Trápí vás rýma a nevíte, kde jste k ní přišli? Důležité je pochopit, co vaše obtíže skutečně způsobuje. Existuje několik jednoduchých způsobů, jak od sebe navzájem rozlišit běžné nachlazení a sezónní alergii 

Kýchání

Kýchání je ošemetný příznak, protože je běžný jak u alergií, tak u nachlazení. Výraznějším příznakem je však spíš u alergie. Pokud tedy často kýcháte, ale netrápí vás bolesti v krku, těla, únava nebo jiné běžné příznaky nachlazení, bude se nejspíš jednat o ni.

Barva

Co způsobilo vaši rýmu, napoví její barva. Přesněji řečeno: alergie i nachlazení začínají čirým hlenem, který se ovšem při nachlazení postupně zakalí nebo zbarví do žluta.

Bolest v krku

“Alergie může sice způsobit podráždění v krku, ale bolest je typičtější pro nachlazení, zejména pokud je intenzivní,” popisuje specialistka na alergologii a imunologii Jyothi Tirumalasetty. Jestli máte navíc zarudlé nebo oteklé mandle, je to další známka toho, že se jedná o rýmu nebo jinou virovou infekci.

Kašel

Alergie i nachlazení mohou způsobovat suchý kašel. Pokud jste ovšem nachlazení, je pravděpodobné, že se kašel stane postupně vlhkým a začnete vykašlávat hlen.
“Když je kašel způsobený nachlazením, je obvykle závažnější. Obzvlášť pokud vás budí například uprostřed noci”, dodává doktorka Tirumalasetty. Výjimkou z tohoto pravidla je podle ní případ, kdy kromě alergie trpíte i astmatem.

Oči

Zatímco při nachlazení si můžete všimnout zarudnutí nebo nepříjemných pocitů kolem očí, alergie jsou známé tím, že vás oči svědí. “Zarudlé nebo slzící oči a opuchlá víčka jsou  typičtější pro alergie než pro nachlazení,” upřesňuje specialistka na alergologii a imunologii Jyothi Tirumalasetty.

Časový průběh

Nachlazení může trvat přibližně sedm dní. Příznaky alergie, zejména při trvalém vystavení alergenům, většinou přetrvávají déle. Narozdíl od nachlazení můžete mít alergii i několik týdnů. Pokud se vám ale podaří vzdálit od alergenu, který vyvolal vaše příznaky, může se vám ulevit velmi rychle, což se vám při nachlazení nestane.

Vzorec

Jestli si alespoň matně vzpomínáte, že loni v březnu vás také trápila rýma, je na čase raději navštívit alergologii. Nachlazení se navíc přece jen vyskytuje častěji v zimě. Přesto se u vás příznaky mohou objevit o něco dříve než v typické sezóně alergií. “V závislosti na počasí mohou mít lidé příznaky alergie klidně už v únoru," poznamenal alergolog a imunolog David Rosenstreich.

Horečka

Nachlazení může způsobit horečku, ale horečka není příznakem alergie. “Horečka se nikdy u alergií nevyskytuje, takže ji můžete vyloučit,” upozorňuje lékařka Joyce Yu z Kolumbijské Univerzity. Pokud zjistíte, že máte příznaky alergie, ale máte horečku, navštivte lékaře.

Únava

Alergie může způsobit, že se cítíte unavení a vyčerpaní. Při nachlazení je větší pravděpodobnost, že bude únava spojená s bolestmi, které vás pošlou rovnou do postele.  “Pokud se cítíte, jako by vás přejel náklaďák, bude to nejspíš proto, že jste onemocněli," řekla specialistka Tirumalasetty.

Pokud si myslíte, že máte více než jen nachlazení nebo více než jen alergii, vždy se snažte navštívit lékaře, který vám poskytne lékařskou péči a poradí.

Zdroj: iGlanc.cz, health.com, nytimes.com

Související články