Vymeťte špajz

První, co musíte udělat, je, že vyházíte všechny potraviny, které hubnutí nesvědčí. A nejen brambůrky, ale i všelijaká dochucovadla. Co kdybyste v touze po mlsku cucali kečup? Když nebudete mít po ruce žádná lákadla, nebudete je moci ani spořádat.

Snídaně je grunt

Rozhodně snídejte a relativně vydatně – to, co ráno sníte, do oběda spálíte. Ale přesto není vhodné nic tučného, ať už jsou to uzeniny nebo sýr, a i s pečivem buďte opatrní. Hodí se i ovoce, jehož cukry dodají energii na celý den.

Jezte pravidelně a pomalu

Základem úspěchu je nemít hlad – proto je potřeba jíst pravidelně, ideálně po dvou až dvou a půl hodinách. A málo. Má to jednu výhodu – když budete jídlo jíst pomalinku, bude před vámi už krátká doba do dalšího a vy se máte pořád na co těšit.

Pozor na tekuté kalorie

Sirup, limonády, Cola… To všechno má sobě cukr, který znamená zbytečné kalorie. Například dvojka Coly má 90 kcal. Stejně jsou na tom alkoholické nápoje, například panák rumu v mojitu má kolem 100 kcal, nemluvě o cukru v nápoji obsaženém.

Hrajte si s barvami

Snažte se, aby váš talíř byl co nejbarevnější, a tak si ke každému jídlu dejte kousek zeleniny, rajče, papriku, okurku, může to být klidně i mrkev nebo zelí, ze kterých lze udělat výborný ochucený salát. Ani brambory nejsou od věci, jen je třeba jich nesníst hromadu. A skvělé je i kysané zelí.

Veďte si deník

Sami sebe budete motivovat, když si povedete deník, a to nejen svých úspěchů, ale i selhání. A může se hodit i na zapisování receptů, nápadů a zlepšováků, které se vám osvědčily.

Přemýšlejte a plánujte

Z nového životní stylu a přístupu k jídlu si můžete udělat zábavnou hru – přemýšlejte předem, co byste si dali zdravého a dobrého, hledejte nové recepty. Vymyslete si i zajímavý způsob stolování a pokud máte rodinu, naplánujte, jak skloubit vaše stravovací zvyklosti s jejich. Jde všechno, jen se musí chtít.

Hýbejte se!

A nemusíte se hned strhat v posilovně, stačí každý den zařadit chůzi tam, kde byste jinak jeli autem nebo dopravním prostředkem. Zapomeňte na výtahy, choďte pouze po schodech. A pokuste se víkendy trávit pohybem – třeba procházkou na čerstvém vzduchu. To jistě ocení i vaše rodina.

 Zdroj: iGlanc.cz, medicalnewstoday.com; alfafit.cz, activelifesport.cz

Související články