Ajurvédská terapie
Možná jste o indické medicíně už něco zaslechli, ale nemáte úplně představu, jak ájurvédská masáž, které se říká abhyanga, probíhá. Základem je použití teplého oleje, nejčastěji sezamového nebo levandulového, s příměsí ájurvédských bylin, k nimž patří například nimba, šatavari nebo ašvaganda. Celotělová masáž se provádí bez silného tlaku a jejím úkolem je přinést relaxaci a uvolnění těla i mysli.
Podle odbornice na ajurvédu, Kláry Tuzarové abhyanga intenzivně ovlivňuje krevní a lymfatický oběh, uvolňuje vnitřní napětí, nervový systém, svaly i klouby a pomáhá toku prány (vitální energie v těle) a lymfy, což navozuje vnitřní balanc a dlouhověkost. A jestli si potrpíte na masáž hlavy, zkuste shirodharu. Při ní zažijete jemný tok oleje na oblast mezi obočím, který přináší blahodárný pocit vnitřní harmonie. Terapeut vám navíc bude jemně masírovat vlasovou pokožku. Olej ve vlasech pak sice vyžaduje intenzivní šamponovou lázeň, ale stojí to za to.
Rozprouděná lymfa
Cítíte se unavení, vyčerpaní, trápí vás bolest hlavy nebo na vás „něco leze“? Důvodem může být oslabená funkce lymfatického systému. Aby mohla lymfa (mízní tekutina) odvádět z těla škodliviny, potřebuje dostatek pohybu, živin i tekutin, nejlépe čisté vody. Na rozdíl od krevního oběhu, který zajišťuje srdce, lymfu nic nepohání a potřebuje proto naši podporu. Mimo jiné je důležité třeba i to, jak dýcháme – namísto povrchového hrudního dechu, ke kterému inklinují hlavně ženy, pomáhá ten hluboký, který vede do břicha. Pokud míza s toxiny v těle volně neproudí a nahromadí se, mohou se objevit i otoky (především nohou) a také celulitida. Manuální lymfatická masáž je každopádně velmi jemná. Terapeut používá speciální hmaty a postupuje podle správného toku lymfy. Dotyk terapeuta je tedy jiný než u klasické masáže a namísto oleje se používá dětský pudr. Po masáži můžete cítit únavu, proto si dopřejte klid a dostatečně tělo zavodňuje, ideálně čistou vodou nebo bylinnými čaji.
Uvolňující baňkování
Metoda, která vychází z tradiční čínské medicíny, spočívá v tom, že vám terapeut přikládá na různé části těla (nejčastěji na záda, ramena nebo bedra) silikonové baňky. Zmáčkne je, přiloží k pokožce a tím vytvoří podtlak vtahující kůži do baněk. Dojde tak ke zlepšení průtoku krve, což mimo jiné urychluje hojení. Z výsledků vědeckých studií z roku 2023, které byly ohledně baňkování provedeny, vyplývá, že tato metoda uvolňuje tkáně hluboko uvnitř těla, napjaté svaly a pomáhá zmírnit ztuhlost spojenou s chronickými bolestmi nejen zad a šíje, ale i s migrénami, revmatismem a únavou. Baňkování vám může pomoct i jako podpora ve chvíli, kdy dlouhodobě namáháte konkrétní svalové partie a bolest se vám vrací. Ideální je zkombinovat tuto metodu s pravidelným cvičením, nejlépe s pomocí fyzioterapie. Po odstranění baněk zůstávají na pokožce červené kulaté stopy, které ale většinou nebolí a za pár dní samy vymizejí.
Reflexologie & chodidla
Při reflexní terapii jde především o nohy, respektive o jejich plosky. Na nich je totiž umístěna celá řada reflexních bodů, které jsou úzce spojeny s jednotlivými orgány těla. Při této metodě vám terapeut na chodidla vyvíjí mírný tlak palcem ruky s cílem objevit díky citlivosti bodů nejoslabenější orgán v těle a začít ho pomocí masáže posilovat. Nejčastěji bývají oslabená játra, slinivka a ledviny. Nicméně terapeut se postupně věnuje i všem ostatním bodům chodidel, protože jde především o navození harmonie celého těla, dosažení energetické rovnováhy, hlubokého uvolnění a aktivaci samoléčebných schopností organismu. Reflexní masáž chodidel si nicméně můžete dopřát i sami doma, například pomocí tenisáků. Stačí stlačovat je postupně celou plochou chodidla po dobu několika minut, například když pracujete v kuchyni, nebo provádíte ranní či večerní hygienu. Stimulací se plosky nohou aktivují, a vy tak můžete tělo podpořit třeba při zbavování se různých bolestí.
Zdroj: časopis Glanc, Klára Tuzarová - odbornice na ajurvédu, National Library of Medicine