Bacily vám hází klacky pod nohy. V kolektivu se nemoci vesele šíří a co můžete dělat, učit dítě doma? To není řešení pro každého. Rodiče dělají kolikrát vše, co je v jejich silách, aby udrželi děti během chřipkové sezony zdravé, ale někdy ani ta nejobezřetnější preventivní opatření nemohou nemoc odvrátit. Pak je tu stres, že musíte do práce, že potřebujete dítě co nejdřív zase zdravé. Nahnat ho co nejrychleji zpátky do školy, když je jeho imunita ještě oslabená, ale není dlouhodobé řešení a jelikož to tak řeší většina rodičů, děti si nemoci předávají dál.
Dítě je pro okolí nejvíc nebezpečné ve chvíli, kdy na něj “něco leze“. Proto to nejlepší, co můžete udělat je nechat ho doma, dokud se symptomy nezačnou zlepšovat nebo dokud neurčí lékař. Tohle jsou nejběžnější případy, které mnoho rodičů velmi dobře zná. Jak se v takové chvíli zachovat?
Horečka
Jak má dítě teplotu 38 °C a víc, horečka značí, že tělo bojuje s infekcí, vaše dítě je v této chvíli zranitelné a pravděpodobně i nakažlivé. Počkejte aspoň jeden den od té chvíle, co horečka zmizí a stabilizuje se sama od sebe, poté zvažujte návrat do školy.
Zvracení a průjem
To jsou pádné důvody pro to, abyste dítě neposílali do školy. Ve škole se s těmito příznaky funguje těžko, nemluvě o tom, že se infekce může velmi rychle roznést. I tady využijte pravidlo 24 hodin od poslední epizody, než ho pošlete zpět do školní lavice.
Je nezvykle unavené
Ze školního dne si moc neodnese, pokud mu padá hlava únavou, je nezvykle vyčerpané. V první řadě se ujistěte, že má dítě dostatek tekutin a není dehydrované, a nechte ho odpočívat v posteli. Pokud únava přejde až v letargii, raději navštivte pediatra.
Neústupný kašel, bolest v krku, rýma
Kašlající žák ve třídě vzbudí pozornost, je to totiž jeden z primárních způsobů šíření virové infekce. Jestli vaše dítě kašle a bolí ho v krku, nechte ho doma přinejmenším dokud kašel nezmizí nebo ho nepůjde trochu krotit. Pokud se vám něco nezdá, testy nejsou na škodu, může se jednat o streptokoka, vysoce nakažlivé onemocnění.
U rýmy záleží, zda je bakteriální. S každým smrknutím dítě doma zůstávat nemusí, ale pokud je rýma spojená se zvýšenou teplotou, je hustá, žlutozelená, pak patří do postele.
Podrážděné oči nebo vyrážka
Zarudlé, slzící a podrážděné oči toho ve škole moc nevykoukají, vyrážka navíc může být klidně příznakem jiné infekce, takže neváhejte a vezměte dítě k lékaři, ten vám jistě řekne víc. Takový zánět spojivek se mezi dětmi rozšíří hodně rychle.
Něco ho bolí
Bolí ho břicho, uši, hlava nebo rovnou celé tělo? Bolest obvykle značí, že dítě bojuje s virem a ten se snadno může přenést na další děti, proto se opět vyplatí ho nechat doma, dokud se to nezlepší. Může jít o zánět středního ucha a další nepříjemná onemocnění.
Žádnému rodiči se nehodí, když jeho dítě stoná, ovšem čím méně budete posílat děti do školy či školky s příznaky nemocí, tím spíš se nenakazí nikdo další.
Jak zvládnout ”sick day” i s prací?
Jestli má váš zaměstnavatel děti, měl by on sám chápat jaké to je. Promluvte si spolu předem, než naplno vypukne chřipková sezona. Zvažte v nejhorším možnosti práce z domu, online schůzky apod. Vždyť během covidu jsme zjistili, že to lze. Včas si zkontrolujte, že se z domu dostanete například na firemní server a až nějaká ta rýma přijde, budete připravená. Mějte přehled o tom, kolik dnů nemocenské vlastně můžete čerpat.
Mějte záložní plán
Jestli nemůžete vy, třeba může váš partner. Kolik jemu zbývá nemocenské? Pokud jste svobodná máma, je dobré mít záložního přítele na telefonu - člena rodiny, spolehlivou kamarádku nebo chůvu, kteří v nouzi nejvyšší pomohou. Mít někoho takového je k nezaplacení.
Připravte zásoby
Mějte doma na jednom místě zásobu kapesníčků, antibakteriálních ubrousků a volně prodejných léků a sirupů, které v případě nachlazení poskytnou první pomoc. To usnadní péči o vašeho drobečka i případnému záskoku, když vy budete muset do práce.
Základní hygienické návyky
Děti bychom odmalička měli vést k základním hygienickým návykům a jsou to zároveň i základy slušného chování ve společnosti, a tedy:
- Pravidelně si mýt ruce mýdlem
- Při kašli si zakrýt ústa kapesníkem
- Při kýchání neprskat všude okolo sebe, mít po ruce kapesník
- Po kašlání, kýchání a smrkání si dojít opět umýt ruce
Jako rodič můžete podpořit imunitu dítěte dostatečným příjmem tekutin, pestrou stravou, s nástupem chladných dnů zvýšit příjem vitamínu C například pomocí suplementů.
Zdroj: iGlanc.cz, Healthline - lékařská doporučení v článku schválené Dr. Tylerem Walkerem, Pediatrie Černá