Nezaměnitelná chuť

Rozmarýn lékařský pochází ze Středomoří, kde často roste u pobřeží a dosahuje až tří metrů. A umí toho mnohem víc! Například v kuchyni se cení jeho výjimečná vůně při pečení masa nebo brambor. Bylinka jídlo nejen skvěle provoní a dochutí, ale usnadní i následné trávení. Zároveň funguje jako prevence nadýmání – zkuste ji například přidat do vody při vaření luštěnin. Při přípravě pokrmů se rozmarýn používá jak v podobě čerstvých, tak sušených větviček, měli byste s ním ovšem šetřit, ať jeho výrazná vůně nepřejde do pachuti. 

Zdroj: Youtube

Zlepšovák na paměť

V aromaterapii patří rozmarýn mezi nejoblíbenější éterické oleje vůbec. Používá se pro celkové posílení organismu, pomáhá rozproudit energii a krevní oběh, prohřívá a zvyšuje krevní tlak, zlepšuje soustředění i paměť – ve zkouškovém období je proto skvělou volbou pro každého studenta. Zabírá také na podzimní splíny, melancholii, únavu nebo vyčerpání. 100% přírodní éterický olej kapejte do aromalampy či difuzéru (3–5 kapek). Nepoužívejte ho ovšem, pokud máte horečku, vysoký krevní tlak anebo epilepsii, ale ani v těhotenství a pro děti do 30 měsíců věku.

Odborník na lupy

Rozmarýn je bohatý na vitamín B, hlavně na kyselinu listovou, dále na vitamíny A a C a minerály jako je vápník, draslík a železo. Silné desinfekční a antibakteriální účinky zajišťují rozmarýnu časté využívání v přírodní medicíně, používá se na uvolnění dýchacích cest, podpoření prokrvení a celkového povzbuzení organismu a psychiky. Do kosmetiky si našly cestu jeho listy, květy i celá rostlinka. Rozmarýnový esenciální olej přidává kosmetice výrazné bylinné aroma. Kosmetika s rozmarýnem prokrvuje, osvěžuje, odmašťuje a zmírňuje svědění, esence této léčivky proto najdete hlavně v produktech péče o mastné a lupovité vlasy, v koupelových a masážních olejích, ale i v zubních osvěžujících pastách.

Léčivka na balkóně

Rozmarýn je vytrvalý keř, přes léto se mu bude dařit nejlíp venku na slunci. A máte-li rostlinku například v květináči za oknem, nechte ji tam klidně až do pozdního podzimu, jen pozor, aby nezmrzla! V naší zeměpisné šířce rozmarýn zimu nepřežívá, musí se zazimovat, ideálně v chladnějších místnostech do 10 °C. Ven ho pak přesuňte až po jarních mrazících. Každopádně nezapomínejte na pravidelné zalévání a také zastřihování, dosáhnete tím krásné košatosti. A kdybyste ustřižené větvičky nestihli spotřebovat, nasušte si je - ideálně ve svazcích zavěšených v suché a tmavé místnosti. Snítku připravenu na uskladnění (ideálně ve sklenici) poznáte tak, že se bude při dotyku lehce lámat.

Rituály našich předků

Aromatické zelené větvičky rozmarýnu byly v historii důležité při rituálech konaných při narození, sňatku, úmrtí, ale i v případě potřeby ochrany. Snítky rozmarýnu například sloužily jako kropítko při křtu novorozeněte, při sňatku se vplétaly do věnců a vkládaly do poháru pro ženicha a nevěstu. Na smutečním obřadu se zase usušená léčivka vykuřovala společně s kadidlem. Účastníci posledního rozloučení se zesnulým házeli větvičky rozmarýny do ohně, aby byl nebožtík chráněn i v posmrtném životě. Rostlinka s jehličkovými listy byla obecně považována za účinný prostředek při odpuzování negativní energie a ochrany. Snítka zavěšená nad lůžkem funguje podle některých bylinkářů také jako indiánský lapač snů, který zahání noční můry a rozložené větvičky pod postelí zase zaručují, že se vám ve spánku nebudou zjevovat zlí duchové.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články