Multitalent

Rakytník řešetlákový obsahuje až 10x více vitaminu C než citrusy. Za zmínku stojí i významný obsah vápníku, hořčíku a minerálních látek. Nejen plody, ale prakticky celý keř má antibiotické, antivirové a antioxidační účinky, brzdí aktivitu plísní, kvasinek a choroboplodných bakterií a také zpomaluje proces stárnutí.

Zdroj: Youtube

Péče

Své uplatnění nachází ‚oranžové zlato‘ i v kosmetice ve formě pleťového, tělového i esenciálního oleje. Má protizánětlivé účinky, pomáhá regenerovat pokožku a ulevuje při problémech s akné a lupénkou. Pokožku ošetří i po opalování, osvědčil se také na zlepšení stavu kůže u již zhojených popálenin. Esenciální olej můžete přidávat po kapkách do jiných kosmetických produktů, a vylepšit tak jejich účinky.

Koňská srst

Pro své příznivé účinky byl keř známý odpradávna. V lidovém léčitelství ho využívali obyvatelé Sibiře, Mongolska a některých oblastí Číny. Jeho latinský název Hippophae rhamnoides pochází ze staré řečtiny a v překladu znamená třpytící se kůň. Staří Řekové totiž zaznamenali, že zvířata, která se pásla v oblastech, kde tato dřevina rostla, měla zdravý vzhled, jejich srst výjimečně zářila a leskla se.

V rukavičkách

Větvičky keře jsou přirozeně trnité, a tak se může zdát sklizeň rakytníku problematická. Zkušení pěstitelé bez rukavic nedají ani ránu a při sklízení odřezávají rovnou celé větvičky. Ty pak zmrazí i s plody. Druhý den se zmrzlé bobule snadno oklepou a hned potom putují znovu do mrazáku, kde si uchovají plný obsah vitaminů až 6 měsíců. Z bobulí se dá vyrábět čaj, sirup i marmeláda.

Šperk zahrady

Rakytník nepotkáme běžně v přírodě jako šípek nebo bez černý, není to náš původní keř, ale je ideální jako součást živého plotu nebo jedlé zahrady. Celý keř je léčivý nejen pro lidi, ale i pro zvířata a půdu, kterou obohacuje dusíkem. A v podzimní přírodě krásně září.

ONA & ON

Plánujete-li rakytník vysadit na své zahradě, vyberte mu světlé, slunné místo, ideálně s lehčí písčitou či písčitohlinitou půdou. Důležité je vědět, že je třeba pořídit si ‚samce‘ a ‚samici‘. Jde totiž o dvoudomou rostlinu, což znamená, že samčí a samičí květy se nacházejí na samostatných rostlinách. O samčí keř se můžete dělit se sousedy, protože na 5–6 samičích rostlin postačí jeden samec opylovač. Rakytník je takzvaně větrosnubný, pyl roznáší vítr.

80 %

Tolik cenného oleje obsahuje jen samotná dužina plodů rakytníku, zbytek je obsažen v semenech, slupkách, ale i v listech a kůře. Rakytníkový olej obsahuje přirozený UV filtr 10.

RAKYTNÍKOVÝ ČAJ

Potřebujeme:

  • Hrst čerstvých nebo zmražených plodů rakytníku
  • 500 ml vody
  • 2 menší rakytníkové větvičky
  • 2 lžíce medu

Jak na to:

Horkou vodou zalijte větvičky a nechte je 10 minut louhovat. Do mírně zchladlého čaje přidejte rakytníkové bobule a med. Plody pomačkejte lžící nebo vařečkou o stěnu konvice. Nápoj můžete popíjet i s pomačkanými plody nebo ho přeceďte. Tento čaj popíjejte preventivně 1x denně na posílení imunity. V době, kdy jste nachlazení nebo máte virózu či chřipku, ho můžete pít až třikrát denně. Do čaje můžete také přidat sušené květy bezu, lípy nebo rybízu, které ještě zvýší jeho celkové léčivé účinky.

Zdroj: iGlanc.cz, časopis Glanc, Monika Grafková - redaktorka s dlouholetou praxí v oblasti zdraví a krása