Když jsem nedávno psala o svých útrapách s ekologickou menstruací, považovala jsem to za pomyslný menstruační strop. To jsem ale byla vedle. Řešit nějaké menstruační pomůcky, lepší kalíšek nebo kalhotky, to už dneska spoustu žen vůbec netrápí, protože se obejdou bez nich. Jakože cože? Nic proti menstruaci, je to přirozené, ale chodit s rudým flekem na zadku, na to asi opravdu ještě nejsem dostatečně alternativně osvícená.

Volná menstruace

V zahraničí se setkáte s pojmem Free bleeding. Nevím proč, ale příznačně mi v první chvíli přišel na mysl text písničky Keep bleeding, keep, keep bleeding… to by mohla být hymna. No nic, vraťme se k podstatě. Volná menstruace, nebo jinak volné krvácení znamená menstruaci bez pomůcek, které by absorbovaly nebo shromažďovaly vytékající krev. Zní to jako zhmotnění nejhorší noční můry menstruující teenagerky. Nečekaný příchod menstruace nebo krev prosáklá skrze oblečení. Pomoc!

Volné krvácení tu svým způsobem existuje již po staletí. Ačkoliv různé houby a tampony používaly ženy už ve starověkém Egyptě, napříč historií a na všech kontinentech neměly vždy po ruce vychytané menstruační pomůcky. Někdy to byly jen složené hadříky, co zachytávaly krev a jindy ji nechaly prostě stékat a řešilo se to červeným oblečením.

O menstruaci se stále zdráháme vést otevřené debaty, pořád spadá převážně do sekce ”trapných” a ”nekomfortních” témat a to se svým způsobem snaží hnutí za volné krvácení změnit. Nechat krev volně vytékat a nijak nezasahovat do přirozeného cyklu, ale to lze spíš opravdu praktikovat jedině v přírodě, anebo to zvolit jako formu protestu, jako to pojala například aktivistka Kiran Gandhi, která běžela v Londýně maraton bez tamponu. Pro běžný život je to silně nepraktické a navíc by už nikde nesměly být látkové sedačky.

Svobodná či vědomá menstruace

Oproti nekontrolovanému krvácení je tu metoda kontrolovaná, vědomá, kdy žena věnuje více pozornosti svému tělu a menstruační krev vypouští sama ve vhodný moment, protože ho vycítí. Vědomě a svobodně řídí svou menstruaci. Samozřejmě ani při této metodě nepoužívá žádné hygienické pomůcky, ale neobejde se to bez praxe a budete potřebovat hlavně pevné pánevní dno.

Svaly to udrží

Pevné pánevní dno je základní stavební kámen pro udržení zdraví a funkčnosti několika klíčových tělesných systémů. Svaly pánevního dna podpírají pánevní orgány; močový měchýř, střeva, děloha. Díky tomu pevné pánevní dno pomáhá předcházet inkontinenci. Silné svaly v této oblasti hrají významnou roli v sexuálním zdraví, zlepšují prožitek a uspokojení. Během těhotenství a porodu poskytuje pevné pánevní dno neocenitelnou podporu, usnadňuje zotavení po porodu a minimalizuje riziko dlouhodobých komplikací. Navíc je klíčové pro celkovou stabilitu a sílu jádra těla, což má pozitivní dopad na držení těla a může přispět k prevenci bolesti zad.

Vytrénované svaly pánevního dna údajně dokáží menstruaci udržet, a když se cítíte ”naplněná”, jdete na záchod a tam ze svého pokladu celý ten náklad vypudíte ven. K tomu je však potřeba nejen trpělivý trénink, abyste vycítila ten správný moment a uměla zatáhnout ty správné svaly, ale naučit se tělu a svému cyklu opravdu naslouchat. Přestat ho vnímat jako něco negativního a nežádoucího, s čímž má však metoda svobodné menstruace zároveň pomoci.

Těžko najít něco víc ekologického

Obrovská výhoda je v tom, že netvoříte žádný odpad a ušetříte spoustu peněz. Je to zadarmo. Zastánkyně metody tvrdí, že funguje i v noci, stačí se vyprázdnit před spaním a potom hned ráno. Časem se prý dokonce naučíte vzbudit, podobně jako kdyby se vám v noci chtělo čůrat. Zároveň prý metoda svobodné menstruace pomáhá od silných menstruačních bolestí, jelikož se ženy při používání jiných pomůcek vědomě snaží potlačit vytékání krve, což může mít za následek právě křeče a bolesti.

Láká vás vyzkoušet některou z metod volné menstruace?

Ano, přemýšlím, že to vyzkouším. 21 %
Ne, raději zůstanu u menstruačních pomůcek. 79 %

Zdroj: iGlanc.cz, Healthline, kniha Die freie Menstruation

Související články