Kdo tak neučinil už v létě, pak je podzim ideální dobou, kdy začít s otužováním těla. Na něco tak delikátního se totiž musí postupně. Nezáleží na tom, jestli skočíte do rybníka za domem, do řeky v lese nebo do ledového sudu na zahradě. A proč vlastně kamkoliv skákat, když máme doma všichni sprchu se studenou vodou? Nevypadá to sice tak fotogenicky, jako v divoké přírodě, ale otužovat byste se koneckonců měli kvůli sobě – a ne proto, že z toho kdosi udělal trend.

Ledový muž Wim Hof

Otužování těla zaznamenalo boom před lety a zásluhy za to připisujeme Ledovému muži z Nizozemska jménem Wim Hof. Nyní pětašedesátiletý guru a ikona vnitřního rozvoje proslul extrémní odolností vůči chladu. Na svém kontě má několik rekordů a spolu s nimi i srdceryvný příběh, kterým to vlastně celé začalo. Po sebevraždě první manželky Olayi v roce 1995 svůj smutek dokázal utopit pouze v ledu.

Jenže teď to vypadá, že jeho srdce zamrzlo definitivně. Jméno na oko dokonalého muže skloňujeme ve všech, jen ne v lichotivých pádech. Podle nizozemského deníku de Volkskrant totiž není nic jiného než tyran z ledu, který terorizoval svou druhou ženu Caroline a děti. Muž, který pozitivně ovlivnil miliony lidských osudů, a přitom týral ty, na nichž mu mělo záležet především. Byla by ovšem škoda na terapii chladem jen kvůli němu zanevřít. Lidé se otužovali dávno před Wim Hofem, nepotřebovali žádného samozvaného gurua, který jim bude kázat, co je dobré a zdravé.

Na co je dobré pravidelné otužování

Ti, kdo se sprchují studenou vodou, si obvykle pochvalují řadu údajných výhod této praktiky. Od zvýšené imunity až po rychleji shozená kila. Studená sprcha je součástí různých kultur a tradic již po staletí a ačkoliv některá z tvrzení ohromných výhod mohou být poněkud přehnaná, výzkumy naznačují, že studená sprcha přece jen prospívá fyzickému i duševnímu zdraví.

5 prokazatelných benefitů studené sprchy:

  • Zvyšuje hladinu energie. Vícero studií naznačuje, že pravidelné sprchování studenou vodou se dá přirovnat k účinkům, jaké má na organismus například kofein.
  • Lepší regenerace po tréninku. Ponoření do studené vody může urychlit regeneraci těla po náročném tréninku a tím uspíšit návrat k další sportovní aktivitě. Chlad též zmírňuje bolest a citlivost těla po intenzivním cvičení.
  • Zlepšuje metabolismus. Hnědý tuk je speciální tuková tkáň. Dvě studie (rok 2007 a 2009) odhalily souvislost mezi nízkou teplotou a aktivací hnědého tuku. Z jejich závěru v podstatě vyplývá, že čím více hnědého tuku máte, tím větší je pravděpodobnost, že budete mít zdravé množství bílého tuku a dobrý index tělesné hmotnosti.
  • Lepší imunita a odolnější organismus. Ano, studené sprchy mohou posilovat imunitní systém. Například studie z roku 2016 odhalila díky nim o 29 % nižší absenci zaměstnanců v práci.
  • Mentální zdraví. Krátké studené sprchy dvakrát denně podle vědců snižují příznaky deprese. Vyzkoušejte sami a uvidíte, co to s vámi udělá.

Lepší vlasy a pokožka

Studená sprcha může mít pak především pro nás ženy hned několik lákavých benefitů. Prospívá totiž našim vlasům a pokožce. Horká voda může pleť a vlasy zbavit jejich přirozených olejů, což vede k vysušení a podráždění. Studená pomáhá tyto oleje zachovat. Navíc vlasy po studené vodě nejsou tak krepaté a celkově jsou lesklejší, jelikož se vlasová kutikula lépe uzavře. Pokožka je vypnutější, póry menší a zvláště prospěšné jsou studené sprchy pro citlivou nebo aknózní pleť.

Otužování pálí kalorie rychleji

Asi jeden z nejoblíbenějších důvodů, proč se začít sprchovat studenou (kromě menších výdajů za teplou vodu). Ukazuje se, že terapie studenou vodou může s hubnutím pomoci, protože chlad zvýší schopnost těla spalovat kalorie. Co si z toho vzít? Nečekejte, že zhubnete jen díky ledovým sprchám. Zároveň však neuděláte chybu, když tuto proceduru zařadíte do své hubnoucí rutiny.

Jak se začít otužovat ve sprše

Také chcete mít z tohoto životního stylu prospěch, ale nevíte, jak začít, anebo nechcete svému tělu ublížit? Máme pro vás několik šetrných tipů.

  1. Nespěchejte. Klidně začněte s teplou vodou a během sprchy přidávejte studenou. Každou další sprchu můžete dát studenější než tu předchozí. Délku a intenzitu studené terapie zvyšujte postupně.
  2. Namísto šokování celého těla chladem si zchlaďte studenou vodou nejprve ruce, nohy a obličej, abyste si na teplotu zvykli.
  3. Připravte si ručník nebo župan, ať se po sprše okamžitě můžete zahřát. Dejte si čaj a zabalte se do deky. Nebo si můžete lehce zacvičit.
  4. Buďte důslední, ačkoliv si změn pravděpodobně nevšimnete hned. Dopřejte tělu studenou sprchu každý den ve stejnou dobu, aby se lépe přizpůsobilo a začalo lépe reagovat na soustavné působení chladu.

Neuškodí, pokud se před otužováním poradíte se svým lékařem, zejména pokud jste v minulosti měli problémy se srdcem nebo krevním oběhem. Je také důležité naslouchat svému tělu a přestat, když cítíte, že je vám to nepříjemné nebo na sobě pozorujete nežádoucí účinky.

Zdroj: iGlanc.cz, Healthline, Texas Health