Pokud jste to letos nezažili nebo alespoň nespatřili člověka s napuchlými rty (nemyslíme napíchané kyselinou hyaluronovou) nebo jiným nateklým místem od bodnutí hmyzem, jste rarita. Vosy i včelky mají velmi aktivní období. Létají kolem našich nápojů, sladkostí, hojně krouží na koupalištích a někdy se jim nejde ani vyhnout. Jejich sezóna stále probíhá, navíc začíná opadat ovoce ze stromů a v těchto místech se také rojí. Zopakujte si tedy s námi první pomoc při bodnutí hmyzem.

Co se stane, když mě bodne včela nebo vosa?

Rada na začátek. Včely, vosy i sršně primárně neútočí, tedy nepoletí na vás přímo, aby vás bodly. Většinou se brání tehdy, pokud dojde k senzitivnímu kontaktu, tj. dotknete se jich. Někdy stačí, když  se oženete a ony vytáhnou na obranu žihadlo. Proto je dobré být v klidu. Pokud nastane bodnutí, hmyz do vaší pokožky vyloučí dávku jedu, v případě včely může zůstat v pokožce žihadlo s jedovým váčkem. A na vašem těle bude, jak na bodnutí zareaguje.

  • Může nastat klasická toxická reakce, která však není alergická. V místě bodnutí kůže začervená, oteče, možná bude svědit.
  • Jestli jste alergik, místo vpichu bude větší než 10 centimetrů a budete se trápit s reakcí i 24 hodin.
  • Horší je však tzv. systémová alergická reakce. Tehdy vám neoteče jen větší plocha, mohou reagovat i jiné části organismu, kdy se vám může i hůře dýchat.
  • Extrémní reakcí je anafylaktický šok, kdy se můžete začít dusit a jste v ohrožení života.

Co dělat, když mě píchne vosa?

První spolehlivou pomocí po bodnutí hmyzu s jedem je vyčištění daného místa. Pokud máte po vpichu žihadlo v pokožce, vytáhněte jej, ať váček neuvolňuje další jed. Ránu dezinfikujte mýdlem, sodou bikarbonou, můžete použít i pleťové tonikum, ovšem pozor, ne to s obsahem alkoholu, který by místo spíš podráždil. A pak je nejlepší použít led, který zmírní otok a nedovolí další šíření jedovaté tekutiny. Pokud jej nemáte po ruce, vystačíte si i s mraženou zeleninou, zmrzlinou, chladným nápojem nebo tekoucí studenou vodou.

Jste-li alergik, vsaďte na pomocníky z lékárny, klasikou jsou Fenistil gel či Psilo-balsam, pomůže i antihistaminikum. V každém případě pomáhá i tableta kalcia, zde však záleží na míře vaší alergie. Ideální je proto poradit se s lékařem, abyste věděli, kolik tabletek si můžete vzít vzhledem k vaší diagnóze.

Co dělat, když hmyz bodne do jazyka?

To nastává panika, že? Už vidíte, jak ten jazyk natéká a za chvíli se nevejde do pusy. Opět chlaďte. Cucejte led nebo zmrzlinu. Protože jde o bodnutí v choulostivějším místě a máte pocit, že otok nesplaskává, zavolejte raději záchrannou službu.

Babská rada. Co pomáhá na bodnutí hmyzem?

Bodnutí hmyzem štípe a tento pocit je nejlepší zase vyštípat. Ideální je použít kyselé látky v potravinách. Určitě vám uleví cibule, citron nebo ocet. Pokud vás bodne včela a zabere nějaké domácí léčení, nemusí to platit i na vosí vpich, a naopak. Včelí a vosí jed má rozdílné složení, takže co platí u jednoho, nemusí fungovat u druhého.

Jak se zbavit vosího hnízda?

Úplně nejlepší je možnost bodnutím hmyzem eliminovat, to znamená zbavit se zdroje. A tím je hnízdo. Objevili jste jej na půdě? Je větší a vy se bojíte se na něj vrhnout? Určitě se do něčeho nepouštějte s obavami. Může to za vás udělat někdo jiný. Tím však nemyslíme hasiče. Ti se starají o veřejná prostranství, soukromé osoby si povolají specializovanou firmu. Pokud je však vámi objevené hnízdo malé a snadno dostupné, existují dnes skvělé přípravky, které vosy v podstatě hned ochromí. Mezi ně patří různé spreje, skvělý je tzv. hasičák, který zasáhne hnízdo vzdálené i 5 metrů od vás. Vosy se okamžitě „zmrazí“, takže vás nijak neohrozí.

Související články