Je horko, potíte se, nevíte jak si lehnout. Ještě lepší, když vám kolem hlavy začne lítat komár. To už pak nevíte, jestli se protestně zachumlat a umřít vedrem, nebo se tomu upírovi zoufale odevzdat. Proboha, hlavně ať už konečně usnete. Za takových okolností se prostě nedá spát. Než začnete hledat letenky na severní pól, máme pro vás několik tipů.
Ložnice musí být co nejchladnější
První a důležitý krok je zajistit, aby ve vaší ložnici bylo co nejchladněji. Ideální teplota je 17 až 19 stupňů. Zatímco v zimě stačí pořádně vyvětrat, v létě, kdy je venku tepleji než uvnitř, si větráním nepomůžete. Jestli máte klimatizaci, pak není co řešit. Dejte si akorát pozor, abyste to s nízkou teplotou příliš nepřehnali. Jako další pomůcka vám poslouží obyčejný ventilátor, který krásně rozhýbe vzduch v místnosti. Přes den nevětrejte vůbec a okna zatemněte.
Večeře nalehko
Jestli si dáte k večeři pár piv a svíčkovou, pak se vám bude špatně spát i v zimě. Ale v létě je přece jen o něco důležitější, abyste namísto tučných a těžko stravitelných jídel pozřeli večer něco lehkého. „Vhodnou večeři představuje třeba mořská ryba bohatá na omega-3 mastné kyseliny, které zklidňují nervový systém,” říká výživová poradkyně Radka Sehnalíková a dodává, že i celozrnné výrobky, jako jsou celozrnný chléb nebo těstoviny obsahují vysoký podíl hořčíku, který má uklidňující účinek na nervový systém, zmírňuje stres a úzkost.
Zapomeňte na noční kávičku. „Konzumaci nápojů obsahujících kofein doporučuji omezit na 5 hodin před usnutím,” dodává neuroložka MUDr. Jaroslava Němečková. Kofein zvyšuje produkci adrenalinu, ten tělo nutí využívat zbytkovou energii a má před spánkem nežádoucí povzbuzující účinek.
Místo kofeinu uklidňující čaj
Bylinky jsou v našich končinách oblíbená záležitost. Ty vhodné na spánek jsou zejména meduňka, heřmánek nebo levandule. Před spaním si jednoduše uvaříte čaj, vypijete a necháte je, aby udělaly svoje kouzlo. Ovšem nechte si ho vychladnout na vlažnou teplotu. Většinu tekutin z pitného režimu vypijte přes den, ať v noci neustále nevstáváte na záchod.
Účinek bylinkového čaje můžete podpořit vonnými a éterickými oleji. Ale zase to s nimi nepřehánějte, ať vás spíš nerozbolí hlava.
Vlažná sprcha
Odborníci doporučují nikoliv ledovou, ale vlažnou sprchu. Otevřou se póry a snížíte teplotu těla. Rovněž se doporučuje opláchnout před spaním zápěstí studenou vodou.
Jestli je opravdu vedro na padnutí, můžete si s sebou do postele vzít mokrý ručník nebo lahev s ledovou vodou a určitě nic nezkazíte tím, že si na noční stolek nachystáte rozprašovač s vodou.
Kvalitní povlečení a oblečení
Prostěradlo a ložní prádlo by mělo být z kvalitního přírodního materiálu. Vhodné jsou bavlna, len nebo bambus. Například povlečení z bavlněného saténu má příjemně chladivý efekt. Tím minimalizujete pocení a nepohodlí během noci. Místo peřiny se přikryjte jen obyčejným prostěradlem.
Když vám to domácí podmínky dovolí, je ideální spát nazí, ať na sobě nemáte další tepelnou vrstvu. V opačném případě můžete zkusit dát před spaním pyžamo do lednice.
Vypněte modré světlo
Taková klasika, která platí za každého počasí a teploty. Před spaním co nejvíc omezte modré světlo, které vyzařují elektronické přístroje. Modré světlo zabraňuje produkci spánkového hormonu melatoninu. „Ideálně hodinu před usnutím bychom neměli být vystaveni modrému světlu, tedy záři televizních obrazovek, mobilů, tabletů ani počítačů,“ říká Jiří Peroutka, manažer komunikace nadnárodního drogistického řetězce. Vzpomeňte si na to, až zase budete v posteli kontrolovat sociální sítě.
V opravdu tropické dny to příliš nepřehánějte s fyzickou aktivitou a užívejte si kromě slunka i stín. No a v rámci možností si to teplé počasí užijte. Vždyť těch horkých dnů u nás z celého roku zase tolik není.
Zdroj: iGlanc.cz, DM drogerie markt, Healthline