Jakou roli hraje v lidském těle střevní mikrobiom?
Je klíčovým hráčem při udržování lidského zdraví a pohody. Jeho vliv se projevuje nejen v trávicím systému, ale také v celé řadě dalších fyziologických procesů v těle.
Které druhy mikroorganismů ho tvoří?
Střevní mikrobiom zahrnuje soubor mikroorganismů a jejich celkové genetické složení. Tento složitý ekosystém, – neviditelná džungle – se skládá nejen z dominantní složky tvořené bakteriemi, ale také z virů, hub, archeí a prvoků. Každý z těchto mikroorganismů hraje v trávicím systému a celkovém zdraví specifickou roli.
V čem spočívá vliv mikrobiomu na trávení a celkové zdraví?
Díky bakteriím a enzymům, které produkují, jsme schopni rozkládat potravu. Rozkladem potravy vznikají například mastné kyseliny s krátkým řetězcem. Ty slouží jako zdroj energie pro buňky střevní výstelky, mají protizánětlivé účinky a ovlivňují metabolismus. Zdravý mikrobiom může tělo chránit před patogenními bakteriemi tím, že s nimi soupeří o prostor a živiny anebo produkuje různé ochranné antimikrobiální látky. Bakterie také syntetizují různé vitaminy, jsou schopny detoxikovat škodlivé látky a plnit mnoho dalších rozmanitých funkcí.
Co přesně mikrobiom poškozuje?
Faktorů je celá řada. Pomineme-li vliv různých onemocnění, může být mikrobiom významně narušen například dlouhodobým opakovaným užíváním antibiotik. Škodlivý může být nezdravý životní styl, jako je nadměrná konzumace alkoholu a drog či jednostranná strava s vysokým obsahem cukrů a nízkým obsahem vlákniny. Svou roli hraje chronický stres, nedostatek pohybu i spánku. I cestování do exotických zemí a vystavení se „novým mikroorganismům“ může dočasně ovlivnit stav mikrobiomu.
Takže pak mohou nastat i zdravotní potíže? Jaké konkrétně?
Dysbióza mikrobiomu, tedy narušení jeho složení, je spojena s mnoha střevními i mimostřevními poruchami. Mezi nejčastější zdravotní problémy patří průjem, zácpa, zánětlivá střevní onemocnění, alergie, astma i nealkoholická steatohepatitida. Změny mikrobiomu přispívají také k metabolickým poruchám, jako je obezita a diabetes II. typu. Ovlivňují rovněž naši psychickou pohodu.
Existují specifické příznaky naznačující problém?
Nejtypičtější jsou zažívací potíže, mohou se vyskytovat výkyvy hmotnosti, kožní problémy, potravinové intolerance, alergie a mnoho dalších. Člověk může pociťovat celkovou ztrátu energie.
A lze zcela přesně zjistit stav mikrobiomu?
Každý má jedinečný střevní mikrobiom, který je jako unikátní otisk prstu. Mikrobiomové studie vycházejí ze srovnání velkých skupin zdravých jedinců a jedinců s různými onemocněními. Tento přístup je klíčový pro identifikaci rozdílů v mikrobiálním složení, které mohou být spojeny s konkrétními zdravotními stavy. Komerčně dostupné analýzy mikrobiomu poskytnou informace o jeho rozmanitosti, o zastoupení a množství určitých skupin bakterií, které přispívají ke zdraví, ale i těch, které by v mikrobiomu neměly být přítomny nebo minimálně nikoli ve vysokém počtu.
Dá se mikrobiom opět obnovovat?
Platí pravidlo, že čím je mikrobiom rozmanitější a vyváženější, tím je stabilnější a zdravější. Existuje také souvislost mezi pestrostí přijímané stravy a rozmanitostí mikrobiomu. Nejvíce mu prospívá strava bohatá na vlákninu, fermentované produkty, snížení chronického stresu, dostatek pohybu a další.
Trvá taková náprava dlouho?
To je individuální věc, záleží na míře narušení střevního mikrobiomu a na celkovém zdravotním stavu a kondici dotyčného. Náprava se ale pozná. Kromě zlepšení trávení nastane pozitivní vliv na celý organismus. Může dojít ke zlepšení imunity, stavu pokožky, hmotnosti, energie a celkového pocitu pohody.
Zdroj: iGlanc.cz, časopis Story, Mgr. Lenka Kosečková Micenková, Ph.D. - vědecká specialistka, genetify