Kdyby za vámi přišla devítiletá dcera, že dostala měsíčky, asi na ni zůstanete koukat jak opařená. První menstruaci si spojujeme s počínající dospělostí a ženstvím, o čemž se v takovém věku rozhodně mluvit nedá. V takovou chvíli je to ještě holčička, co dává panenkám dobrou noc. To je také jedno z největších úskalí dnešního brzkého dospívání dívek. Fyzicky je totiž jejich tělo připravené na to stát se matkou, mentálně jsou to pořád ta malá děvčátka, co se chytají máminy sukně.

Menstruace až v 16 letech

Na menstruující ženu každá doba a společnost nahlížela jinak. Buďme proto rády, že dnes se vlastně ani skoro nedokážeme rozhodnout, jestli bude lepší kalíšek nebo menstruační kalhoty. Anebo rovnou můžeme kombinovat obojí, a k tomu si vybrat materiál, barvu, tvar, velikost. O menstruujících ženách hovoříme jako o bohyních a nemusíme se přes své dny nikde schovávat ve tmě, jako že jsme ”nečisté” nebo že krvácíme z důvodu, že potřebujeme zchladit naši hysterickou náturu. Ano, dnes by společnost chlapa, co tohle řekne, označila mnoha nehezkými nálepkami.

Jiný byl ale také průměrný věk dívek, s nímž první měsíčky přicházely. „Zatímco dnes se jako norma nástupu první menstruace bere rozpětí mezi dvanácti až patnácti lety, například ve viktoriánské době to bylo v průměru kolem šestnáctého roku života dívky. Ke snižování průměrného věku dívek při první menstruaci dochází i nadále, mnohé první krvácení zažijí třeba již v devíti letech,“ říká renomovaný gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

Tělo se zrychluje. Ale proč?

O předčasné první menstruaci hovoříme, když dívka dostane měsíčky před dovršením jedenácti let. Proč se tak děje není úplně jasné, teorií existuje víc a kromě genetiky skloňují zejména vliv výživy, životního stylu i množství tělesného tuku. „Lidé dnešní doby se mají v oblasti výživy rozhodně lépe, než tomu bylo v případě jejich předků. Můžeme proto uvažovat o vlivu dostatku na načasování menstruace. Lze například říci, že dívky s vyšším množstvím tělesného tuku mohou očekávat příchod měsíčků dříve. Důvodem je vyšší hladina estrogenů, které jsou více tvořeny v tukové tkáni,” vysvětluje lékař. Za příčinu však nelze vyloučit také zánět, nádor nebo například McCuneův-Albrightův syndrom, jehož příznakem je mimo jiné předčasná puberta.

MUDr. Pavel Turčan

Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan vystudoval obor všeobecné lékařství na lékařské fakultě Univerzity Karlovy Hradec Králové. Po studiu složil atestaci v oboru gynekologie a porodnictví prvního i druhého stupně a následně rovněž v oboru sexuologie. Dnes je zároveň členem mnoha odborných organizací, například Sexuologické společnosti, České společnosti pro menopauzu a andropauzu, České gynekologické a porodnické společnosti či Mezinárodní společnosti pro sexuální medicínu.

Zdravotní důsledky předčasné menstruace

Kromě praktických otázek, jako že se s krvácením tak mladá dívka obvykle srovnává hůř, stydí se za to, představuje předčasná menstruace problém i po zdravotní stránce. „Dívky, které začnou menstruovat před jedenáctým rokem, jsou totiž vystaveny vyššímu riziku některých zdravotních problémů. Může se jednat například o kardiovaskulární choroby, diabetes druhého typu, rakovina prsu a dokonce i psychické problémy, jakými jsou deprese a úzkost,“ dodává lékař, a studie ukazují, že tyto dívky mají později častější sklony k obezitě.

Příležitost k oslavě

Jako matka toho proti přírodě moc nezmůžete, protože první menstruaci ovlivňuje více faktorů. Můžete však své dceři tento přerod z dívky na ženu usnadnit. Nemusíte hned uspořádat doma oslavný rituál, při němž budete tančit kolem ohně a cákat na čisté plátno červenou barvu, ale udělejte si spolu pěkný ženský den. Vezměte ji do kavárny nebo na jiné oblíbené místo, dejte jí dárek v podobě šperku. Ubezpečte ji, že to není nic, za co by se měla stydět, ať má z toho hezkou vzpomínku.

Dost možná bude mít bolesti, změny nálad nebo bude unavená, vždyť to sama znáte. Jistě si dnes už dokáže najít na internetu, jak tyto příznaky zmírnit, ale proč byste jí neporadila vy osobně, jako matka. Můžete podpořit i zpravidelnění cyklu, který se ustaluje přibližně první dva roky, a to za pomocí přírodních produktů s fytoestrogeny a mateří kašičkou typu Sarapis mensis. Nejvhodnější pomůckou pro zachytávání krve u mladých dívek jsou pak zejména vložky.

Zdroj: iGlanc.cz, Vegall Pharma

Související články