Milují siestu
Ve Španělsku, Portugalsku a zemích Latinské Ameriky jsou spánkové zvyklosti odlišné od zbývajícího světa. Důvodem je tradice držet siestu, tedy zdřímnout si hodinku, dvě po obědě, kdy je venku zpravidla největší horko. Vlivem siesty se také zkracuje noční spánek a obyvatelé těchto zemí jsou zvyklí být vzhůru dlouho do noci.
V posteli s mazlíčky
Ve Spojených státech mnozí věří, že nejlépe se vyspí se svými domácími zvířecími mazlíčky, psy nebo kočkami. Nedávná vědecká studie skutečně potvrdila, že spaní se zvířaty v jedné posteli snižuje hladinu stresu, podporuje tvorbu oxytocinu a zlepšuje kvalitu spánku. S mazlíčky uléhá podle studie 74 % Američanů.
Jak je pánbůh stvořil
Značná část Britů spí zcela nahá, protože je přesvědčena o tom, že spánek „na Evu“ nebo „na Adama“ přináší klidnější a kvalitnější spánek, čistí kůži, a má dokonce pozitivní vliv na ženskou schopnost početí a mužskou potenci. Podle studie Oxfordské univerzity v roce 2020 spala bez pyžama i spodního prádla bezmála čtvrtina obyvatel Velké Británie.
Spí v práci
Japonci patří k národům, které spí přes noc nejméně ze všech, zato jsou nejpilnější pracovníci. Není proto výjimkou vidět v kancelářích nebo dílnách muže a ženy, kteří si dávají v pracovní době „šlofíka“. To, co by bylo jinde považováno za lenost a drzost, japonští zaměstnavatelé naopak považují za projev toho, že dotyčný pracoval mimořádně usilovně.
Pozor na zrcadla
Číňané a příznivci tradičního čínského učení feng-šuej považují za základní prohřešek proti rovnováze energií podporujících klidný spánek zrcadla, proto je nedoporučují mít v ložnicích. Podle jejich přesvědčení nepřirozeně odrážejí tok energií a způsobují nespavost nebo noční můry.
Vypínají ventilátory
Korejci, zvláště starší generace, vypínají i za největších letních veder před spaním elektrické ventilátory, protože věří staré pověře o „smrtících vibracích“. Podle ní mohou vibrace ventilátoru narušit činnost mozku, vlny chladného vzduchu proniknout ušima do těla člověka společně se zlými duchy, a způsobit tak jeho smrt.
Vlasy do culíku
Mimořádnou pozornost spánku, usínání a obřadům s tím spojeným věnují tradičně v Indii, kde mnoho lidí věří, že blahodárného spánku lze dosáhnout pouze s pomocí dobrých duchů. Při podcenění rituálů k jejich usmíření totiž podle nich hrozí, že do duše spáče vstoupí ušima zlí duchové, kteří jej následující dny nenechají spát, a mohou ho tím dovést až k šílenství. Na jihu země ženy nikdy nechodí spát s rozpuštěnými vlasy, na ochranu před zlými duchy si je svazují do pevných culíků.
Tatami z rýžových stonků
V Japonsku spí většina lidí na velice úzkých a relativně tvrdých matracích tatami vyrobených z rýžových stonků a vyplněných usušeným senem. Rčení „spát na tvrdém“ proto v japonštině, na rozdíl od češtiny, znamená spát dobře a zdravě, protože se lépe prokrvuje celé tělo a posilují se svaly i vazy.
Zdroj: časopis Glanc, DailyMail