Dokonce i Eiffelovka se zahalila na #pinktober do růžové barvy. Růžová je tradičně spojovaná s ženskostí, stala se proto symbolickou pro nemoc, která postihuje zejména ženy - rakovina prsu. Věděli jste, že výskyt zhoubných nádorů prsu v České republice neustála stoupá? Každoročně je diagnostikováno přes sedm tisíc žen s tímto onemocněním. Polovinu tvoří pacientky starší 60 let, ale karcinom se bohužel nevyhýbá ani mladším. „V loňském roce měla naše nejmladší pacientka pouhých 21 let,” uvádí přednosta doc. MUDr. David Vrána, Ph.D. z onkologického centra v Novém Jičíně.

Ačkoliv mladší pacientky jsou zatím spíše výjimkou, i přesto je to známka toho, že na prevenci není nikdy pozdě. Včasná diagnostika je totiž u onkologických diagnóz nejdůležitějším faktorem pro úspěšné vyléčení.

Samovyšetření prsu

Stejně jako si pravidelně myjete vlasy, holíte nohy, nanášíte vyživující masku na obličej, mělo by být samovyšetření prsu vaší přirozenou součástí osobní hygieny. Díky pravidelnému vyšetření svá prsa dokonale zmapujete a lépe je poznáte, snáz si všimnete jakékoliv odchylky. Samovyšetření nenahrazuje mamograf či ultrazvuk, přesto k prevenci neodmyslitelně patří.

Provádět samovyšetření prsu byste měla jednou měsíčně, a to v období po skončení menstruace. Najděte si klidné místo a čas, kdy vás pár minut nebude nikdo rušit. Ideální je koupelna a ložnice, protože k němu potřebujete zrcadlo a postel.

Samovyšetření pohledem:

  1. Postavte se před zrcadlo a zkontrolujte si prsa. Hledejte jakékoliv změny ve velikosti, tvaru, barvě či textuře kůže. Pátrejte pečlivě. Nevidíte nové žilky, vyklenutí či zarudnutí?
  2. Zvedněte ruce nad hlavu a znovu proveďte důkladnou kontrolu. Prohlédněte si prsa ze všech úhlů. Věnujte pozornost i bradavkám a dvorcům.

Samovyšetření pohmatem:

  1. Můžete nadále stát nebo si sednout. Začněte třeba s levým prsem, v horní vnitřní části. Prsty pravé ruky položte naplocho na kůži a pomalými krouživými pohyby s mírným tlakem prohmatejte tuto oblast. Jedním z tipů je provádět tuto část vyšetření ve sprše, po namydlené kůži to jde snáz.
  2. Po horní části pokračujte vyšetřením dvorce a bradavky. Po stisknutí dvorce pečlivě pozorujte, zda se neobjeví výtok či krvácení z bradavky.
  3. Pokračujte s prohmatáváním prsu směrem dolů, dokud nedosáhnete spodní části.
  4. Na závěr vyšetření levého prsu zvedněte levou ruku a pečlivě prohmatejte oblast až k podpaží, nevynechejte ani na podpažní jamku.
  5. Celý postup opakujte na druhém prsu.

Samovyšetření pohmatem vleže:

  1. V této fázi už potřebujete postel. Lehněte si a hlavu položte na polštář. Levé rameno podložte složeným ručníkem a levou ruku si dejte pod hlavu.
  2. Začněte vyšetření pravou rukou a postupujte stejně jako předtím, akorát při prohmatávání zevních částí prsu položte levou paži podél těla. Než se vrhnete na pravé prso, nezapomeňte na podpaží.

Něco jsem našla, co teď?

Pokud objevíte při samovyšetření změnu, nemusí se nutně jednat pouze o bulku, ale o hrudky, otoky, bolest, na nic nečekejte a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. I kdyby se vám to zdálo jako prkotina. Nepodléhejte panice, naprostá většina případů se ukáže jako nezhoubná, ale úkolem odborníka je, aby změny v prsu vyhodnotil.

Zdroj: iGlanc.cz, VZP, Nemocnice AGEL Nový Jičín

Související články