Znáte to, celý rok se těšíte na letní dovolenou a najednou místo očekávané pohody řešíte nevolnost, respirační infekce, trávící potíže a z týdne odpočinku se klube pořádný stres.
Proto si nezapomeňte přibalit na cestu i pár přírodních zázraků. Cestovní lékárnička s nimi totiž nebude jen příruční ordinací praktického lékaře, ale díky svým účinkům na naši náladu zároveň kapesním psychoterapeutem. A které esenciální oleje určitě přibalit na cestu? Zkuste tuto silnou čtveřici, která vás skvěle podrží v nepříjemných situacích.
SPOLEHLIVÝ TEA TREE
Snad nejdůležitější z esenciálních olejů na cesty, který se opravdu vyplatí mít po ruce. Olej z čajovníku je silné přírodní antibiotikum, má široké použití při bakteriálních, plísňových a virových infekcích. Oceníte ho při bodnutí hmyzem, řezných ránách i škrábancích, kdy ho můžete lokálně neředěný použít k dezinfekci drobných poranění. Zároveň je skvělým dezinfekčním prostředkem na ruce, když není k dispozici mýdlo a voda. Po použití veřejných umýváren nebo dotyku s kontaminovanými předměty jednoduše rozetřete jednu nebo dvě kapky mezi rukama. Tea tree také funguje jako skvělý repelent proti komárům. Navíc nedráždí pokožku a můžete ho aplikovat přímo na kůži.
VAROVÁNÍ:
Tea tree raději neužívejte vnitřně a vyhněte se aplikaci na podrážděnou pokožku.
TIP
Před miliardami bakterií, které si cestovatelé předávají na letištích, vás pomůže ochránit několik kapek tea tree oleje a eukalyptu. Stačí je nakapat na kapesníček a inhalovat podle potřeby.
MILÁ LEVANDULE
Levandule je pro své široké spektrum účinků nazývána „lékárnička v lahvičce“. Levandulový olej je dobře známý pro své uklidňující vlastnosti, ale je účinný i proti nachlazení. Levandule je také užitečná při bodnutí hmyzem, stejně jako při léčbě povrchových škrábanců, protože má protizánětlivé, mírné antibakteriální a kožní regenerační vlastnosti. Stačí na postižené místo nanést trochu neředěného oleje nebo smíchat ve stejném poměru s olejem z čajovníku a nakapat na náplast, abyste zabránili infekci. V neposlední řadě se levandule hodí před spaním. Stačí pár kapek na kapesník, vatový tampon nebo rovnou na polštář. Podobným způsobem pomůže také snížit úzkost z cestování. V kombinaci s mátovým a eukalyptovým olejem dokáže zmírnit jet lag.
TIP
Pár kapek můžete také přidat do olivového oleje a potřít jimi kůži. Pokud vás už komáři pokousali, levandulový olej zklidní svědění a zánět.
SVĚŽÍ MÁTA
Esenciální olej máty peprné má velmi svěží vůni, můžete použít k léčbě nevolnosti, podrážděného žaludku, kinetózy a mořské nemoci. Navíc pomáhá zvýšit energii a trochu nás “nakopnout”. Stačí si krátce přičichnout přímo z lahvičky nebo ho nakapat na vatový tampon a dát poblíž. To se může skvěle hodit například při dlouhých cestách za volantem. Stejným způsobem vám pomůže uklidnit žaludek a zbavit se nevolnosti. Máta mimo jiné pomáhá i při bolestech hlavy a zánětech dutin.
VAROVÁNÍ:
Dejte si pozor, aby se nedostal na žádné citlivé oblasti pokožky, například přímo pod nosem nebo do blízkosti očí, protože může způsobit nepříjemné podráždění. Máta peprná také není ideální volbou pro těhotné ženy ani pro malé děti!
SILNÝ EUKALYPTUS
Další skvělou volbou je esenciální olej z eukalyptu, protože má díky svým antibakteriálním a antivirovým účinkům široké využití. Je skvělou volbou pro cestovatele, kteří se cítí vyčerpaní a jsou náchylní k nachlazení a infekcím. Stačí u sebe nosit lahvičku a občas si k němu přičichnout. Může podporovat krevní oběh a přinést lehkost hlavě unavené cestováním. Eukalyptový olej lze použít podobně jako mátu peprnou k povzbuzení během dlouhého cestování. Navíc dokáže ochladit tělo, když je příliš horké, a chránit ho, když je naopak chladno. Stačí ho přidat do chladivé koupele nebo na studený obklad při vyčerpání z horka a použít podobným způsobem ke snížení horečky.
VAROVÁNÍ:
Nedoporučuje se aplikovat na obličej a jeho okolí u dětí do 10 let.
PAMATUJTE, ŽE...
- Při používání éterických olejů buďte opatrní v případě těhotenství, kojení, epilepsie a u malých dětí! Vždy se raději o použití poraďte předem s certifikovaným odborníkem.
- Většinu éterických olejů je vždy vhodné nanášet na pokožku smícháním s jiným, například olivovým olejem.
- Při dávkování nezapomeňte, že stačí použít 1 až 3 kapky k dosažení účinku.
- Vybírejte vždy přírodní esenciální oleje. Vyhněte se těm označeným jako vonné oleje, protože jsou uměle vytvořené.
Zdroj: iGlanc.cz, nobilistilia, youngliving, australianorganicproduct