Nový průzkum společnosti Weloveholidays odhalil, která evropská města jsou pro milovníky architektury tím pravým rájem. Žebříček padesáti velkých měst v Evropě je seřadil podle toho, kolik toho mohou fanouškům architektury nabídnout a v potaz bral několik různých faktorů. Není asi žádným překvapením, že ta nejlepší města jsou zároveň jedna z nejznámějších. Vítězem se tak stal Řím, ale pozor! Praha se mezi velkou konkurencí umístila na úctyhodném sedmém místě.

Řím: Král architektonických pokladů

S neuvěřitelným počtem 528 800 vyhledávání spojených s architekturou si za poslední rok Řím zasloužil první místo. A není se čemu divit, toto italské město je plné majestátních památek, od starověkých ruin až po nádherné renesanční paláce. Jestli se ovšem budete chtít vyhnout davům, zkuste zamířit třeba sem.

Skryté perly v Římě

Legendární Koloseum zná každý. Minout byste ovšem neměli ani jeho fascinující moderní verzi z betonu Palazzo della Civiltà Italiana známou také jako čtvercové Koloseum. Se svými oblouky a majestátností je to místo, které vás přenese do antického světa, ale s moderním nádechem. Dalším trochu opomíjeným pokladem, který rozhodně stojí za návštěvu je bazilika svatého Pavla. Uvnitř je vyzdobená zlatými mozaikami a obrovskými mramorovými sloupy, a na stěnách najdete portréty všech papežů. 

Paříž: Město lásky a krásných staveb

Hned za Římem se umístila Paříž. Francouzská metropole, známá nejen svou Eiffelovou věží, nabízí neuvěřitelné množství architektonických pokladů a je skutečně městem, které by žádný obdivovatel architektury neměl vynechat. Mezi 112 pozoruhodnými budovami si jistě najdete nového oblíbence. Paříž je totiž mnohem víc než jen nejznámější atrakce a také tady najdete skryté drahokamy, které čekají, až je objevíte.

Skryté perly v Paříži

Blogerka Stephanie upozorňuje na gotický kostel Saint-Germain-des-Prés, který se pyšní titulem nejstaršího kostela v Paříži. Jeho barevné gotické prvky a jedinečná architektura ho odlišují od ostatních náboženských staveb ve městě. Je to místo plné historie a atmosféry, které stojí za to navštívit. Pak podle ní za zastavení stojí také Petit Palais stojící naproti svému většímu protějšku. Je jedním z nejlepších bezplatných muzeí v Paříži, kde můžete strávit hodiny obdivováním nejen uměleckých děl. Impozantní historická budova Hotel de la Marine původně sloužila jako správa královského nábytku. Podle Stephanie tu můžete prozkoumat její přepychové pokoje vyzdobené v 18. století a dozvědět se více o její fascinující historii a využití.

Barcelona: Gaudího království

Na třetím místě se usadila Barcelona, kde na vás čeká 267 úchvatných staveb. Toto španělské město je neodmyslitelně spjato se jménem Antoni Gaudí, jehož jedinečný styl vás bude fascinovat na každém kroku. Pro fanoušky architektury je Barcelona skutečným rájem, kde se prolíná historie s inovativními designy. 

Skryté perly v Barceloně

Na své dobrodružné vycházce za méně známými zajímavostmi byste neměli minout stavbu nazvanou Casa de les Punxes, který bývá zastíněna slavnějšími Gaudího díly. Tato pohádková budova s věžičkami a složitě zdobenými fasádami fascinuje svými vitrážemi a atmosférou jako z pohádky. Na objevení čeká také skvost - Torre Bellesguard. Cimbuří a úzká gotická okna této rezidence připomínají gotický hrad, kde se historie mísí s Gaudího kreativní fantazií.

A co další města?

Do top desítky se dostal také Berlín, který se pyšní Braniborskou bránou. Těsně za ním se umístila Praha, která skončila na sedmé příčce dokonce před Vídní a Benátkami. Česká metropole má podle průzkumu architektonicky nejzajímavější budovy v Evropě. Pokud byste zatoužili po jejích málo známých perlách, přidáváme alespoň tip na luxusní Vládní salónek v secesním stylu v budově Hlavního nádraží. Veřejnosti se ovšem otevírá jen při výjimečných událostech. Žebříček deseti nejlepších architektonických měst s nádhernými stavbami, které vás přenesou do jiných časů uzavírají Benátky a Florencie. Využijte prázdninový čas k objevování těch nejkrásnějších měst a jejich architektonických skvostů.

Zdroj: iGlanc.cz, architecturaldigest.com, medium.com, holabarcelona.com

Související články