Běháte na pásu, posilujete, pot z vás doslova cáká, ovšem ručička na váze stávkuje. I to se může stát, protože pohyb není univerzální cestou pro hubnutí. Někdo potřebuje shazovat kila, jiný tvarovat figuru, může se však stát, že si například tyto dva režimy prohodíte a nedocílíte kýžených výsledků.
Cvičení s trenérem má smysl
Nejdříve začneme tím, co vás může zachránit před chybami. Nebo spíš kdo. Trenér. Osoba, která je vzdělaná a zkušená. Mnoho lidí si však myslí, že si zvládne nastavit, na čem bude v posilovně cvičit. Co je na tom, přece? Právě že ale hodně. Trenér se na vás podívá, probere s vámi vaše možnosti a ukáže vám spoustu věcí, o kterých nemáte tušení. Poradí vám, že například stroje na tvarování buchtiček na břiše nejsou pro vás, jelikož zpozoruje, že při samotných sklapovačkách vás bolí záda. Proto doporučujeme trenéra alespoň na začátek, aby vám nastavil cvičební plán.
Nehubnete? A jste rozehřátí?
Spousta těch, kteří se s vervou pustí do cvičení, se nejvíc těší, jak si zatrénuje na všech těch úžasných strojích v posilovně. A tím zapomínají na dostatečné protažení či rozehřátí těla. Čili kardio. Pro někoho to může být nuda, věřte ale, že vaše tělo ocení, když ho nejprve připravíte chůzí nebo jízdou na rotopedu. Dále mějte na paměti, že je dobré jednotlivé části těla protáhnout. Věnujte se strečinku nejen před, ale klidně i během cvičení a po něm. Tím navíc předejdete zkracování svalů a jejich bolesti.
Necvičíte správně
Opět připomeneme roli trenéra, který na vás bude dohlížet, zda provádíte cvik správně. Jistou kontrolou může být specifická bolest při zátěži, když trénujete dané svalstvo. Pokud však cvik provádíte špatně, nedáte tolik opakování, a to se pak tělo formuje pomaleji. Ovšem pozor, onou bolestí nesmí být ta palčivá, kdy se necítíte dobře. Nezapomínejte po cvičení stabilizovat svaly a klouby. V podstatě stačí rovný zpevněný postoj, kdy si uvědomíte, jak zatínáte jednotlivé svalové skupiny, jež se tak „zafixují“.
Cvičení na špatných strojích
Už jsme naznačili, že ne každý stroj je pro každého. Že se vaší kamarádce vyrýsoval zadeček při určitém tréninku, neznamená, že to půjde i u vás. I když jste například obě štíhlé a máte podobnou figuru. Procesy těla můžete mít odlišné. Nevíte, jestli kamarádka nemusí pro štíhlost dřít a odpírat si, zatímco k vám byla genetika milosrdnější. Proto se poraďte, jaké cvičební stroje jsou pro vás vhodné, a zjistěte, jak pracovat s vahou. Ono láká sápat se po těžkých činkách a závažích. Lepší je však začít s menší vahou a větším počtem opakování. Tělo si totiž postupně zvyká a navyšováním kil se právě trénuje.
Cvičte rovnoměrně všechny partie
Trápí vás jen bříško. Nebo chcete zakulatit zadeček. Takže se pak soustředíte jen na danou partii. Neodbývejte celé vaše tělo. Jde o jednotný systém. Souhru. Tudíž by se mělo trénovat komplexně, aby bylo všude zpevněné a dohromady vytvářelo symetrický dojem. Samozřejmě, pokud máte díky stavbě těla širší ramena, nedávejte si stejný počet zvedání činek jako u bicepsů, nezapomínejte však na kompletní trénink. To platí například i o břišních a protějších zádových svalech. Mnoho lidí chce zhubnout, takže se vrhne na sklapovačky. Pokud však nemají dostatečně potrénované svaly na zádech, bolí to.
Nepodceňte pitný režim a jídelníček
Nejde sice přímo o cvičení, ale životospráva s hubnutím či zpevňováním formováním figury souvisí. I zde je dobré poradit se s profíkem. Pokud cvičíte, nemusíte experimentovat s divokými dietami, kdy budete jíst celý týden jenom polévku se zelím. Zkrátka se stravujte zdravě, což znamená jíst hodně zeleniny, bílkovin, vyhýbejte se sladkému a koukejte se na energetické hodnoty jídla. Zdravá strava není věda, a snad každý z nás si umí správně představit, co to znamená. Jen to občas nechceme vidět, že?