Všechno prochází vývojem. Menstruační pomůcky, antikoncepce, kosmetika, a stejně tak těhotenské testy. Nejen moderní žena prahne po zjištění, zda je, či není těhotná, a tak se opět ocitáme v Egyptě, kolébce civilizace.
Pravdu najdeš v obilí
Už před čtyřmi tisíci lety Egypťané vynalezli velmi přesný těhotenský test, který dokázal odhalit dokonce i pohlaví miminka. Tehdejší lékaři neměli techniku jako dnes, přesto disponovali nevídanými znalostmi a postupy. Jeden z dochovaných papyrů popisuje netradiční, zato funkční metodu.
Žena si vzala dva druhy obilí - pšenici a ječmen. Některé zdroje uvádí, že obilí bylo potřeba vysít, jiné, že ho stačilo dát do misky. Ale podstata zůstává stejná. Zrna počůrala, a když vyklíčila, gratulace byly na místě! Pohlaví záleželo na tom, které ze dvou zrn vyklíčilo jako první. V případě pšenice to znamenalo holčičku, ječmen byl chlapeček.
Pseudověda?
Zní to jako pseudověda, ale překvapivě to fungovalo. Vlastně i moderní těhotenské testy fungují podobně, detekují hormon v moči. Ale i tak trvalo tisíce let vědeckého pokroku, než jsme se od močení na semínka a týdenního čekání, zda vyklíčí, dostali k rychlým a pohodlným těhotenským testům, které dnes najdete pomalu i ve večerce.
Samozřejmě se našla skupina vědců, kteří se pokusili v 60. letech minulého století přijít této metodě na kloub. Vzali zrna, dostatek těhotných a netěhotných dobrovolníků a mohlo se začít zkoumat. Fascinující je, že obilí zalévané močí negravidních žen a mužů nevyklíčilo ani v jednom případě. Ovšem v tom opačném došlo k úspěšnému odhalení u sedmi případů z deseti. Znamená to tedy 70% úspěšnost a to je na starověký Egypt docela slušné, nemyslíte? V předpovědi pohlaví tedy značně selhal. Ale i tak, není divu, že ”obilný test” se podle dochovaných písemností těšil popularitě přinejmenším až do novověku.
Čůrající proroci středověku
Někteří přišli se svými zvláštními a dost pofidérními teoriemi, jak odhalit těhotenství. Věřili například, že moč těhotných žen zreziví jako hřebík, změní barvu listu nebo v ní žijí drobné organismy. Na základě dnešních poznatků je nepravděpodobné, že by některý z těchto testů skutečně dokázal správně odhalit těhotenství.
I tak, první z moderních testů, který dokázal přesně odhalit těhotenství, nebyl o nic méně bizarní. Vyvinuli ho v roce 1927 němečtí vědci Aschheim a Zondek. Zjistili, že vstříknutí moči těhotné ženy pohlavně nezralým myším samicím způsobí, že myší vaječníky začnou růst a produkovat vajíčka. Jak se něco takového může stát? Moč těhotných žen totiž obsahuje jedinečnou směs hormonů. Obilný test podle vědců fungoval díky zvýšené hladině estrogenu v moči těhotných žen. Test s hlodavci byl přesný, ale ne úplně jednoduchý. Na jednu ženu připadalo pět myší a týden čekání na výsledky, což mělo za následek i jeho vysokou cenu.
O čtyři roky později ho upgradoval americký lékař Maurice Friedman, který vyměnil mladé myši za dospělé králíky a britský vědec Lancelot Hogben jej začal provádět na žábách, které nebylo nutné pro vyhodnocení ovulace pitvat, což náklady na test snížilo a výsledky bylo možné znát už do dvanácti hodin. Přesto by pro vás tehdy bylo jednodušší si doma zasadit obilí, protože moč se do laboratoří posílala výjimečně, například když byl ve hře naléhavý zdravotní důvod, pro který žena potřebovala vědět, jestli není těhotná.
Zpátky k počátkům
Díky bohu za moderní těhotenské testy, kdy vám stačí jen proužek papíru a stopky. Navíc slibují přibližně 99% přesnost. A všimněte si schválně toho paradoxu. Nepotřebujete na ně živá zvířata, obojživelníky ani speciální laboratoř. Moderní testy dělají totéž, co už Egypťané před tisíci lety: zjišťují hormony v ženské moči. Ty nejvíc high-tech jsou digitální a dokonce ukazují, kolik týdnů jste těhotná.
Je asi jen otázkou času, než do toho začne fušovat umělá inteligence, kterou už teď začínají využívat třeba reprodukční kliniky. Pomáhá vybrat embryo, jež má největší šanci na otěhotnění, ale než se tak stane, hlavně ať vás mezitím nenapadne čůrat na počítač.
Zdroj: iGlanc.cz, Harvard University