I sklenička vína několikrát týdně nepříznivě ovlivňuje náš spánek, mozek nebo třeba i naše střeva. Podle studie konzumace alkoholu přímo souvisí s více než 60 různými onemocněními a představuje 4 % celosvětové zátěže nemocemi. Jsou pro vás tyto argumenty dostatečně motivující k tomu, abyste pití alkoholu omezila nebo k němu alespoň přehodnotila svůj vztah? V tom případě je zapotřebí zvolit chytrou taktiku. Zakazování ale, stejně jako v případě sladkého, většinou nefunguje dlouhodobě. Jděte na to chytře – vědomě.
Vědomé pití alkoholu (mindful drinking) je přístup, který podporuje plnější uvědomování si konzumace alkoholu, jeho důvodů, dopadů a způsobu, jakým ovlivňuje naše tělo, mysl a životní situaci. Pokud se tedy nechcete vzdát občasného drinku s přáteli, jistě vám bude sympatické, že tento přístup nevyžaduje úplné odříkání, ale spíše podporuje zdravější a vědomější vztah k pití jako takovému.
1. Pravidlo "později"
Stanovte si, že pokaždé, když si budete chtít nalít prosseco, zastavíte se a budete chvíli přemýšlet. Určete si třeba dvacet minut, díky kterým získáte možnost vyhodnotit, zda si skleničku opravdu chcete dát, jaké to bude mít důsledky, jak se budete potom cítit a zda nejednáte impulzivně. Platí to jak na začátku večera v baru, kdy přemýšlíte o pití, tak i mezi jednotlivými drinky - když už přemýšlíte o tom, že si nalijete nebo objednáte, na 20 minut přestaňte.
Pravidlo 20 minut efektivně narušuje spojení mezi pocitem a činem, poskytuje vám lepší kontrolu nad rozhodnutími a díky tomu můžete lépe rozpoznat, co se děje ve chvíli, kdy pijete. “Těch 20 minut, které věnujete identifikaci a přijetí pocitů ve svém těle, může být dostatečným časem k tomu, aby touha ustoupila, a může vám to pomoci odhalit vzorce a návyky spojené s vašimi nutkáními. Můžete například zjistit, že máte chuť se napít v určitou denní dobu, například na konci dne, když se díváte na televizi,” řekla Dr. Sarah Griffiths pro web Stylist.co.uk, vedoucí specialistka na behaviorální poznatky ve zdravotnické společnosti Bupa UK.
2. Určete si jasná pravidla
“Pít méně” zní jako obdivuhodný cíl, ale přenést ho do praxe už bude o něco složitější. Namísto toho je lepší stanovit si konkrétní limit. Co třeba dva drinky za večer? Nebo přestat pít po 22. hodině? Variantou může být i určení alkoholových dnů – třeba dvou dnů v týdnu, kdy se nemusíte vysloveně opít – ale máte povolenou příležitost dát si alkohol, pokud opravdu budete chtít. Pokud se budete těchto pravidel držet, omezíte negativní účinky alkoholu pouze na jeden nebo dva dny v týdnu.
3. Mějte připravené důvody pro ostatní
Když seberete odvahu a řeknete v české společnosti, že nepijete, okamžitě se na vás ostatní dívají s podezřením. Buď si automaticky myslí, že jste těhotná nebo nemocná. A pokud se netrefili, musíte být připravená na přemlouvání a dotěrnost – obojí stoupá s mírou vypitého alkoholu. Připravte se proto na tento nátlak předem a zásobte se větami, kterými budete argumentovat. Pokud se nacházíte ve společnosti lidí, na kterých vám záleží, můžete být upřímná a říct, že vám alkohol nedělá dobře a chcete jej omezit. Pokud se v tom nechcete vrtat, můžete zvolit diplomatičtější taktiku a slíbit, že si drink dáte třeba příště.
Zdroj: iGlanc.cz, Stylist.co.uk, Lancet.com