Jakmile nastane chřipkové a rýmičkové období, zavládne všude yuzu horečka. Ačkoliv ještě tak dva roky zpátky většina z nás o nějakém yuzu nikdy dřív neslyšela, teď mi to skoro připadá, jak jsme bez yuzu dokázali vůbec tak dlouho přežít. Zprvu jsem si myslela, že se jedná o nově vyšlechtěný citron, načež jsem zjistila, že Číňané psali o jeho blahodárných účincích už tak před tisíci lety.
Žlutý a kyselý hybrid
Yuzu je hybridní citrusové ovoce známé jako yuja. Pochází z Číny, i když v současnosti se nejčastěji vyskytuje v Japonsku. Odtamtud jsou prý nejvoňavější plody ze všech jeho odrůd, což je možná i důvod, proč se Japonsko stalo největším producentem tohoto ovoce. V městečku Umadži, které má pouhých 800 obyvatel, se ročně vyprodukuje 800 tun yuzu, takže se této oblasti říká Yuzu Road, každoročně se tu koná festival a pořádá se tu i jakýsi ”yuzu den”, během něhož se horké prameny v lázních naplní nakrájeným ovocem a všechno krásně voní.
Je to takový netypický citrus. Má poměrně silnou slupku, hodně pecek a málo šťávy, která je zato mnohem kyselejší a zároveň aromatičtější než v porovnání s jinými citrusy. Uvádí se, že má až 3x více vitamínu C než jeho bratr citron, nejvíc ho je v kůře, až 150 mg ve 100 g kůry. Také je ale mnohonásobně dražší. Vyniká také tím, že jeho drobné žluté plody jsou jedním z mála citrusů, které při zahřátí na vysokou teplotu neztrácejí ostrost ani chuť, takže jsou vhodné k vaření. Uplatnění našlo yuzu i v kosmetickém průmyslu.
Pro zdraví samé superlativy
Jak toto ovoce získává celosvětovou popularitu, čím dál více výzkumů se zabývá jeho účinky na zdraví. Kromě nálože vitamínu C obsahuje také antioxidant limonen, který může zabránit poškození buněk. Ve slupce a v dužině se nachází dva významné flavonoidy, hesperidin a naringinen, které pomáhají snižovat srážlivost krve. To může mít za následek lepší průtok a snížené riziko srdečních onemocnění, ale na potvrzení je třeba dalších výzkumů. Stejně tak je třeba dalšího zkoumání na tvrzení, že extrakt z yuzu může snižovat mozkové dysfunkce a zlepšovat paměť a zamezit tím onemocnění typu Alzheimerova choroba.
Yuzu je fajn a určitě zdravé, ale také toho prodejci zneužívají. Jakmile má produkt na etiketě yuzu, to ještě neznamená, že z vás jeho užívání udělá komplet nového člověka. Úskalím mohou být přídatné látky a množství přidaného cukru ve výrobcích. Pokud u yuzu hledáte zdravotní benefity, dejte si pozor na označení ”s příchutí yuzu”, v takovém případě se dá očekávat, že produkt viděl toto zázračné ovoce jen z rychlíku.
Yuzu v kosmetice
Kromě poživatelných produktů se yuzu uchytilo i v kosmetice. Na trhu je mnoho výrobků, které na zázračné účinky yuzu nešetří komplimenty, jako že posílí vlasové vlákno a dodá mu lesk. V japonské prefektuře Kochi se vyrábí speciální olej na vlasy právě z yuzu. Jiné výrobky využívají citrus k podpoře vitality, včetně několika korejských produktů péče o pleť.
Má opojnou, přímo antistresovou vůni a kdo si libuje v osvěžujících ovocných tónech, tomu nejspíš učaruje v parfému, oleji a hojně se užívá jako součást aromaterapie, protože vdechování vůně yuzu údajně může snížit srdeční tep a pomoci zmírnit stres, úzkost a další napětí.
V kuchyni nahradí citron a limetku
Jeho chuť je velmi kyselá a připomíná směs štiplavého citronu, hořkého grapefruitu a sladkého pomeranče. Kyselý chuťový profil vyvažují náznaky květinových a bylinných tónů. Má velmi silné a specifické aroma. Ve většině případů jej můžete použít stejným způsobem, jako byste použili citron nebo limetku. Vymačkáte si šťávu do vody, na mořské plody nebo grilovanou zeleninu. Můžete ovoce oloupat a přidat ho do dezertů. Oblíbené je zejména ve východoasijské kuchyni, kde se přidává do všeho od omáček až po octy, koření a marmelády. Používá se dužina, šťáva i kůra.
Jedním z nejoblíbenějších způsobů zpracování je příprava yuja-cha, což je tradiční korejský čaj, kde se yuzu smíchá s medem nebo cukrem a nechá se macerovat, dokud se nevytvoří hustý sirup. Ten se pak rozpustí ve vodě nebo v teplém čaji a konzumuje se jako nápoj. V této formě jej často naleznete na českém trhu, jako základ pro nápoje různého druhu.
Kdo by neměl yuzu užívat
Ačkoli je to vzácné, někdo může mít na yuzu alergii. Pokud trpíte alergií na citrusy, neměli byste jej konzumovat a někdo může přehnaně reagovat už jen na kontakt se slupkou. Yuzu by se také měli vyhnout lidé, kteří užívají léky na ředění krve, protože jde o ovoce s možnými antikoagulačními účinky, a tudíž by potenciálně mohlo ředit krev. Pro většinu lidí však může být yuzu bezpečné a skvělé pro dochucení pokrmů, zlepšení nálady a posílení zdraví.
Zdroj: iGlanc.cz, Healthline, Tokyo Weekender