Jakmile klesnou teploty, dny jsou kratší a přirozeného světla je čím dál méně, musí se naše tělo poprat s větší psychickou i fyzickou zátěží. Ulehčit mu to může správně zvolený jídelníček, který dodá kromě potřebných živin i něco navíc a podpoří tak přirozeně imunitní systém v boji proti virům a infekcím. Prohřívacím jídlem se už tisíce let zabývá například ájurvéda nebo tradiční čínská medicína, pro kterou jídlo představuje lék a prevenci nejrůznějších onemocnění. V Indii se třeba ve velkém používá kurkuma, zázvor i chilli – právě tahle trojice patří mezi nejsilnější zahřívací koření, které zlepšuje krevní oběh, dodá tělu energii, posiluje obranyschopnost organismu a podporuje trávení. Většina zahřívacího koření má jemně štiplavou, svíravou chuť a používat ho můžete buď za syrova, v podobě sušeného prášku nebo jako extrakt.

Zdroj: Youtube

Zázvor

U nás si ho nejčastěji připravujemě jako čaj, když na nás něco leze. Nastrouhaný čerstvý kořen zázvoru, přelitý horkou vodou, doplněný medem a citronem patří mezi vůbec mezi nejlepší chřipkobijce! Během chladnějšího počasí bychom zázvor měli co nejvíce přidávat i do pokrmů, třeba v sušené podobě. Hodí se hlavně do asijských jídel, a skvěle chutná třeba v kombinaci s koriandrem. Kromě toho, že zahřeje, uleví i podrážděnému žaludku a od pocitů nevolnosti (těhotné ženy vědí!). „Zázvor je známý pro své zahřívací vlastnosti a podporuje trávení a metabolismus. Je možné jej aplikovat v podobě standardizovaného extraktu a přidávat do čaje, nápojů, polévek a dalších jídel,“ říká odborník přes bylinky MVDr. Jiří Pantůček.

Skořice

V tradiční čínské medicíně se používá ke zmírnění příznaků nachlazení a chřipky a v kombinaci s medem ve snídaňové kaši získáte perfektní zahřívací kombinaci. Tohle koření má na zdraví hned několik pozitivních účinků. Jednak má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, jednak pomáhá regulovat hladinu krevního cukru. „Obsahuje polyfenoly, které mohou pomoci zlepšit inzulínovou citlivost a kontrolovat hladinu cukru v krvi. Udržování stabilní hladiny krevního cukru může snížit chuť na sladké a přejídání, což může přispět k hubnutí,“ vysvětluje MVDr. Jiří Pantůček. Klidně si jí bohatě posypte každé vaše capuccino, přidejte do sladkých kaší, připravte si ji v kombinaci s pečeným jablíčkem ke svačině, a myslete na ni i při pečení buchet, koláčů a perníků.

Cayenne a chilli papričky

Kajenský pepř neboli chilli obsahují látku zvanou kapsaicin, který zvyšuje tělesnou teplotu a může zvýšit metabolickou rychlost. Někteří lidé na něj nedají dopustit a sypou si chilli do každého jídla s tím, že díky němu snadněji hubnou. Kromě zrychlování a nastartování spalování kajenský pepř podporuje v těle hojivé procesy, takže se doporučuje užívat třeba v případě zánětů. V zimě si ho přidávejte do polévek a omáček, krásně vás prohřeje.

Kurkuma

Tohle sytě žluté koření je indický poklad, který je i ve světě považován za superpotravinu, především pro vysoký obsah antioxidantů. Za svoji specifickou barvu vděčí kurkuminu, který má protizánětlivé účinky, zvyšuje teplotu těla a může pomoci, stejně jako chilli, při hubnutí. Účinek kurkuminu je násoben piperinem, který usnadňuje kurkuminu procházet střevní stěnou přímo do krevního řečiště a tím napomáhá jeho vstřebávání a je lépe využitelný pro naše tělo. Znáte nápoj s názvem zlaté mléko? Právě ten vás v chladném období prohřeje, jako málo co. K přípravě vám stačí dvě deci mléka, půl lžičky skořice, lžička másla, lžíce medu, dvě polévkové lžíce sušené kurkumy a špetka černého nebo kajenského pepře. Všechny ingredience spolu krátce povaříte v rendlíku za důkladného míchání a pak už jen stačí nalít do oblíbeného hrnečku, zalézt si pod deku s knížkou – a vychutnat si tu pravou předvánoční pohodu. Studené nohy ani ruce nehrozí, protože zima nebude mít šanci vás dostat!

Hřebíček

Tohle koření prostě chutná jako Vánoce! Má silné antiseptické a zahřívací vlastnosti, proto ho přidávejte do čaje nebo svařeného vína. Prokrvuje končetiny a dezinfikuje sliznice, zlepšuje látkovou výměnu a má protizánětlivé vlastnosti, posiluje imunitu. Díky jeho pikantní chuti s ním vykouzlíte vymazlené perníčky, punč nebo svařené víno.

Bylinkové čaje proti studeným nohám

„Pro boj s chladnými končetinami mohou být bylinkové čaje skvělou volbou, protože pomáhají zevnitř zahřívat tělo a mohou také podporovat krevní oběh,“ říká MVDr. Jiří Pantůček. Zde je několik bylinek vhodných pro čaje, které jsou známy svými zahřívacími vlastnostmi a mohou pomoci při studených rukách a nohách:

  • Pelyněk: Má zahřívací účinky a může pomoci stimulovat krevní oběh.
  • Rozmarýnový čaj: Rozmarýn může podporovat krevní oběh a bývá doporučován pro zlepšení cirkulace.
  • Čaj z kořene pampelišky: Pampeliška je tradiční bylina používaná k detoxikaci a podporu zdraví jater, ale má také mírné zahřívací účinky.
  • Čaj z květů heřmánku: Ačkoliv je heřmánek známý pro své uklidňující účinky, může pomoci i při cirkulačních problémech.

Pro zvýšení účinků bylinkových čajů je dobré je pít pravidelně a teplé. Kromě pití bylinkových čajů by měli lidé trpící studenými končetinami také pravidelně cvičit, dopřávat si lymfatické masáže a teplé koupele, které mohou podpořit krevní oběh.

Co ještě zařadit do jídelníčku, abyste se zahřáli?

Potraviny, které obsahují síru (šalotka, cibule, česnek, pažitka, hořčice). Olejnatá semena, ořechy nebo mandle. Luštěniny jako je cizrna, čočka nebo fazole. Ze zeleniny podporuje tělesné teplo dýně, batáty, pastinák nebo mrkev.

Zdroj: iGlanc.cz, MVDr. Jiří Pantůček, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27761693/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14633804/ www.livestrong.com/article/198798-thermogenic-foods-list/

Související články