Opravdu třeskuté mrazy v Česku zase tak běžné nejsou, ale i pár stupňů nad nulou alespoň v mém případě znamená, že mám ruce a nohy okamžitě zmrzlé na kost. A opovažte se teď někdo poznamenat, ať nedělám Zagorku a teple se obleču. Dávno nejsem ve věku, kdy bych v zimě potřebovala honit styl s holými ledvinami a kotníky. Radši budu vypadat jako sněhulák, ale v teple. Problém je v tom, že ani všechny ty zaručeně hřejivé materiály na mě jaksi nezabírají. Mám doma ne zrovna levné boty z ovčí vlny a kůže, co mají odolat mrazům -20 stupňů Celsia. Stačí jedna krátká procházka zasněženou krajinou nebo delší dobu stát na autobusové zastávce a nohy mám jako rampouch. Ještě víc ale trpím na zmrzlé ruce, hlavně při procházkách se psem.
Ani dvoje rukavice mě nespasí
Loni jsem si omylem místo klasických rukavic koupila rukavice spodní. Nejsem zrovna zimní typ, proto ta neznalost. Tak jsem aspoň potom říkala, jak budu za vodou, když jsem si konečně dokoupila i rukavice svrchní. Investovala jsem, ať mám ruce konečně v teple, a pořídila jeden pár pletených z vlny merino. O té přece všude člověk čte, že hřeje pomalu jak kdybych stála u krbu. Odhodlaná si konečně užít zimní krásy přírody jsem je natěšeně oblékla. Abych po pár minutách svůj optimismus zase uložila k ledu. V kombinaci se spodními rukavicemi jsem získala možná tak pár sekund tepla k dobru. Včera po noční procházce s naší fenkou, kdy jsem ji po půl kilometru hnala zpět domů, na mě udeřila krize a já okamžitě zadávám do vyhledávače: rukavice do extrémní zimy.
Ženy mají intenzivnější reakci na chlad
Upřímně doufám, že nejsem jediná, která řeší tento problém. Ty každoroční domácí války o termostat přece musí mít opodstatnění. A je to tu černé na bílém. Věda potvrzuje, že ženy pociťují chlad více než muži a není to tím, že bychom byly chladnokrevné. Ve skutečnosti je podle studie univerzity v Utahu teplota našeho jádra vyšší, zatímco ruce máme v průměru chladnější, zhruba o 4 stupně. To rozhodně není málo, říkám si. Ruce máme studené, ale naše srdce hřeje.
Vnímání chladu začíná tím, že nervy v kůži vysílají do mozku impulsy o teplotě kůže. Takže když cítíme chlad, je to často způsobeno poklesem teploty v prstech na rukou, nohou a dalších exponovaných končetinách.
Složení těla a velikost
S vnímáním chladu má též hodně společného složení těla a jeho velikost. Například svaly jsou přirozeným producentem tepla a my ženy jich máme méně. Tělesného tuku máme naopak víc, ale je uložený tak, aby chránil vnitřní orgány. Na to konto blokuje tok krve přenášející teplo do kůže a končetin, a rychleji ztrácíme teplo i kvůli tomu, že jsme obvykle menší. Jelikož jsem malá a hubená, možná jsem na to kápla.
Pak je tu ten fakt, že někteří lidé mají přirozeně slabší prokrvení končetin, jako třeba my se sklony k nízkému tlaku a chudokrevnosti (vítám další do klubu)! A u žen se také pětkrát častěji vyskytuje Raynaudova choroba, což je onemocnění, při němž se v reakci na chlad nebo stres křečovitě a nadměrně stahují cévy, které prokrvují končetiny. Výsledkem je velmi jednoduše řečeno pocit chladných rukou a nohou, ztráta citlivosti či pocity bolesti v postižené oblasti.
Rukavice kvalitní, ale tím to nekončí
Přejděme od fyziologických faktů k problému s oblečením. Nejradši mám odpověď, že když mám promrzlé ruce, mám si pořídit lepší a kvalitní rukavice. Od bavlny nebo syntetiky bych toho příliš nečekala, ale vlna, fleece nebo jiné speciální termoizolační materiály, to je potom základ zimního šatníku, nicméně jak jsem se z osobní zkušenosti poučila, ani to není zárukou úspěchu. Možná je problém střih? Příliš těsné rukavice totiž mohou omezovat průtok krve do prstů, což vede logicky k chladu. Na druhou stranu, příliš volné rukavice umožňují únik tepla, tedy nejen materiál, ale i správná velikost je klíčová. „Řemínky na náramkových hodinkách, manžety u košile nebo příliš těsné rukavice či palčáky mohou mít za následek špatný krevní oběh, a tím pádem opravdu chladné ruce. Ujistěte se, že vám oblečení a výstroj správně sedí,” radí outdoorová instruktorka Hannah Olson.
Vyvarujte se vlhkosti
Když se rukavice navlhčí, jedno zda potem, nebo protože vezmete do dlaní kus sněhu, izolační schopnost se též snižuje. Následkem vlhkosti snáz ztratíte teplo, proto je důležitější rukavice udržet suché. Jenže kolikrát se člověk ani zapotit nestihne a už má ruce zkřehlé na kost. Nachází se tu snad někdo, kdo by potřeboval otestovat odolnost nových rukavic? Ráda posloužím jako kritický testovací model. Do té doby to zřejmě vyřeším vyhříváním na baterky, anebo do kapsy bundy přiberu lahvičku s grogem. Na horách to totiž dost pomáhá.
Zdroj: iGlanc.cz, Pfizer, Hannah Olson - instruktorka outdoorové školy v Minneapolis