Pro každého představa “těla do plavek” samozřejmě znamená něco jiného. Obecně se ale dá říct, že i za tři měsíce pravidelného režimu dosáhnete výrazných pokroků na cestě pro zdravěji vypadající postavu. Bez dostatečného pohybu a úpravy jídelníčku to ovšem nepůjde. Na výsledcích se také podstatně podílí vaše důslednost a úsilí. 

Narovnejte se

Správné držení těla je nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak vypadat lépe. Shrbené držení těla vám ubírá centimetry na výšce a bříško vypadá kulatější. Správné držení těla si procvičujte tak, že budete mít rovná záda a ramena vzadu.

Přidejte pohyb

V týdnech před plavkovou sezónou se snažte své tělo více rozhýbat. "Je to jako dávat drobné do kasičky," říká doktorka Pamela Peeke, autorka knihy Body for Life for Women. "Každá jednotlivá fyzická aktivita se sčítá." Takže si pusťte hudbu a tancujte. Zkuste třeba lekci zumby. Z práce jděte pěšky domů a místo výtahu využívejte schody. Každý gram potu vás přiblíží k cíli.

Jeden cvik za všechny: kliky

"Kliky jsou mým favoritem č. 1, protože jimi zasáhnete šest svalů najednou: bicepsy, tricepsy, deltové svaly, prsní svaly, břišní svaly a hýžďové svaly,” popisuje Peeke. Začněte snadnějším klikem s pokrčenými koleny. Alespoň na začátku zajděte za fitness trenérem, aby vás případně upozornil, jak dělat cvik správně a zkontroloval vaši formu. Pokud máte zdravotní potíže, poraďte se raději o novém programu ještě s lékařem. 

Jednoduché dřepy

Skvělým cvikem na zadek a stehna jsou podle Pamely Peeke také dřepy. Nohy mějte rozkročené na šířku boků, kolena nad kotníky a zatněte břišní svaly, abyste se neprohýbali v zádech. Jakmile zesílíte, můžete si vzít do ruky činky a zvýšit tak intenzitu.

Vynechejte vysoce kalorická jídla

"Můžete dělat sklapovačky, od rána do večera, ale stejně budete mít břicho, pokud nesnížíte počet kalorií,” říká doktorka Peeke. Začnete jednoduše tím, že vynecháte hranolky a dáte přednost nízkokalorické ovocné nebo zeleninové příloze. Velkého efektu můžete dosáhnout i omezením bílého pečiva, bílých těstovin, bílé rýže a samozřejmě cukru.

Doplňte bílkoviny

Potraviny s vysokým obsahem bílkovin nebo vlákniny mohou skutečně pomoci zpomalit proces trávení. Váš žaludek se díky nim bude cítit déle plný a vyšle do mozku zprávu, že nepotřebujete jíst více.

Přidejte vlákninu

Vláknina může zabránit úhlavnímu nepříteli žen v plavkách: zácpě a nadýmání. Nelekejte se, některé potraviny s vysokým obsahem vlákniny, například fazole, mohou nadýmání zpočátku zhoršit. Dostatek vlákniny najdete v zelenině, ovoci a celozrnných výrobcích. A nezapomeňte pít dostatek vody.

Vynechejte sůl

"Po soli se nadýmáte jako rybičky," varuje doktorka Peeke. A nadýmání může trvat i několik dní, což se zrovna nehodí, když se chystáte do plavek. Sůl totiž ovlivňuje zadržování vody v těle. Dalším způsobem, jak snížit nadýmání, je jíst menší porce jídla během dne.

Vyhněte se alkoholu

Zapomeňte na alkohol, který je kalorickou bombou a ještě způsobuje nadýmání. Navíc povzbuzuje chutě k jídlu. 

Ať už se budete nebo nebudete řídit těmito radami, nezapomeňte, že všichni bychom se v létě měli v plavkách cítit šťastní a sebevědomí. Bez ohledu na tvar, váhu nebo celkový vzhled těla.

Zdroj: iGlanc, webmd.com

Související články