Své první tetování jsem si nadělila k 35. narozeninám a ani dnes, po třinácti letech, nelituju, že ho mám. Sama jsem si ho navrhla, je mojí součástí. Stejně tak kérka č. 2, tu mám téměř dva roky a protože ji mám na rozdíl od té první denně na očích, připomíná mi v jedné krátké větě, co je pro mě důležité. Moji potetovaní přátelé mě varovali, že kérky jsou návykové a že budu chtít určitě brzy další. Zatím ale nenastal ten správný čas. A třeba ani nenastane. Nechávám to plynout. Nicméně než jsem se do tetovacího studia vydala, šla jsem vždycky na doporučení někoho, komu důvěřuju a ještě jsem pečlivě pročítala recenze. Přece jen je to zásah do kůže, navíc má trvalý charakter a já chtěla mít jistotu, že budu v těch nejlepších rukou.
Nanečisto a bezbolestně
Pokud toužíte po tetování a nejste si jisti, jak se s ním budete cítit, vřele vám doporučuju zkusit nejdřív to dočasné. Já jsem tu možnost nevyužila, protože jsem si byla jistá, že kérku chci natrvalo, ale pro toho, kdo váhá, je to ideální. V tomto směru je na trhu hodně možností, ovšem v různé kvalitě. Od tetovaček za pár korun nečekejte extra výdrž, ty levnější se drolí už druhý den. Ze zkušenosti mého okolí doporučuji například dočasné tetování přímo od tatérů, vyhněte se mnohdy nekvalitním asijským e-shopům. Další možností jsou tetovací fixy, s nimiž si nakreslíte na kůži svůj vlastní motiv - vydrží pár dní. A je k mání dokonce ve více barvách. Nebo zkuste speciální tetovací inkoustová pera, v balení najdete většinou i zajímavé šablony s různými motivy.
Kreslení hennou
Dočasnou variantu tetování nabízí také henna, přírodní barvivo vyráběné ze sušených listů rostliny Henovník bílý. Sama jsem si nechala loni v létě nakreslit větší motiv pokrývající celý hřbet ruky a přestože jsem byla často v kontaktu s vodou, vydrželo mi hennové tetování dva týdny. Na henně je fajn i to, že si můžete kornoutek s barvou koupit na doma a různě s barvivem při kreslení experimentovat. Henna je navíc veganská a má přírodní složení. Stále žádanější je hennové tetování třeba na těhotenská bříška v podobě mandal nebo vlastních motivů s osobním záměrem. Malování na těhotné bříško je považováno za novodobý rituál, který vychází z dávných tradic uctívání budoucí matky a může sloužit i jakýsi způsob komunikace matky s miminkem, záleží na symbolech i na druhu mandaly. Malování na bříško zabere dle velikosti celkově asi 2 - 3 hodiny a může být i součástí dalších rituálů, ať už párových, rodinných nebo těch prováděných v ženském kruhu.
Kérka navždy
Máte-li ale jasno v tom, že chcete na tělo vytetovat něco trvalého a nemáte ve svém okolí nikoho, kdo už nějakou tu kérku má, nepodceňte přípravu, ať už jde o výběr motivu nebo samotnou volbu tetovacího salónu. Zamyslete se, proč vlastně kérku chcete a jestli vás vybraný obrázek třeba nebude po čase štvát. I s tím se dá samozřejmě něco dělat, ale mějte na paměti, že odstranění permanentní kresby stojí dost peněz a rozhodně není bezbolestné. Udělejte si důkladný průzkum trhu zahrnující prostudování tatérova postupu práce, zkušeností, ale třeba i jeho filozofie. Práce tatéra by s vámi měla rezonovat a vzbuzovat ve vás důvěru. Pak je velká šance, že vybrané tetování podtrhne vaši osobnost a vy budete s výsledkem spokojeni.
Zdroj: časopis Glanc