Svatební koordinátorka je jistě práce krásná, přesto to pro mnoho budoucích nevěst bude člověk „navíc“. Mají za to, že právě v tomto případě lze ušetřit, protože si vše mohou zařídit samy.

Je to tak?

Ano! Mnoho nevěst si přesně tohle zpočátku myslí. Obvykle ale během plánování svatby najednou zjistí, že svatba není jen o tom vybrat, v jaké barevné paletě se jejich den ponese, zda bude obřad pod širým nebem, na statku či zámku. Celá svatba je totiž vlastně takový velký speciální projekt, který je třeba „zmenedžovat“ od A do Z – od toho hezkého, kdy vybíráte šaty, květiny, dress code, až po tu technickou, produkční, logistickou a finanční stránku, což už nemusí být až tak zábavné.

Co je třeba udělat pro to, aby svatba byla opravdu nezapomenutelná?

Zásadní je ujasnit si nejen svatební rozpočet, ale znát i „rybníček“ nejrůznější dodavatelů a možností. A právě od toho je tady svatební koordinátorka, profesionál. Nejsem ta, co bude „jen“ do něčeho mluvit a radit. Několik svateb mám již za sebou, takže vím, kde případně ušetřit, kde se naopak nevyplácí skromnost. Díky zkušenostem, kontaktům a rozhledu ve svatebním světě mohu nabídnout spektrum nejen nezapomenutelných zážitků, ale i něco, o čem zamilovaný pár třeba ani neslyšel a samotné by je to nenapadlo. Ve výsledku svatební kooordinátor nejenže přidá ruku k dílu a zajistí pro budoucí manželé hladký průběh jejich dne D, ale zároveň opravdu může ušetřit jejich čas, peníze, i nervy.

Je opravdu možné při plánování svatby ušetřit?

Je třeba, aby si dvojice ujasnila své priority. Někdo chce dát více peněz do svatebního designu, mít obrovské květinové aranže, pro jiné je klíčový program, chtějí mít velkolepou show. V ideálním světě by člověk měl samozřejmě finance na vše, jelikož svatbu tvoří několik aspektů, které ruku v ruce tvoří dokonalý celek, jenže žijeme v realitě. A tak jakmile si snoubenci ujasní, co je pro ně to nejdůležitější, naplánujeme podle toho tok financí na jednotlivé úseky.

Na čem by se šetřit nemělo?

Nedoporučuji šetřit na fotografiích a videích. Společně s prstýnky (a samozřejmě manželem nebo manželkou po vašem boku) je to totiž to jediné, co vám po svatbě „zůstane“ na památku.

A kde se naopak nejsnadněji omezují výdaje?

Svatební rozpočet rozumně zkrátíte pouze proškrtáním seznamu hostů, bohužel. Opravdu je dobré si rozmyslet, koho na svatbě chcete vy dva, a koho tam touží mít spíš maminka, tetička, babička… Za sebe doporučuji si svatbu snů naplánovat do posledního detailu, užít si ji s těmi, kteří za to opravdu stojí. Mám na to takové své soukromé měřítko – na seznamu hostí by měli být ti, s nimiž se minimálně pětkrát ročně vidíte, ti, kterým byste zavolali, když se vám stane něco zlého, když potřebujete pomoc od přítele.

Lze v dnešní době mít hezkou levnou svatbu?

Tohle je velmi ošemetné téma, protože hezká svatba znamená pro každého z nás něco jiného. Někdo může mít hezkou svatbu i na radnici, pouze se svědky, pro někoho je naopak dokonalá svatba na zámku s milionovým rozpočtem. Každopádně ano, umím pracovat i s menším rozpočtem a vytvořit krásnou svatbu.

Když ti nevěsta sdělí svou představu svatby, rozmlouváš jí její vizi? Třeba tehdy, kdy jde už o zastaralý trend?

Troufnu si říci, že mám svůj specifický rukopis, takže si mě většinou vybírají nevěsty, které jsou na stejné vlně jako já. Do každé svatby se snažím přidat něco nového, vnést do ní nový směr, který se třeba objevuje zatím spíš v zahraničí. To vše samozřejmě po konzultaci se snoubenci.

Říká se, že svatba by měla proběhnout do roka a do dne od zásnub. Jak dlouho trvá naplánovat takovou svatbu s profesionální pomocí, a jak dlouho bez ní?

Nejde jen o to, kolik času zabere příprava svatby, ale spíše kolik stresů a peněz mohou snoubenci s profesionální koordinátorkou ušetřit. Každopádně nejlepší doba pro naplánování svatby je opravdu jeden rok. Dokážu ovšem naplánovat svatbu i za dva měsíce, samozřejmě s omezeným výběrem dodavatelů.

Mně osobně se moc líbí zimní svatby, jenže svatba v létě má asi víc výhod?

Je pravda, že zimních svateb je stále méně než těch letních, ale myslím si, že se doba změní a obřady v zimě budou stále populárnější. I z finančního hlediska to není špatný tah. V zimě jsou levnější pronájmy lokací i ceny dodavatelů. Můj velký sen je právě vánoční nebo silvestrovská svatba. Jen čekám na ty správné „parťáky“ – tedy klienty.

Jaký typ svatby je nejoblíbenější?

V Česku jsou to rozhodně Al Fresco svatby neboli svatby po širým nebem. Z mé zkušenosti 90 % nevěst si přeje svatbu pod širým nebem, se světýlky, svíčkami, takovou tu něžnou romantickou svatbu. Je to úžasná představa, i reálná, ale právě v tomto případě je potřeba mít vždy perfektní plán B, což nemusí být snadné. Produkčně, logisticky a technicky je potřeba počítat s variantou deště. Pokud na to dojde, což se u nás stává často, je potřeba okamžitě celou svatbu přesunout, a to tak, aby se co nejméně narušil chod a atmosféra svatebního dne. Tohle jsou právě ty momenty, kdy jsou za profesionální služby klienti vděční, jelikož my se o vše postaráme, jsme tak nějak už předem o krok napřed „kdyby náhodou“.

Blíží se konec roku, již nyní mnohé budoucí nevěsty plánují svatbu právě na rok příští. Máš pro ně nějaký typ?

Sepište veškeré podstatné informace o svatbě na papír a tento předejte jedné zodpovědné osobě, která bude váš „svatební koordinátor“. Nenechávejte tuto zodpovědnost na lidech úplně nejbližších, jelikož oni si s vámi chtějí užít váš velký den, a ne běhat po lokaci a zařizovat technické detaily. Svoje svatební ráno si vychutnejte se skleničkou lahodného, klidně lehce alkoholického moku, buďte v kruhu svých nejbližších. Ve svatební den nemá už cenu nic řešit! Vložila jste do toho maximum, teď už to je na dodavatelích, jiných osobách a samotné lokaci – jak se říká: Děj se vůle boží – tedy v případě, že nemáte svatební agenturu či svatebního koordinátora. (smích) Je to vaše svatba, takže nehleďte na další osoby, a užijte si to na plné pecky!

Zdroj: časopis Glanc

Související články