během níž děti kradou nebo demolují školní majetek a hrdě se u toho natáčí. Může se jednat o dávkovače mýdla na záchodech, cedule nebo značky, hasící přístroje. V každém případě to není ani správné a už vůbec ne cool.
K ničení cizího majetku nabádá i tzv. Kool-Aid Man challenge, kdy se děti proráží plotem, jako to dělá maskot stejnojmenného amerického nápoje.
Bdělý zrak
Výzva pro ty, kteří se chystají na flám nebo potřebují zkrátka zůstat vzhůru a bdělí. Anebo pro každého, kdo se doma nudí. Následovníci Beezin' challenge si za tímto účelem natírají oční víčka mentolovým balzámem na rty. Jako vedlejší účinky se ale může dostavit zánět očí, podráždění a slepé následování vede až ke slepotě. Oči a oční okolí je velice citlivá část obličeje a jsou věci, které sem zkrátka nepatří.
Skull Breaker Challenge
Další vynález, který se stal virálním hlavně díky TikToku. Pod názvem ”rompecráneos” prý challenge Skull Breaker původně pochází ze Španělska. Vedle sebe stojí v řadě tři lidi, kteří společně vyskočí do vzduchu, ale zároveň toho prostředního srazí k zemi třeba tím, že mu podrazí nohy. Stát se může cokoliv, od otřesu mozku až po ochrnutí. Dotyčný výpad samozřejmě čeká a může se pokusit jej zbrzdit, což ho ale obvykle stojí zlomenou ruku.
Střílení po lidech
Naštěstí ne pravými náboji, ale ani tak nic příjemného. V rámci Orbeez výzvy máte střílet na kolemjdoucí gelové kuličky. Jsou sice měkké, ale šrámy způsobit mohou, zejména když zmrznou.
Jak tomu zabránit?
Co denně přitahuje miliony uživatelů sociálních sítí k plnění takových nesmyslných výzev? Podle expertů za tím stojí touha se zviditelnit, protože abyste na sebe dnes na internetu upozornili, musíte riskovat a jít do extrémů. Jinými slovy naskočit na trendy. Obzvlášť pak děti během dospívání často činí pochybná rozhodnutí, jdou s davem. „Výzvy jsou odvahou. Odvaha vyvolává naše vrozené potřeby zapadnout a být přijati, dobře se předvést - odznak cti - ne jako zbabělci,” říká mediální psycholožka Pamela Rutledge z Kalifornie a dodává: „Dospívající mládež bude vždy přitahovat něco, co je trochu nebezpečné a riskantní.”
Nejdůležitější ze strany rodičů je důležité se o online svět našich dětí zajímat a diskutovat s nimi o možném nebezpečí. Co vypadá na videu vtipně a zajímavě, to může snadno způsobit doživotní následky.
Zdroj: iGlanc.cz, Fox 10, E-nebezpečí