Lidský pot, který nás obtěžuje a jehož následky se snažíme minimalizovat a maskovat, je nezbytný pro termoregulaci těla.
Proč je dobře se potit
To zbavuje přebytečných toxinů a hraje klíčovou roli i v ochraně pokožky. Pot v sobě skrývá různé minerální soli a organické sloučeniny, jako je hořčík, draslík, chlor či sodík. Tyto látky mají významný podíl na udržování správné hydratace a pH kůže. Což je nesmírně důležité pro její zdravý vzhled a funkci. Kromě toho, že pot člověku pomáhá udržet tělesnou teplotu v optimálním rozmezí, slouží i jako nástroj pro vyplavení přebytečných toxických látek z organismu. Pokud zaznamenáte neobvyklé změny v potním procesu, zbystřete. Nadměrné nebo naopak nedostatečné pocení může indikovat zdravotní problémy.
Pot pod tlakem
Každý občas stojí před náročným úkolem, nelehkou situací. Může se jednat o zkoušky ve škole, vystoupení na veřejnosti nebo nepříjemné pracovní jednání. Tyto chvíle velmi zatěžují nervový systém. A právě ony okamžiky mohou mít jedno společné – vlhké stopy potu v podpaží.
Různé druhy potu
Příjemné to není nikomu, jedná se však o přirozenou reakci těla na emocionální vypětí. „Ve stresu se aktivuje nervový systém, vyplaví se hormony adrenalin a kortizol a tělo se dostane do stavu ‚bojuj, nebo uteč‘. Tato reakce přirozeně stimuluje potní žlázy, aby se během psychické zátěže organismus ochladil a udržel si zdravou tělesnou teplotu,“ vysvětluje procesy renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan, Ph.D. Stresový pot má výraznější odér, díky svému jedinečnému složení. Oproti běžnému potu obsahuje více bílkovin, tuků a specifických druhů bakterií. Tyto složky se při rozkladu mění v látky, které jsou zodpovědné za intenzivní a výrazný zápach.
Nadměrné pocení
Zdá se vám, že v obyčejných situacích se potíte neúměrně? Máte vlhké dlaně, tvoří se vám potní kapky na horním rtu či čele? Může jít o známku hyperhidrózy, což je nadměrné pocení. Tento stav mívá různé příčiny. Například
- vedlejší účinky určitých léků,
- obezita,
- dlouhotrvající stres, hormonální nerovnováha
- nebo metabolické onemocnění.
Hyperhidróza vede často až k sociálním a profesním obtížím. Lidé trpící tímto stavem mohou mít obavy z negativní reakce okolí. To může stres a tím i pocení paradoxně zvyšovat. Pro zlepšení situace lze vyzkoušet několik opatření. Více hydratovat dostatečným příjmem čisté vody, snížit konzumaci kofeinu, alkoholu, omezit kouření i kořeněná jídla a nosit oblečení z prodyšných materiálů. Pokud tyto metody nepřinesou zásadní úlevu, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.
Pocení v menopauze
Pocení v klimakteriu, známé také jako návaly horka, je typickým jevem spojeným s menopauzou. V tomto období dochází u žen k intenzivním hormonálním změnám. Ty ovlivňují produkci estrogenu, což má za následek zhoršenou schopnost těla udržovat stabilní teplotu. Projevují se nečekanou vlnou horka, která ženě způsobí okamžité pocení. „Zbavit se návalů horka během klimakteria se bohužel zcela nedá. Jedná se o přirozený proces v organismu. Určitě však ženy mohou tyto projevy samy účinně mírnit a korigovat je tak, aby byly snesitelné,“ říká gynekolog MUDr. Pavel Turčan, Ph.D. „Ženám doporučuji zaměřit se na pohyb na čerstvém vzduchu s cílem vybudovat si vytrvalost a snášet fyzickou zátěž. Skvěle se osvědčily také přírodní preparáty s mateří kašičkou a sójou, které pomáhají nepříjemné příznaky klimakteria tlumit,“ radí lékař.
ODBORNÍK RADÍ: Pozor, signál!
MUDr. Pavel Turčan, Gynekolog a sexuolog
Zvýšená produkce potu může být užitečným signálem různých zdravotních neduhů. „Lidé trpící kardiovaskulárními problémy mohou zažívat nadměrné pocení jako reakci na zvýšenou námahu srdce. Více se mohou potit i jedinci s nesprávnou hladinou cukru, včetně diabetiků. Jejich pot může mít výrazně nasládlý až ovocný zápach, což je důsledek snahy těla zbavit se nadbytečného cukru,“ říká MUDr. Turčan s dalším vysvětlením, že: „Přílišné pocení může signalizovat problémy s nadměrnou aktivitou štítné žlázy, která způsobuje zvýšenou produkci tepla v těle. To se následně více potí, aby se ochladilo a udrželo organismus v normálním rozmezí tělesné teploty.“
Zdroj: iGlanc.cz, časopis Story, MUDr. Pavel Turčan – gynekolog a sexuolog