Nevím, jak to máte vy, ale já se v lese vždycky spolehlivě uklidním. Moje starosti najednou přestanou být tak důležité, bystří se mi smysly, dokážu se napojit na přítomný okamžik a připadám si zkrátka jako ve světě, kde vládnou jiná pravidla. I proto mě zaujal výzkum, který provedli odborníci z University of Chicago, kdy studovali konkrétní zdravotní účinky stromů na člověka prostřednictvím experimentu. Na obytné ploše 8000 metrů čtverečných vysadili k dalším, již existujícím, dalších deset stromů.

Zdroj: Youtube

Už po pár měsících vykazovali lidé žijící v této oblasti lepší zdravotní údaje, například jejich biologický věk se snížil v průměru o sedm let. To mě dostalo. Když má tak relativně malý počet stromů takhle pozitivní vliv, co potom celý les? Sečteno podtrženo, tady máte několika studiemi ověřených informací o tom, co s námi pobyt v lese dokáže udělat a proč stojí za to mířit do něj co možná nejčastěji.

Léčivé a zkrášlující uzemnění

Přímý kontakt s půdou (ideálně naboso, nebo v bare foot botech), neboli uzemnění, podle americké studie (Journal of Cosmetics, Dermatologic Sciences and Application 4, 2014) účinkuje proti stárnutí. Zlepšuje imunitu a cirkulaci krve, snižuje stres i projevy hormonální nerovnováhy. Studie dále prokázala, že pouhá hodina přímého kontaktu s půdou obnovila regulaci průtoku krve do obličeje, posílila tkáně pokožky a zlepšila celkový vzhled tváře. Takže taková malá velká beauty procedúra! Chcete-li vědět více, najdětě si termíny jako ‚earthing‘ či ‚grounding‘.

V lese se lépe dýchá

Jasně, to mi říkala už moje babička, abych mezi stromy zhluboka dýchala a tím si ‚roztáhla hrudní košíček‘. Znáte to? Fakt je, že lesní vzduch je balzámem pro dýchací cesty. Čím dále jdete do lesa a čím víc se vzdalujete od města, tím je znečištění jemným prachem nižší a obsah kyslíku vyšší. Navíc to funguje okamžitě - zlepšuje se elasticita cév, kapacita plic, klesá krevní tlak a srdeční frekvence.

Posilovač imunity

K posílení obranyschopnosti pohyb na čerstvém vzduchu přispívá. Pro procházky lesem to platí dvojnásob - stejní vědci, kteří sázeli stromy, zjistili, že lesní vzduch prokazatelně zvyšuje počet aktivních imunitních buněk. Můžou za to terpeny - chemikálie, které rostliny vypouští, aby se chránily před škůdci. Vědci rozdělili účastníky výzkumu do dvou skupin. Zatímco jedna spala v hotelových pokojích se vzduchem obohaceným o terpeny, druhá skupina nocovala na běžně dýchaném vzduchu. Druhý den se počet aktivních imunitních buněk u lidí z první skupiny výrazně zvýšil. Vědci následně předložili tezi, že dva celé dny strávené v lese mají prokazatelný pozitivní vliv na imunitní systém. A mimochodem, koncentrace terpenů je nejvyšší v létě.

Rozhýbejte metabolismus

Je pravda, že metabolismus aktivuje každý druh pohybu, ale kvalitnější vzduch ho nakopne přece jen o něco intenzivněji. Kromě toho v lese spálíte při chůzi více kalorií, než si myslíte. Vědci také udávají, že pětikilometrová procházka lesem je stejně účinná jako pětikilometrový běh, jednoduše proto, že při chůzi uděláte asi dvakrát tolik kroků.

Ticho léčí!

V lese rozhodně. Pokud tedy zrovna nenarazíte na pokřikující houbaře, nebo nejste-li pár metrů od silnice, decibely všech zvuků se automaticky snižují. Zavřete oči a zaposlouchejte se... Slyšíte zpěv ptáků, sem tam možná nějaké lesní zvíře, šumění listů a praskání větviček? Už jen tohle samo o sobě je balzám na duši.

Pauza pro oči

Kolik času denně trávíte prohlížením svých obrazovek na počítači, tabletu, smartphonu, televizi nebo čtečky knih? A jak často pozorujte svoje okolí jen tak bez cíle, snahy nebo záměru, abyste svým unaveným očím dopřáli vnímat různé struktury, blízké i vzdálené předměty a všemožné přírodní odstíny? Vaše oči takové podněty rozhodně ocení, tedy za předpokladu, že necháte všechny technologie v kapse.

Zlepšovák pozornosti

V běžném životě se musíte soustředit buď na něco konkrétního, nebo podnět přichází nevyžádaný - prostřednictvím jasných barev, světel, zvuků a podobně. Vezměte si jenom, kolik reklam denně vaše oči zachytí, nejen v televizi a časopisech, ale všude - na ulici, v MHD, o sociálních sítích nemluvím. V lese mají vaše smysly možnost vnímat neobyčejnou a úplně jinou strukturu přírody. Mozek se tím regeneruje a dokáže se následně lépe soustředit.

Dejte si v lese takový malý trénink a hledejte - ať už houby, lesní plody nebo různé bylinky. Už jen to samo o sobě posílí váš vztah k přírodě, díky hledání si totiž máme šanci uvědomit, jaké poklady nám lesní království a příroda obecně nabízí. Asi není nutné upozorňovat vás, abyste sbírali jen plody a rostliny, které bezpečně znáte, nicméně opatrnosti není nikdy nazbyt. Ale třeba takový lesní šípek rostoucí dál od stříkaných polí a měst je skutečný poklad - žádný jiný plod u nás totiž neobsahuje tolik vitamínu C jako právě plody šípkového keře.

Snížení stresu

Stresové hormony nejsou úplně k zahození, když musí člověk podávat výkon pod vysokým tlakem, ale trvale zvýšená hladina kortizolu, nejznámějšího stresového hormonu, má prokazatelně negativní vliv na zdraví. Podle vědců procházka v lese už po půl hodině hladinu stresu sníží a ještě k tomu začne do těla vyplavovat opak kortizolu - hormon štěstí serotonin a taky spoustu pozitivních hormonů endorfinů.

Tady a teď

Kouzlo okamžiku ve městě asi moc často nezažijete, naopak v přírodě a v lese zvlášť, jich můžete prožívat spoustu. Kde jinde zastavit neustálý tok myšlenek, než někde, kde je klid, ticho, kde můžete být sami se sebou, pozorovat lesní život, ať už jde o poletování hmyzu, ptáků nebo se dívat, jak skrze stromy prochází světlo zapadajícího (nebo vycházejícího) slunce. Právě v lese máte možnost v klidu zapřemýšlet o sobě, o svých pocitech, životě, srovnat si myšlenky a soustředit se ne na to, co bylo a co vás čeká, ale na přítomnost, která je nejdůležitější. Co bylo už totiž nezměníme a co přijde, to nikdo neví. A v tom je kouzlo života.

Zdroj: iGlanc.cz, University of Chicago, Foodspring, Journal of Cosmetics

Související články