Točí se o něm filmy, vedou debaty, vznikají mýty a pověry, ale i romány. Kolem sexu se odehrávají celé naše životy. Však bez něj by tu nikdo z nás nebyl. Může být rychlý, pomalý, skvělý, extatický, příšerný, upocený. V každém případě je nesmírně zdravý, ale umí zkomplikovat život.

(ne)dobrovolná abstinence

Na to by vám každý odpověděl jinak. Pro někoho je i týden bez gejzíru vášně příliš dlouhý, jiní se dobrovolně postí. Jak často máme sex se přirozeně odvíjí od naší nálady, zdraví, vztahu. Nezadaný člověk si může užívat víc než novomanželé. V každém případě ale platí, že kdo chce, ten si ho ”nějak” obstará.

Dlouhodobou absenci sexu označujeme jako abstinenci nebo celibát (i když to není totéž), ale jestli ”toho” máte málo, nestane se, že by mužům explodoval rozkrok a z žen se znovu staly panny. I kdybyste neměli sex několik let, obojí je fyziologicky nemožné. Představte si, jak by to při procházce městem vypadalo, zatímco by zanedbaným chlapům rupalo v džínách. Takže jestli si zrovna v tomto období neužíváte milování, maximálně můžete vtipkovat o tom, že vám pohlavní orgány obrůstají pavučinou (ani k tomu samozřejmě nedojde). Takže bez sexu se dá opravdu vydržet hodně, hodně dlouho. To se ale nevylučuje s tím, že pravidelný sex má jisté zdravotní výhody, které se dají dohnat i jinými způsoby, ale proč nezvolit ty nejpříjemnější.

Lepší než antidepresiva

Proboha, tak už jí někdo sežeňte chlapa. Tenhle scénář s protivnou šéfovou, které zaměstnanci obstarávají potěšení je celkem častou filmovou předlohou. Neplatí to samozřejmě jen o ženách. Špatná nálada, stres, podrážděnost. Nejsme takoví (jen) proto, že bychom neměli sex, ale když ho máme, tyto neduhy se nám většinou vyhýbají. Slast je eliminuje, případně zlehčí. Lidský kontakt nás činí šťastnějšími, když necítíme blízkost, propadneme depresím mnohem snáz. A přestože se možná snažíte tu prázdnotu zaplnit prací, jednou vás to stejně doběhne.

Dobré na srdíčko

Můžete vyběhnout před barák nebo do schodů a splníte tím kardio cvičení, ale stejně tak pravidelný sex má za následek zmenšení rizika kardiovaskulárních příhod. Zlepšuje i imunitu, u mužů je nižší šance na rakovinu prostaty, u něžného pohlaví se posilují svaly pánevního dna, které podpírají močový měchýř, takže vám tolik nehrozí inkontinence. Proto jestli můžete, konejte. Je to zdravé.

Mít či nemít sex

Když už si ten sex spojujeme s psychickou pohodou, neplatí to pro všechny. Pokud se ho vzdáme dobrovolně, pak i to nám může přinést svým způsobem uspokojení. Když jsme ve vztahu, činí nám úbytek sexu obavy. Opět je to ale jen ve vazbě k naší nejisté, nespokojené psychice, a samosebou může nedostatek intimity vztah nenávratně poškodit. Záleží na konkrétních jedincích a jak to mezi sebou mají nastavené. Když je to jednostranné, bývá to pro druhého prekérní situace. Začneme se bát, že už partnera dostatečně nepřitahujeme, zhoršuje se tím vzájemná komunikace, hloubka vztahu. Neuspokojený jedinec často začne hledat vzrušení jinde a nevěra je na spadnutí.

Kolikrát? Jak často? Jak dlouho?

I tohle je čistě individuální a jestliže pohlavní styk trval hodinu nebo pět minut, jediný rozdíl bude v množství potu v povlečení a pár natažených svalech navíc. A dost možná na sebe budete pyšní, jak dlouho jste vydrželi. Nebo naopak. Každopádně neexistuje žádné správné množství sexu ani nejlepší frekvence. Stejně tak by dlouhodobá absence sexu neměla mít žádné negativní zdravotní účinky. To jste chtěli slyšet? Že je to jenom ve vaší hlavě? Ono to tak ale opravdu je. Takže si užívejte, když máte náladu. Jestli ne, je to taky v pořádku. Špatnou náladu dokáže stejně dobře zahnat čokoláda nebo půlhodinka v posilovně a až přijde ten správný čas, víte, co se říká: Je to jako jízda na kole.

Zdroj: iGlanc.cz, Medical News Today

Související články