Ochránce
Vlašské ořechy připravují tělo, mozek i psychiku energeticky na nadcházející zimní období. Obsahují velké množství minerálních látek a zdraví prospěšných tuků, posilují nervovou soustavu, rozmnožovací orgány, tvorbu svalů i ledviny. Jsou ideální superpotravina pro chladné měsíce, kdy by měla naše strava obsahovat nejvíce kalorií, bílkovin a tuků.
Mozek
Mnoho studií potvrdilo, že lidé, kteří jedí pravidelně vlašské ořechy, ideálně hrst několikrát týdně, mají výrazně nižší výskyt srdečně-cévních nemocí, jako je infarkt, kornatění tepen (ateroskleróza) či mozková mrtvice. Živiny, které ořechy obsahují, prokazatelně prospívají mozku a nervové soustavě. Také chrání centrum paměti (hipokampus) před oxidačním stresem a pomáhají předcházet dysfunkci mozku.
Ořechovka
Možná si vzpomenete na ‚všelék‘ z kuchyně hospodyně paní Tiché, postavy, kterou ve filmu Poslední aristokratka nezapomenutelně ztvárnila Eliška Balzerová. Málokdo ví, že ořechová pálenka, ale i různé ořechové likéry a tinktury, se vyrábějí z nezralých zelených plodů. Výtažky z nich se v lidovém léčitelství také používají pro antibakteriální účinky při léčení zažívacího traktu.
65 %
Tolik procent tuku tvoří obsah vlašského ořechu. Mimoto obsahují plody ořešáku mnoho bílkovin, vitaminů, minerálních látek i vlákniny a jsou dobrým zdrojem např. zinku, hořčíku, železa, jódu, selenu, manganu a vitaminu B6.
Skladování
Nejlepší ořechy jsou takové, které spadly samy na zem. Ukazují tím, že jsou zralé tak akorát a taky nejdéle vydrží. Pokud ale leží na zemi moc dlouho a je vlhko, hrozí, že je napadnou plísně. Proto je nejlepší sbírat je pravidelně a postupně. Následně se suší bez zelených slupek, ideálně na slunci a v dobře větraných bedýnkách nebo dřevěných lískách. V nich je můžete nechat uskladněné i přes zimu, důležité je, aby nebyly ve vlhku.
V chladu
Máte-li k dispozici větší množství už vyloupaných vlašáků, uzavřete je do sklenice a vložte do lednice. Prodloužíte tím jejich čerstvost a hlavně zabráníte žluknutí. Takový postup můžete aplikovat u všech druhů ořechů. Lze je dokonce i zmrazit.
Do vody
Před samotnou konzumací se dají nejen vlašské ořechy, ale i další druhy oříšků takzvaně aktivovat tím, že je vložíte na noc do osolené vody v pokojové teplotě. Tímto ‚probuzením k životu‘ se nastartuje proces klíčení i aktivace enzymů. Zároveň stoupne množství bílkovin a esenciálních vitaminů. Ořechy se stanou pro naše trávicí ústrojí snadněji stravitelnými. Kromě toho získají plody zajímavou chuť a jsou příjemně křupavé.
PRAŽENÉ OŘECHY V MEDU
Potřebujeme:
- 1/4 litru medu
- 3–4 hrsti vyloupaných vlašských ořechů
- 1–2 lžíce slivovice
Jak na to:
V troubě rozehřáté na nižší teplotu (cca 150 stupňů Celsia) opražte vlašské ořechy, což trvá cca 20–35 minut. Až zchladnou, vložte je do zavařovací skleničky a zalijte medem, ve kterém předem rozpustíte slivovici. Nemáte-li tekutý med, roztavte ho nejdříve ve vodní lázni na nízkou teplotu kolem 40 stupňů Celsia. Uzavřete skleničky, které můžete následně dekorovat, zabalit a věnovat svým blízkým jako vlastnoručně vyrobený originální jedlý dárek. Ořechy v medu potřebují asi tři týdny k tomu, aby se ideálně rozležely a vydaly ze sebe to nejlepší.
Zdroj: iGlanc.cz, časopis Glanc, Monika Grafková - redaktorka s dlouholetou praxí v oblasti zdraví a krása, biokucharka